کاهش شدید عمق تالاب انزلی /رسوبگذاری مشکل اساسی

daa9d8a7d987d8b4 d8b4d8afdb8cd8af d8b9d985d982 d8aad8a7d984d8a7d8a8 d8a7d986d8b2d984db8c d8b1d8b3d988d8a8daafd8b0d8a7d8b1db8c d985d8b4 61c459e92253f

عامل/گیلان معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تالاب انزلی مشکل اساسی رسوب گذاری دارد و این روند افزایشی عمق تالاب را به شدت کاهش داده است.

احمد لاهیجان زاده در نشست بررسی وضعیت تالاب های گیلان که در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد، با بیان اینکه  هر اتفاقی که در دریاری خزر می افتد بر اکوسیستم تالاب انزلی بی تاثیر نیست، اظهار کرد: به دلیل تغییر اقلیم دریای خزر با پسروی آب مواجه است و با افزایش دما و تبخیر آب این روند کاهشی تا ۲۰۵۰ ادامه خواهد داشت.

لاهیجان زاده ادامه داد: با کاهش مساحت دریاچه خزر فاجعه ای در تنوع زیستی این دریا اتفاق خواهد افتاد و در حال حاضر  در حوزه بندرانزلی به سمت کشور آذربایجان پسروی آب خزر کاملا مشهود است.

وی با بیان اینکه تالاب های ساحلی شمال ایران در خطر های مختلف زیست محیطی هستند، خاطرنشان کرد: تالاب انزلی مشکل اساسی رسوب گذاری دارد و این روند افزایشی عمق تالاب را به شدت کاهش داده است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: اگر روند رسوبگذای ها به همین منوال ادامه یابد تا سال ۱۴۱۵ بخش هایی از تالاب انزلی خشک خواهد شدو

 وی اضافه کرد: یک شرکت لایه روب بزرگ در کشور اعلام آمادگی برای لایه روبی تالاب انزلی را دارد و پیشنهاد می شود مسئولین استان با مدیرعامل این شرکت جلسه بگذارند.

لاهیجان زاده در خصوص وضعیت سنبل آبی در تالاب انزلی تصریح کرد: مبارزه بیولوژیک قطعا اساس کار برای نابودی این گیاه مزاحم است اما فعلا ناچاریم از مبارزات مکانیکی استفاده کنیم.

وی گفت: هرجا که عمق تالاب را از دست دادیم، گسترش این گونه مهاجم نیز بیشتر شده است و با عمق دار شدن تالاب انزلی سنبل آبی از بین خواهد رفت.

انتهای پیام 

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

یادداشت منتشر نشده‌ای از حجت‌الاسلام‌ موسویان درباره الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

پ دی ۲ , ۱۴۰۰
یادداشتی از مرحوم حجت‌الاسلام‌ سیدعباس موسویان عضو فقید اندیشکده اقتصاد مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر شد. به گزارش عامل، متن این یادداشت به شرح زیر است: الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، نقشه راهی برای پیشرفت پنجاه‌ساله کشور است که در اصول و ارزش‌های اسلامی، ریشه دارد. یکی از بخش‌های مهم این […]

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.