تدوین پرونده ثبت تصنیف میرزا کوچک خان در فهرست آثار ملی

d8aad8afd988db8cd986 d9bed8b1d988d986d8afd987 d8abd8a8d8aa d8aad8b5d986db8cd981 d985db8cd8b1d8b2d8a7 daa9d988da86daa9 d8aed8a7d986 d8af 61d5c5ee80444

عامل/گیلان معاون میراث فرهنگی گیلان از تدوین پرونده تصنیف میرزا کوچک خان به منظور ثبت این اثر در فهرست آثار ملی ناملموس کشور خبر داد و گفت: ترانه‌های بومی ‌- محلی همواره جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ و هنر مردم گیلان داشته است.

ولی جهانی در گفت وگو با خبرنگاران، از تدوین پرونده ثبت تصنیف میرزا کوچک خان در فهرست آثار ملی خبر داد و اظهار کرد: تصنیف پرآوازه میرزا کوچک خان از جمله آثار برجسته فرهنگی اجتماعی استان گیلان به شمار می‌رود که سالیان طولانی در بین نسل‌های مختلف عامه مردم منتقل شده و مراحل تدوین پرونده ثبت این اثر در فهرست آثار ملی ناملموس کشور به پایان رسیده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اضافه کرد: بر اساس مطالعات انجام شده در طی مراحل تشکیل پرونده، قدمت این تصنیف حدود یکصد سال تخمین زده شده اما سراینده واقعی آن مشخص نیست، زیرا در منابع مختلف سرایش آن به افرادی نسبت داده شده که مدرک مستدلی برای اثبات آن یافت نشده است.

وی ادامه داد: به این تصنیف نخستین بار به صورت مکتوب در کتاب «سردار جنگل» اثر مرحوم ابراهیم فخرایی در سال ۱۳۴۴ اشاره شده است و یکی از دلایل ماندگاری این سروده را می‌توان استفاده از آن در تیتراژ پایانی سریال «میرزا کوچک خان» در سال ۱۳۶۶ به کارگردانی بهروز افخمی، آهنگسازی محمد میرزمانی و صدای استاد پیشکوست موسیقی فولکرویک گیلان ناصر مسعودی برشمرد.

جهانی با اشاره به جایگاه موسیقی فولکلوریک در بین مردم گیلان، تصریح کرد: به طور کلی ترانه‌های بومی ‌- محلی همواره جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ و هنر مردم گیلان داشته و بیان استبداد، ظلم و ستم و شرایط سخت حاکم بر جامعه گیلان در آن دوره زمانی یکی از ویژگی‌های اصلی ترانه میرزا کوچک خان به شمار می‌رود.

به گزارش عامل، پرونده ثبت تصنیف میرزا کوچک خان به تایید اعضای کمیته ثبت میراث ناملموس استان گیلان رسیده و به زودی پس از طرح در شورای ثبت کشور مورد بررسی و داوری این کمیته به منظور ثبت در فهرست آثار ملی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

بندرامیرآباد میزبان پیکر 2 شهید گمنام

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
عامل/مازندران مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران گفت: بندرامیرآباد بهشهر میزبان پیکر مطهر ۲ شهید گمنام در سالروز وفات حضرت ام البنین (س) می‌شود. به گزارش روابط عمومی اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران، سردار عبدالله ملکی با اشاره به تشییع پیکرهای مطهر ۶ شهید […]

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.