پیش بینی رشد اقتصادی ۷.۳ درصدی گلستان در سال ۱۴۰۱

d9bedb8cd8b4 d8a8db8cd986db8c d8b1d8b4d8af d8a7d982d8aad8b5d8a7d8afdb8c dbb7 dbb3 d8afd8b1d8b5d8afdb8c daafd984d8b3d8aad8a7d986 d8afd8b1 61c4327dc8664

به گزارش خبرنگار عامل، قدرت اله عابدی صبح پنج شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گلستان اظهار کرد: در بودجه سال آینده رشد هشت درصدی در بخش اقتصادی کشور پیش بینی شده که سهم گلستان ۷.۳ درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان با بیان این نکته که رشد اقتصادی استان در بخش معادن، کشاورزی و گردشگری پیش بینی شده است، اضافه کرد: برای رسیدن به این رشد اقتصادی ۴.۵ درصد از سرمایه گذاری ۳.۵ درصد از بهره وری پیش بینی شده است.

وی ضمن تاکید بر این نکته که رسیدن به رشد هشت درصدی فی البداهه مطرح نشده است، خاطرنشان کرد: برای این بخش چهار ماه در استان و کشور بر روی این موضوع کار شده است.

به گفته عابدی، نشست های مشترکی با حضور دستگاه های اجرایی و به خصوص بانک ها با هدف بررسی ظرفیت های بالقوه و بالفعل استان برگزار شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان گفت: برای رسیدن به رشد ۷.۳ درصدی باید به ظرفیت های استان در حوزه کشاورزی، صنایع و گردشگری توجه شود.

وی اظهار کرد: با رسیدن اقتصاد استان به رشد ۷.۳ درصدی انقلابی در گلستان رخ می دهد.

عابدی با تاکید بر این نکته که باید ظرفیت و قابلیت استان را روی کاغذ بیاوریم، افزود: آن بخش هایی که تحقق پذیر بودند را در دستور کار قرار دادیم.

وی ضمن یادآوری این نکته که در بعضی از سال ها رشد اقتصادی استان به ۵.۵ درصد رسیده، اضافه کرد: رسیدن به رشد ۵.۵ درصدی استان در ۱۰ سال گذشته نشان دهنده عملیاتی شدن رشد ۷.۳ درصدی است.

به گفته عابدی، طوفان فکری برای همگرایی، همراهی و همدلی در حوزه دولتی، نظام بانکی و به ویژه بخش غیر دولتی و تعاونی ها لازم است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان بهره وری بخش کشاورزی مانند آبیاری نوین و زهکشی و انتقال آب با لوله و ایجاد آب بندان را نمونه اقتصادی مقاومتی دانست و افزود: این رویداد نماد مردمی کردن اقتصاد استان و پایداری درآمد کشاورزان استان است.

وی به بررسی نقش بانک ها در توسعه استان تاکید کرد و گفت: منابع بانک ها می توانند کمک چشمگیری به استان در سال آینده داشته باشند.

عابدی کشت متمرکز و گلخانه ای و حوزه معادن را در توسعه اقتصادی استان دارای اهمیت دانست و اضافه کرد: با همت جهادی استان با وجود چنین ظرفیت هایی به رشد ۷.۳ درصدی خواهیم رسید.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان رشد اقتصادی و ارتقای بهره روی، عدالت محوری و توجه به مناطق و ثبات اقتصادی و ارتقای کیفیت را به عنوان سه ویژگی برجسته لایحه بودجه ۱۴۰۱ دانست و گفت: در لایحه بودجه سال آینده تلاش شد تا تراز منفی بودجه به حداقل برسد.

وی با بیان این نکته که مقام معظم رهبری این سه رویکرد را به سران قوا اعلام کردند، افزود: این اصلاح در ساختار بودجه ۱۴۰۱ اتفاق افتاد.

به گفته عابدی، تراز عملیاتی بودجه از منفی ۴۶۴ هزار میلیارد تومان به منفی ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسید این اقدام برای جلوگیری از موازی کاری صورت گرفت.

وی ادامه داد: به جای اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۱ دستگاه محور و ردیف محور باشد، برنامه محور شده است.

به گفته رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای صندوق پبشرفت عدالت ایران در لایحه ۱۴۰۱ پیش بینی شده که ۶۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان آن از محل هدفمندی یارانه ها و ۸۸ میلیارد تومان هم از بودجه دولت است.

عابدی واگذاری برخی اختیارات ویژه به استان را از ویژگی های لایحه بودجه ۱۴۰۱ دانست و گفت: این اختیارات در قالب شورای برنامه ریزی توسعه استان انجام شده است.

وی با بیان این نکته که اینکه چه اختیارات قانونی تا حالا داشتیم در جای خود اما در لایحه بودجه جدید اختیارات جدیدی به استان ها واگذار شد، افزود: دولت این اختیارات را به استان ها آن هم به شکل قانونی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی واگذار کرده است.

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

️نتایج انتخابی تیم ملی ترامپولین مشخص شد

پ دی ۲ , ۱۴۰۰
به گزارش عامل از فدراسیون ژیمناستیک، رقابت‌های انتخابی تیم ملی ترامپولین با حضور ژیمناست‌هایی از استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، همدان، اصفهان، مرکزی، مازندران و جزیره کیش برگزار شد و در نهایت نفرات برتر این رقابت‌ها مشخص شدند. آریا مام‌عبدالله، محمد سعیدآبادی، امیرحسین حسینی، متین حاجی، محمدمهدی نجفی، امیررضا مسگری، […]
efb88fd986d8aad8a7db8cd8ac d8a7d986d8aad8aed8a7d8a8db8c d8aadb8cd985 d985d984db8c d8aad8b1d8a7d985d9bed988d984db8cd986 d985d8b4d8aed8b5 61c43284ca99b

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.