معرفی امامزاده یحیی بن زید(ع) گنبدکاووس مورد غفلت قرار گرفته است

d985d8b9d8b1d981db8c d8a7d985d8a7d985d8b2d8a7d8afd987 db8cd8addb8cdb8c d8a8d986 d8b2db8cd8afd8b9 daafd986d8a8d8afdaa9d8a7d988d988d8b3 61c33c19f412c

به گزارش خبرنگار عامل، حجت الاسلام روح‌الله سلیمانی‌فرد روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی و هم افزایی اصحاب رسانه باموضوع نخستین کنگره ملی حضرت یحیی بن زید (ع) در گنبدکاووس گفت: معرفی این شخصیت مذهبی و مجاهد که مورد احترام شعیه و اهل سنت گلستان است به عنوان یک الگوی وحدت آفرین اسلامی باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

وی افزود: برگزاری نخستین کنگره ملی حضرت یحیی بن زید (ع) که مرقد مطهر ایشان در گنبدکاووس است، گامی مهم در معرفی این شخصیت است و موجب توسعه گردشگری مذهبی و محرومیت زدایی از منطقه پیرامون آستان این امامزاده خواهد شد.

معرفی امامزاده یحیی بن زید(ع) گنبدکاووس مورد غفلت قرار گرفته است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان ادامه داد: برای معرفی حضرت یحیی بن زید(ع) همه افراد بالاخص علما و روحانیون، نخبگان علمی، فرهنگی، مذهبی و مهمتر از همه رسانه‌ها به سبب نقش بی بدیل در آگاهی بخشی به افکار عمومی باید به عنوان یک مسئولیت اجتماعی، ادای تکلیف نمایند.

وی یادآور شد: اگر مشکلی خاصی در شرایط کرونایی (فراگیری سویه‌های جدید این ویروس) پیش نیاید، نخستین کنگره این امامزاده، سوم یا چهارم بهمن ماه امسال با حضور میهمانان ملی و استانی و برخی مهمانان خارجی در گنبدکاووس برگزار خواهد شد.

سلیمانی فرد از ارسال ۹۰ مقاله علمی به دبیرخانه نخستین کنگره حضرت یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس خبر داد و گفت: این مقالات که متناسب با اهداف و محورهای شخصیت این امامزاده از جمله “ارتقای فرهنگ ظلم ستیزی، احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، تاریخ و تمدن شهر تاریخی جرجان، تقویت باورهای مذهبی و آداب و رسوم ترکمن، تقویت وحدت اسلامی و تعالی فرهنگ غنی قرآن کریم” به دبیرخانه ارسال شده، توسط داوران ارزیابی و مقالات برتر در روز کنگره قرائت و در قالب کتاب نیز منتشر خواهد شد.

وی ادامه داد: برخی برنامه‌های فرهنگی، مذهبی و هنری نیز توسط ستاد بزرگداشت نخستین گنگره حضرت یحیی بن زید(ع) پیش بینی شده که تا قبل از روز اصلی برگزاری کنگره به تدریج برگزار می‌شود ضمن اینکه برای پوشش مطلوب خبری این رخداد فرهنگی برخی برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی نیز برنامه ریزی و پیش بینی شده است. 

امامزاده یحیی بن زید (ع)، نوه امام سجاد (ع) است و از ایشان به‌عنوان بزرگترین امامزاده در استان گلستان و کسی که صحیفه سجادیه یادگار با ارزش جدش امام چهارم را به ایران آورد، یاد می‌شود.

گفته می شود، امامزاده یحیی بن زید(ع) در زمان یزید بن معاویه با ۷۰۰ نفر از طرفداران خود در خراسان قیام کرد و شکست سختی به سپاه آنان وارد ساخت و بعد از آن عازم هرات و از آنجا به شهر جرجان مهاجرت کرد.

والی خراسان (نصر) همراه ۸۰ هزار سوار از شام و اطراف برای سرکوبی این قیام  وارد قریه ارغوان شدند و بعد از سه روز جنگ، یحیی و یارانش را به شهادت رساندند.

امامزاده یحیی بن زید(ع) درحومه شهر گنبدکاووس (چهار کیلومتری مرکز شهر) واقع است.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است. 

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

۱۷۰ زندانی جرایم غیرعمد خراسان شمالی آزاد شدند

چ دی ۱ , ۱۴۰۰
عبدالرحیم گرجی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار عامل اظهار داشت: در مدت مشابه پارسال نیز ۱۲۰ تعداد زندانی جرایم غیر عمد از زندان های استان آزاد شده بودند. وی افزود: از مجموع میزان بدهی زندانیان جرایم غیر عمدی که در سال جاری آزاد شدند ۳۱ میلیارد ریال توسط شکات بخشیده […]
dbb1dbb7dbb0 d8b2d986d8afd8a7d986db8c d8acd8b1d8a7db8cd985 d8badb8cd8b1d8b9d985d8af d8aed8b1d8a7d8b3d8a7d986 d8b4d985d8a7d984db8c d8a2 61c33c2633202

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.