اردوغان همان رشوه‌ای‌ را از عربستان می‌خواهد که ۳ سال پیش رد کرد

d8a7d8b1d8afd988d8bad8a7d986 d987d985d8a7d986 d8b1d8b4d988d987e2808cd8a7db8ce2808c d8b1d8a7 d8a7d8b2 d8b9d8b1d8a8d8b3d8aad8a7d986 d985 61d5a9fcefd32

پس از فراز و نشیب‌های بسیاری که نشان‌دهنده مراحل همگرایی میان ریاض و آنکاراست و مهمترین آنها سفر مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به ریاض بود، در پی سقوط ارزش لیره و به باد رفتن طرح ایجاد امپراتوری عثمانی، رجب طیب اردوغان فوریه آتی به عربستان سفر خواهد کرد تا در آنجا با معامله خون جمال خاشقجی، خبرنگار عربستانی کشته شده در کنسولگری عربستان در استانبول، منافع اقتصادی مورد نیاز خود جهت آمادگی برای انتخابات ۲۰۲۳ را به دست آورد.

به گزارش عامل، روزنامه الاخبار چاپ لبنان در تحلیلی نوشت: “زمانی که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در جریان سفر منطقه‌ای اخیر خود در قطر از دیدار با اردوغان خودداری کرد، رسانه‌های سعودی طرح برنامه‌ریزی‌شده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی آغاز کردند با این مضمون که اردوغان ذلیلانه به ریاض خواهد آمد. این رسانه‌ها در طول دو روز گذشته و از زمانی که اردوغان اعلام کرد فوریه آتی به عربستان سفر خواهد کرد، دوباره همین مطالب را تکرار کردند. تلاش‌های اردوغانِ درگیر بحران اقتصادی برای آشتی با بن سلمان، در چارچوب رویکرد او برای بهبود روابط با همه از جمله رژیم صهیونیستی است، او دو هفته قبل در مراسم استقبال از چند خاخام ترکیه‌ای درباره روابط با این رژیم گفته بود که “این روابط مستحکم و قوی باقی خواهند ماند”. همچنین رئیس جمهوری ترکیه پس از آشتی چند هفته قبل با محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی در استانبول، فوریه آتی به امارات نیز سفر خواهد کرد، دیدار اردوغان با بن زاید در واقع اعلام شکست طرح توسعه‌طلبانه اخوانی او بود که به دلایل متعددی در سطح اقتصادی هزینه سنگینی بابت آن پرداخت کرد از جمله آنها جنگ اقتصادی که برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و در راس آنها عربستان علیه ترکیه آغاز کردند و تا امروز نیز تحریم تولیدات ترکیه ادامه دارند.

بر این اساس دیدار آتی اردوغان و بن سلمان هرگز عادی نخواهد بود. تنها سه سال قبل اردوغان نزدیک بود ولیعهد سعودی را از قدرت برکنار کند. در آن زمان اطلاعات ترکیه جزئیات بسیار مشمئزکننده‌ای از پرونده قتل خاشقجی را منتشر کرده و آن را به اطلاعات آمریکا تحویل داد و آنها نیز در گزارشی دست داشتن شخص بن سلمان در این جنایت را ثابت کردند و در نتیجه آن تحریم‌هایی علیه تیم اجرای ترور و طراح آن اعمال شد و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز شخصا بن سلمان را تحریم کرد. از آن زمان تا امروز ولیعهد سعودی از بابت این پرونده دچار مشکلاتی شده است و مدت طولانی پس از سفر اردوغان نیز چهره مخدوش شده اردوغان هنوز باقی خواهد ماند، با این وجود بن سلمان چاره‌ای ندارد جز اینکه از سفر آتی اردوغان در جدل با کسانی که از این پس ماجرای ترور خاشقجی را پیش می‌کشند، استفاده کند، هرچند که این سفر هرگز تغییر زیادی در وضعیت حقوقی پرونده از منظر بین‌المللی و به شکل ویژه آمریکا ایجاد نخواهد کرد.

رسانه‌های عربستانی بدون تایید رسمی عربستان اطلاعیه ترکیه درباره سفر فوریه آتی اردوغان را منتشر کرده و آن را اعترافی از جانب اردوغان دانسته و تاکید کردند او زمانی که بن سلمان را به قتل خاشقجی متهم کرد، با خون او معامله کرد و اکنون می‌خواهد بابت اشتباهش عذرخواهی کند هرچند که این عقب‌نشینی ترکیه با سفر اردوغان آغاز نشده بلکه چند هفته بعد از قتل خاشقجی آغاز شد، در آن مقطع اردوغان از انتشار جزئیات بیشتری از پرونده خاشقجی که خودش آن را افشا کرده بود، خودداری کرده و محاکمه غیابی متهمان در استانبول را به محاکمه‌ای صوری تغییر داد که آن هم هیچ نتیجه‌ای نداشت. صرف نظر از شیوه دو طرف در اعلام سفر اردوغان، این اقدام در اصل یک معامله خواهد بود که به موجب آن رئیس جمهوری ترکیه در مقابل بستن کامل پرونده خاشقجی دستاوردهای اقتصادی که در این بحران اقتصادی و کاهش ارزش پول ترکیه به شدت به آنها نیاز دارد، از جمله آنها لغو تحریم‌های عربستان علیه تولیدات ترکیه، سرمایه‌گذاری عربستان در ترکیه و تشویق شهروندانش به سفر به ترکیه را به دست می‌آورد، این در حالی است که حمایت از اخوان المسلمین در کشورهای عربی دیگر پروژه‌ای مفید برای اردوغان نیست، چراکه شکست این پروژه با بهارهای عربی نمایان شد، گرچه در میان کشورهای عربی، عربستان کمترین آسیب را از این تهدید دید؛ اما به محض سقوط این تهدید در مصر خود ترکیه سرکوب اخوانی‌ها را در پیش گرفت.

رئیس جمهوری ترکیه در حال حاضر انعطاف نشان داده و در حال تجدیدنظر در مورد سیاست‌هایی است که در طول ۱۰ سال گذشته در پیش گرفته بود تا خود را برای انتخابات سال ۲۰۲۳ که برای حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان مهمترین مساله خواهد بود، آماده کند زیرا مخالفان سکولار در این کشور طی چند سال اخیر با استفاده از شکست سیاست‌های اردوغان که با سقوط ارزش لیره کاملا آشکار شد، دستاوردهای اساسی داشتند، دقیقا همین شکست اسلام‌گراها را به حاکمیت رسانده بود، در واقع با شکست سکولارها در حل اختلاف‌نظرهای سیاسی‌شان ارزش لیره به شدت پایین آمد و اردوغان با شعار ایجاد ثبات اقتصادی همراه با به صفر رساندن مشکلات اقتصادی روی کار آمد؛ اما کار خود را با فروپاشی اقتصادی ناشی از مسایل سیاسی به پایان می‌رساند، او این روزها برای نجات خود پیش از اینکه بحران ارز نابودش کند، در تلاش است.

در اوج بحران در روابطی که ترور خاشقجی ایجاد کرد، اردوغان نه فقط برای مجازات بن سلمان بابات نقض حاکمیت ترکیه بلکه برای گسترش نفوذ خود در منطقه به ویژه منطقه نفت‌خیز خلیج (فارس)، تلاش خود را برای برکناری بن سلمان از قدرت با جدیت آغاز کرد. در نتیجه آن خالد الفیصل، امیر مکه به نمایندگی از پادشاه عربستان به ترکیه رفته و تلاش کرد بسته اقتصادی را به اردوغان پیشنهاد دهد؛ اما او این رشوه عربستان را قبول نکرد، در آن مقطع اردوغان هنوز شکست پروژه اش را انکار کرده و گمان می‌کرد می‌تواند شکوه سلطنت عثمانی را به این منطقه بازگرداند. امروز اما این سفر دوباره آغاز شده ولی در جهت مخالف و تمام چیزی که سلطان (اردوغان) می‌خواهد، همان رشوه‌ای‌است که سه سال قبل آن را رد کرده بود.”

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

قرارداد نیروهای طرحی درمان در بوشهر تمدید شد

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
عامل/بوشهر مدیر منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن افزایش موارد بستری در بیمارستان‌های کشور و استان موضوع تمدید طرح نیروهای طرحی شاغل در مراکز درمانی و پیوستن نیروهای جهادی و نیروهای داوطلب برای تقویت مدافعان سلامت برای مبارزه با ویروس کرونا […]
d982d8b1d8a7d8b1d8afd8a7d8af d986db8cd8b1d988d987d8a7db8c d8b7d8b1d8addb8c d8afd8b1d985d8a7d986 d8afd8b1 d8a8d988d8b4d987d8b1 d8aad985 61d5aa043960a

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.