کشف دژ عظیم رومی در هلند

daa9d8b4d981 d8afda98 d8b9d8b8db8cd985 d8b1d988d985db8c d8afd8b1 d987d984d986d8af 61c99482c2037

بقایای یک دژ عظیم رومی که گمان می‌رود نقش مهمی در فتح بریتانیا داشته باشد در سواحل هلند کشف شد.

به گزارش عامل و به نقل از گاردین، باستان‌شناسان موفق شدند بقایای یک دژ عظیم رومی را که گمان می‌رود نقش کلیدی در فتح موفقیت‌آمیز بریتانیا در سال ۴۳ میلادی داشته باشد در یکی از سواحل واقع در هلند کشف کردند.

بر اساس یافته‌های محققان،‌ یک سپاه متشکل از هزاران سرباز آماده در «فلسن»‌ واقع در ۲۰ مایلی آمستردام مستقر بوده‌اند.

دکتر «آرجن بوزمن»‌ باستان‌شناسی که در این اکتشاف شرکت داشته است می‌گوید شواهد نشان می‌دهند «فلسن» شمال‌ترین دژ امپراتوری روم بوده است.

این اردوگاه نظامی توسط امپراتور «کالیگولا» جهت آمادگی برای تسخیر بریتانیا در حوالی سال ۴۰ میلادی که البته ناموفق بود تاسیس شده است، اما «کلودیوس» دیگر امپراتور روم این دژ را برای فتح بریتانیا در سال ۴۳ میلادی توسعه داد.

 «بوزمن» با اشاره به این‌که شواهد معتبری از حضور «کالیگولا»‌ در هلند وجود دارد،‌ بیان کرد: «کالیگولا به هلند آمد تا تمهیدات لازم برای حمله به انگلستان را فراهم کند تا به همان دستاورد نظامی برسد که «ژولیوس سزار» به آن دست‌یافته بود،‌ البته با این تفاوت که کالیگولا قصد داشت پس از حمله در همان مکان بماند. او نتوانست این کار را به پایان برساند چراکه در سال ۴۱ میلادی کشته شد در نتیجه «کلودیوس» کار ناتمام «کالیگولا» را به اتمام رساند.»‌

البته نخستین شواهد از وجود دژ رومی‌ها در «فلسن»‌ در سال ۱۹۴۵ توسط دانش‌آموزانی که بقایای چند تکه سفال را کشف کرده بودند،‌ آشکار شد. در نتیجه کاوش‌های باستان‌شناسی در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی صورت گرفت. در سال ۱۹۹۷ با کشف چند سنگر،‌ یک دیوار و دروازه رومی، مکان مورد نظر به یک محوطه باستان‌شناسی تبدیل شد. اما در این مرحله،‌ گمان می‌رفت اردوگاه فلسن بین سال‌های ۳۹ تا ۴۷ مورد استفاده قرار گرفته و بسیار کوچک بوده است.

البته پیش‌تر شواهدی از وجود یک دژ که با نام «فلسن ۱» شناخته می‌شود در سال ۱۹۷۲ نیز کشف شده بود که گمان می‌رود بین ۱۵ تا ۳۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفته است. وجود این دو دژ در نزدیکی یکدیگر سبب شده بود کارشناسان گمان کنند این دو دژ فقط یک یا دو هکتار مساحت داشتند. اخیرا با بررسی و تحقیق مشخص شد دژ دوم دست کم ۱۱ هکتار مساحت داشته در نتیجه یک سپاه کامل پنج یا شش‌هزار نفری می‌توانسته در این دژ قرار بگیرد.

این دژ که اکنون با نام «فلسن ۲» شناخته می‌شود در سال ۴۷ میلادی با دستور «کلودیوس» تخلیه شد. حکمرانی رومی‌ها در بریتانیا در سال  ۴۱۰ میلادی با آغاز سقوط امپراتوری روم به پایان رسید.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

انتقادات گسترده از نقض حقوق بشر توسط عربستان طی سال ۲۰۲۱

د دی ۶ , ۱۴۰۰
عربستان در سال ۲۰۲۱ به دلیل نقض گسترده حقوق بشر توسط رژیم آل سعود با انتقادهای شدید و گسترده‌ای مواجه شد. به گزارش عامل، به نقل از سعودی لیکس، سازمان اروپایی – سعودی حقوق بشر با انتشار گزارشی اعلام کرد که علاوه بر انتقاد نهادهای سازمان ملل به ویژه شورای […]
d8a7d986d8aad982d8a7d8afd8a7d8aa daafd8b3d8aad8b1d8afd987 d8a7d8b2 d986d982d8b6 d8add982d988d982 d8a8d8b4d8b1 d8aad988d8b3d8b7 d8b9d8b1 61c9948a4e969

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.