کشاورزی در هفته ای که گذشت/ ماجرای حذف ۴۲۰۰ تومانی

daa9d8b4d8a7d988d8b1d8b2db8c d8afd8b1 d987d981d8aad987 d8a7db8c daa9d987 daafd8b0d8b4d8aa d985d8a7d8acd8b1d8a7db8c d8add8b0d981 dbb4 61c44fad9f966

به گزارش خبرنگار عامل، مباحث مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، آزاد شدن صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین و افزایش حدود ۶۰ درصدی توزیع نهاده های دامی از جمله مهم ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.

صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین آزاد شد

براین اساس، سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین نر پرواری را مجاز اعلام کرد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

افزایش ۶۰ درصدی توزیع نهاده‌های دامی

یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۶۰ درصدی توزیع نهاده‌های دامی در کشور در سال جاری خبر داد.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه و بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا با وجود این حجم افزایش تولید همچنان در برخی نقاط با کمبود مواجه هستیم؟ گفت: به دلیل اینکه ما امسال با خشکسالی شدیدی در کشور مواجه بودیم و بین سه تا چهار میلیون تن تولید علوفه در مراتع کاهش پیدا کرد که ما باید جو را جایگزین آن می‌کردیم. همچنین در حوزه تولید گندم باید ۱۰ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شد اما حدود ۵ میلیون تن تولید داشتیم بنابراین کاه و کُلش حاصل از گندم نیز کاهش تولید داشته و باید نهاده جایگزین می‌کردیم.

وی گفت: به طور متوسط هر ماه ۱.۵ میلیون تن نهاده در بازار توزیع خواهیم کرد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

رانت ۱۸ هزار میلیارد تومانی ارز ۴۲۰۰ تومانی برای خواص

ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با اشاره به اینکه از سال ۹۷ تاکنون سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان رانت برای عده ای خاص ایجاد کرده است، گفت: این سیاست باید زودتر اصلاح شود. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

واردات نهاده‌های دامی ۲۰ درصد افزایش یافت

سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: واردات نهاده‌های دامی (ذرت، جو وکنجاله سویا) در ۸ ماهه سالجاری نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۹ به لحاظ وزنی ۲۰ درصد و از نظر ارزشی ۴۱ درصد افزایش داشته است. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از ابتدای دی و جزئیات اجرای طرح

مجید موافق قدیری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رئیس هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور در گفتگو با خبرنگار عامل گفت: وزارت جهاد کشاورزی از اول دی ماه ۱۴۰۰ ارائه لیست و معرفی واردکنندگان کالاهای اساسی را برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی به بانک مرکزی متوقف می کند.

وی تصریح کرد: براین اساس از ابتدای دی ماه نرخ ارز نهاده های دامی و گوشت مرغ به دلار نیمایی (٢۴ هزار و ١٩ تومان) تغییر می کند که نرخ این ارز نیز بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه میشود.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: محاسبه محموله های روی آب و تخلیه نشده نیز با ارز ترجیحی انجام می شود. ضمن اینکه طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی سهمیه دام عشایر و روستایی و همچنین پرورش دهندگان طیور در سامانه بازارگاه تا آخر آذر تامین و تدارک دیده شده است تا نگرانی تولیدکنندگان کاهش پیدا کند.

این فعال صنفی اضافه کرد: کارخانجات تولیدکننده خوراک که تنخواه سهمیه ای برای تولید خوراک طیور دارند موظفند نهاده را در قالب خوراک دامی تولید و عرضه کنند. ضمن اینکه مقرر شده وزارت جهاد کشاورزی در باب سرمایه در گردش تسهیلاتی به کارخانجات خوراک دام اختصاص دهد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مرکز پژوهش‌های مجلس محل اجماع سازی نخبگانی است

پ دی ۲ , ۱۴۰۰
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس محل اجماع سازی نخبگانی است. به گزارش عامل، مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور متشکل از رؤسای پژوهشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صبح پنج‌شنبه با بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش‌های مجلس دیدار کردند. بابک نگاهداری در این جلسه گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس محل […]
d985d8b1daa9d8b2 d9beda98d988d987d8b4e2808cd987d8a7db8c d985d8acd984d8b3 d985d8add984 d8a7d8acd985d8a7d8b9 d8b3d8a7d8b2db8c d986d8ae 61c44fb373618

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.