سند جامع “کاهش خطر کرمانشاه” تدوین شده/ در زمینه مقاوم سازی روستایی شرایط خوبی داریم

d8b3d986d8af d8acd8a7d985d8b9 daa9d8a7d987d8b4 d8aed8b7d8b1 daa9d8b1d985d8a7d986d8b4d8a7d987 d8aad8afd988db8cd986 d8b4d8afd987 61c984817759d

عامل/کرمانشاه مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه از تدوین “سند جامع کاهش خطر کرمانشاه”خبر داد.

امیر ظهرابی در گفت و گو با عامل، با اشاره به وضعیت کرمانشاه برای آمادگی در برابر بحران‌ها، اظهار کرد: زلزله سال ۱۳۹۶ سرآغاز خوبی برای آماده‌باش بیشتر استان در برابر حوادث بود.

وی با بیان اینکه بعد این زلزله قانون جدید مدیریت بحران که سال‌ها در مجلس و نهادهای مربوطه گیر کرده بود به تصویب رسید و براساس این قانون اتفاقات خوبی در کرمانشاه رخ داد، ادامه داد: اکنون می‌دانیم اگر در کرمانشاه یک حادثه رخ دهد سطح بندی عملیات و نحوه مقابله با آن چگونه است و هر دستگاهی چه تکلیفی بر عهده دارد.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه، حتی در قانون جدید به مواردی مانند جمع آوری کمک‌های مردمی هم پرداخته شده است.

ظهرابی از تدوین “سند جامع کاهش خطر استان کرمانشاه” خبر داد که ذیل قانون جدید مدیریت بحران کشور صورت گرفته و افزود: کرمانشاه از اولین استان‌هایی بود که این سند را تصویب کرد و اکنون برای بررسی و تصویب نهایی به تهران ارسال شده است.

وی با بیان اینکه در این سند به انواع بلایای طبیعی پر خطر در کرمانشاه با در نظر گرفتن لایه شهرستانی پرداخته شده، خاطرنشان کرد: بر اساس این سند در استان کرمانشاه سه حادثه طبیعی زلزله، سیل و خشکسالی بیشترین احتمال وقوع را دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه همچنین از در دست تصویب بودن سند “آمادگی و پاسخ” استان کرمانشاه هم خبر داد و تاکید کرد: این سند نیز ظرف هفته آینده تدوین نهایی خواهد شد.

به گفته ظهرابی در این سند به نقش هر دستگاه و چند و چون آمادگی در برابر بحران پرداخته شده است.

زلزله ۲۱ آبان یک تجربه بود

وی همچنین از زلزله آبان سال ۱۳۹۶ نیز به عنوان تجربه‌ای عظیم برای مقابله با بحران‌های آتی یاد کرد و افزود: زلزله کرمانشاه با همه پیامدهای منفی که داشت، نشان داد برای مقابله با بحران های مشابه آمادگی داریم.

ظهرابی خارج کردن همه مصدومین از زیر آوار در کمتر از ۲۴ ساعت را یک رکورد در زلزله کرمانشاه دانست و عنوان کرد: طی یک هفته اول دو هزار سورتی پرواز توسط ۴۳ دستگاه بالگرد هوانیروز، اورژانس و … انجام شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن یازده هزار نیروی امدادی هلال احمر، ارتش و سپاه وارد منطقه شدند که همه تجربیات نو و موفقی بود.

وی از مستندسازی زلزله کرمانشاه یاد کرد که هم در قالب کتاب سه جلدی با عنوان “زلزله کرمانشاه، آسیب شناسی و درس‌های آموخته” و هم در قالب‌های دیگر تدوین شده و در اختیار مدیران ارشد کشور قرار گرفته است.

۷۱ درصد خانه‌های روستایی کرمانشاه مقاوم است

مدیرکل مدیریت بحران استان در ادامه یکی از مهمترین معیارهای آمادگی در برابر بحران‌ها از جمله سیل و زلزله را مقاومت سازه‌ها دانست و گفت: خوشبختانه کرمانشاه در این زمینه شرایط مناسبی دارد و هم اکنون ۷۱ درصد ساختمان‌های روستایی استان کرمانشاه مقاوم سازی شده است.

ظهرابی میانگین مقاوم سازی ساختمان‌های روستایی در کشور را ۵۰ درصد اعلام کرد و یادآور شد: کرمانشاه در زمینه مقاوم سازی مسکن روستایی رتبه اول کشور را دارد.

وی معتقد است، بخش عمده این مقاوم سازی در جریان بازسازی زلزله انجام شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: تنها در شهرهای کنگاور، سنقر و کرمانشاه میزان مقاوم سازی ۵۰ درصد است که در تلاشیم این میزان هم به ۷۰ درصد برسد.

ظهرابی مقاوم سازی ساختمان‌ها را هم نیازمند همراهی و مشارکت خود مردم و هم دولت برای پرداخت تسهیلات دانست و تاکید کرد: البته نباید این موضوع را فراموش کنیم که مقاوم سازی ساختمان‌ها خصوصا در بافت فرسدوده یک شبه محقق نمی شود.

ساختمان‌های بازسازی شده در زلزله ۶.۴ ریشتری درس پس دادند

مدیرکل مدیریت بحران اشاره‌ای هم به مقاومت و کیفیت ساختمان‌هایی که در جریان زلزله بازسازی شده داشت و تاکید کرد: زلزله ۶.۴ ریشتری که در آذر سال ۱۳۹۷ رخ داد آزمونی برای این سازه‌ها بود که از آن سربلند بیرون آمدیم.

به گفته ظهرابی در این زلزله هیچگونه خسارت جانی و آسیب به ساختمان‌ها را شاهد نبودیم که بیانگر مقاومت ساختمان‌ها بود.

وی اضافه کرد: نباید فراموش کنیم ۶.۴ ریشتر زلزله بزرگی است و برای مقایسه باید گفت زلزله بم با آن تعداد کشته و ویرانی ۶.۶ ریشتر بود.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه این مقاوم سازی را حاصل تلاش و پیگیری بنیاد مسکن، راه و شهرسازی، مدیریت استان و خصوصا پای کار بودن و اهتمام خود مردم دانست.

۱۳ هزار واحد مسکونی اضافه ساخته شد

ظهرابی در ادامه گفت و گو با عامل، درباره آخرین وضعیت بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه، اظهار کرد: در جریان زلزله آبان سال ۱۳۹۶ در مجموع ۱۳۱ هزار و ۴۱۲ واحد مسکونی، تجاری، صنفی، خدماتی، کشاورزی و … در استان آسیب دید.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با بیان اینکه از این بیش از ۱۳۱ هزار واحد آسیب دیده ۱۰۶ هزار و ۵۴۳ واحد مسکونی بود که تمام آنها بازسازی شده، یادآور شد: علاوه بر واحدهایی که در جریان زلزله آسیب دیده بود، ۱۳ هزار واحد مسکونی جدید نیز ساخته شده که شامل ۴۵۰۰ واحد روستایی و ۸۵۰۰ واحد شهری است.

ظهرابی از افزایش تعداد طبقات عمده ساختمان‌های شهری خصوصا در شهر سرپل‌ذهاب هم خبر داد و خاطرنشان کرد: هم اکنون میانگین ارتفاع طبقات در شهر سرپل ذهاب از ۱.۳ طبقه در ایام قبل از زلزله به ۲.۸ طبقه رسیده است.

وی این افزایش ساخت و ساز را نمونه‌ای از تبدیل کردن زلزله کرمانشاه به فرصت دانست و افزود: این ساخت و سازها با کمک تسهیلات پرداخت شده از سوی دولت صورت گرفته است.

ظهرابی رایگان بودن آواربرداری، خدمات فنی و مهندسی و صدور پروانه ساخت را نیز از دیگر دلایلی دانست که باعث تسریع در ساخت و ساز منازل مسکونی زلزله زده شد.

وی تعداد واحدهای صنفی، خدماتی، تجاری، کشاورزی و … را نیز ۲۲ هزار و ۷۱۸ مورد اعلام کرد که از این تعداد نیز کار بازسازی ۲۲ هزار و ۷۰۳ واحد به اتمام رسیده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه درباره ۱۵ واحد باقی مانده هم عنوان کرد: این واحدها نیز یا کارگاه‌های راکد بودند یا مالک آنها پیگیری نکرده و یا مشکلات حقوقی سر راه بازسازی آنها وجود داشته است.

ظهرابی از بازسازی تمام کلاس‌های درس آسیب دیده در جریان زلزله هم خبر داد و یادآور شد: تا ۲۵ مرداد سال گذشته که مصادف با هزارمین روز زلزله کرمانشاه بود، هزار کلاس درس در استان بازسازی شد که از این تعداد ۵۸۵ کلاس درس مازاد بر آنچه که آسیب دیده بود بازسازی شد.

وی افزود: بازسازی این کلاس‌های درس به همت دولت و خیرین مدرسه ساز صورت گرفت.

وی معتقد است، اکنون و در شرایطی که وارد پنجمین سال زلزله کرمانشاه شدیم روند بازسازی‌ها ۹۹.۹۸ درصد پیشرفت دارد و کار تقریبا تمام شده است، آن هم در شرایطی که ۶۰ درصد از وسعت استان با بیش از ۱۶۰۰ روستا دچار آسیب دیدگی شد.

ظهرابی درباره کار اندک باقی مانده نیز یادآور شد: این بخش نیز مربوط به ساخت و سازهایی است که دچار مشکلات حقوقی شدند.

وی با بیان اینکه از بازسازی ساختمان‌های زلزله زده تنها یک لکه باقی مانده، این لکه را تعدادی از ساختمان‌های اداری اعلام کرد.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه، از آنجایی که دولت اهتمام خود برای بازسازی را با واحدهای مسکونی و بنگاه‌های اقتصادی قرار داده بود، از همین رو ساخت و ساز ساختمان‌های اداری کمی به تعویق افتاد.

ظهرابی پیشرفت کنونی ساختمان‌های اداری در دست بازسازی را بیش از ۸۰ درصد اعلام کرد و گفت: در این بخش نیز کار به این دلیل طول کشید که تعداد از دستگاه‌ها مقاوم سازی یا توسعه فضای اداری خود را در برنامه داشتند.

 معضل عدم بازپرداخت اقساط تسهیلات زلزله

ظهرابی در ادامه به آخرین وضعیت تسهیلات زلزله استان هم اشاره کرد و ادامه داد: در جریان این زلزله ۳۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن به مردم پرداخت شد که ۶۵۰ میلیارد تومان آن بلاعوض بود.

وی تسهیلات پرداختی در بخش اشتغال و اقتصاد را نیز تنها از محل اعتبارات اشتغال روستایی ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد که جذب شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه همچنین از امهال ۲۴۴۲ میلیارد تومان تسهیلات در استان هم خبر داد و یادآور شد: این امهال از محل بند شش قانون تسریع در بازسازی مناطق زلزله زده انجام شد که بر اساس آن امهال فقط دو سال امکانپذیر است.

ظهرابی هزینه امهال این تسهیلات که دولت آن را تقبل کرد را ۶۹۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

وی با اشاره به پیگیری‌های جدی مدیریت استان برای تمدید امهال تسهیلات زلزله زدگان برای یکسال دیگر، افزود: با وجود آنکه بر اساس قانون این موضوع فقط برای دو سال قابل اجرا بود، اما در نهایت در اردیبهشت امسال هیات وزیران امهال این تسهیلات برای یکسال دیگر را هم ابلاغ کرد که پروسه پیچیده‌ای داشت و هنوز هم برخی بانک‌ها در برابر آن مقاومت می‌کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه اظهار کرد: تمدید یکسال امهال باعث شده هزینه این امهال به هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

به گفته ظهرابی، صاحبان ۹۷ هزار واحد مسکونی و ۱۰۶۰ بنگاه اقتصادی از این امهال برخوردار شدند.

وی با بیان اینکه متاسفانه با مشکل عدم بازپرداخت بخشی از این تسهیلات پرداختی مواجهیم، گفت: این موضوع عمدتا ریشه فرهنگی دارد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

کاهش حملات هوایی آمریکا در دوره ریاست جمهوری بایدن

د دی ۶ , ۱۴۰۰
تصمیم رئیس جمهور کنونی آمریکا برای پایان دادن به جنگ این کشور در افغانستان به یک فاجعه ختم شد: حمله پهپادی که در آن ۱۰ غیرنظامی بی‌گناه از جمله کودکان در کابل کشته شدند. اما گزارشی جدید نشان می‌دهد که به طور کلی چنین حملات هوایی در سال نخست ریاست […]
daa9d8a7d987d8b4 d8add985d984d8a7d8aa d987d988d8a7db8cdb8c d8a2d985d8b1db8cdaa9d8a7 d8afd8b1 d8afd988d8b1d987 d8b1db8cd8a7d8b3d8aa d8ac 61c98489cbdad

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.