بخش خصوصی از افزایش ۶۰ درصدی مالیات در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نگران است

d8a8d8aed8b4 d8aed8b5d988d8b5db8c d8a7d8b2 d8a7d981d8b2d8a7db8cd8b4 dbb6dbb0 d8afd8b1d8b5d8afdb8c d985d8a7d984db8cd8a7d8aa d8afd8b1 d984 61c6d68a48ab2

عامل/کرمانشاه عضو هیات رئیسه اتاق ایران ضمن ابراز نگرانی از پیش‌بینی افزایش بیش از ۶۰ درصدی درآمدهای مالیاتی دولت در لایحه بودجه سال آینده و احتمال تشدید فشار بر بخش خصوصی، گفت: کسری بودجه برای سال آینده چندان بعید نیست.

کیوان کاشفی در گفت و گو با عامل، ضمن ارزیابی از وضعیت لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که از سوی دولت به مجلس ارائه شده، افزود: یکی از ویژگی‌های بودجه سال آینده آن است که دو سناریو رفع تحریم‌ها و یا تداوم تحریم در آن دیده شده است.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد دولت در لایحه بودجه ۱۰۴۱ نیم نگاهی به مذاکرات وین و احیا برجام داشته، خاطرنشان کرد: در سناریوی رفع تحریم‌ها دولت امیدوار است حداقل در نیمسال دوم سال تقویت منابع ارزی را با ایجاد گشایش در فضای سیاسی و اقتصادی داشته باشد. البته باید دید که این دو سناریو به چه شیوه در مجلس شورای اسلامی تصویب نهایی خواهد شد.

کاشفی یکی دیگر از ویژگی‌های بودجه سال آینده را عدم صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری و بودجه نهادهای مختلف اعلام و خاطرنشان کرد: با این روند احتمال کسری بودجه در سال آینده خصوصا اگر توفیقی در زمینه رفع تحریم‌ها نداشته باشیم، وجود دارد.

وی افزود: اگرچه دولت سیزدهم در وعده‌ها و برنامه‌های خود مدام بر لزوم مدیریت منابع، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و جلوگیری از رشد نقدینگی و خلق پول تاکید داشته، اما لایحه بودجه ۱۴۰۱ با این وعده‌ها مغایرت‌هایی دارد.

حذف ارز۴۲۰۰ تومانی، چالش جدی بودجه 

عضو هیات رئیسه اتاق ایران سپس به چالش‌هایی که بودجه سال آینده با آن مواجه است اشاره کرد که مهمترین آن حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است و یادآور شد: اگرچه در لزوم حذف ارز ترجیحی شکی نیست، اما این امر می‌تواند فشار مضاعفی را به دهک‌های پایین و متوسط جامعه وارد کند.

کاشفی اضافه کرد: در شرایطی که سال‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی در اقتصاد کشور ریشه دوانده و بین لایه‌های مختلف سبد معیشت خانوارها هم نفوذ کرده است، اکنون حذف آن خصوصا در شرایطی که معیشت مردم به شدت در مضیقه است، چالش‌های جدی را ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه گفته شده ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و گندم حذف نخواهد شد، گفت: اما حذف این ارز برای سایر کالاها قطعا تفاوت‌های قابل توجهی را در سطوح قیمتی ایجاد خواهد کرد.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه، لازم است در چنین شرایطی سیاست‌های حمایتی جایگزین برای دهک‌های آسیب پذیر جامعه که تعداد آنها طی سال‌های اخیر زیاد شده در نظر گرفته شود و برای مدتی هم ادامه‌دار باشد.

بخش خصوصی نگران از افزایش ۶۰ درصدی مالیات

موضوع دیگری که کاشفی به آن اشاره کرد نگرانی‌ بخش خصوصی از لایحه بودجه ۱۴۰۱ بود و افزود: یکی از مهمترین این نگرانی‌ها افزایش عجیب درآمدهای مالیاتی دولت است که به بیش از ۶۰ درصد می‌رسد و مشخص نیست از چه منابعی تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر این مالیات قرار باشد از سرفصل‌های جدید مثلا مالیات بر خانه‌های خالی و … تامین شود پذیرفتنی است، گفت: اما این نگرانی وجود دارد که فشار مضاعفی به اشخاص حقیقی، شرکت‌ها و بنگاه‌های تولیدی وارد شود و دولت بخواهد این افزایش مالیات را از بخش خصوصی تامین کند.

رئیس اتاق کرمانشاه چنین رویکردی را باعث صدمه جدی به بخش خصوصی، تولید و صنعت کشور دانست.

کاشفی همچنین از احتمال افزایش حقوق گمرکی و هزینه‌های واردات در سال آینده هم ابراز نگرانی کرد و ادامه داد: هم اکنون این تعرفه‌ها بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی اخذ می‌شود و اگر قرار باشد با حذف این ارز با تعرفه نیمایی محاسبه شود، شاهد افزایش چشمگیر هزینه‌های واردات خواهیم بود که عمدتا هم واردات مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز صنایع را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این موضوع نیز اثر سویی بر حوزه تولید کشور خواهد داشت.

وی معتقد است، مجموع این موارد نگرانی‌هایی را خصوصا برای بخش خصوصی در بودجه ۱۴۰۱ ایجاد کرده که هم ممکن است بخشی از افزایش درآمدهای مالیاتی محقق نشود و هم به روال سال‌های گذشته کسری بودجه را شاهد باشیم، زیرا در طرف دیگر خبری از صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیست.

کاشفی اضافه کرد: البته بخش خصوصی از زمانی که لایحه بودجه تقدیم مجلس شده تلاش کرده نظرات کاشناسی خود را با کمیسیون‌های مربوطه در میان بگذارد و باید دید شیوه تصویب نهایی بودجه در مجلس چگونه خواهد بود.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

"ته لنجی" درمان قطعی می‌خواهد نه مُسَکِنی مقطعی

ش دی ۴ , ۱۴۰۰
عامل/بوشهر از اول هم قرار بود در حد و اندازه‌یِ اسم و رسمش باشد؛ “ته لنجی” کالایی است که از دیرباز ملوانان جنوب که رنج و خطر سفر به جان خریده‌ بودند طبق قانون، بدون تشریفات گمرکی با خود از سفر می‌آوردند، این‌کالاها به مرور زمان بازارهایی را در شهرهای بندری تشکیل […]
d8aad987 d984d986d8acdb8c d8afd8b1d985d8a7d986 d982d8b7d8b9db8c d985db8ce2808cd8aed988d8a7d987d8af d986d987 d985d98fd8b3d98e 61c6d6925ab3a

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.