“اُمیکرون” چقدر کشنده است؟

d8a7d98fd985db8cdaa9d8b1d988d986 da86d982d8afd8b1 daa9d8b4d986d8afd987 d8a7d8b3d8aad89f 61c6a76f7e5a4

عامل/کرمانشاه یک متخصص ایمنولوژی به تشریح ویژگی های سویه جدید کرونا موسوم به “اُمیکرون” پرداخت.

دکتر مهدی تقدسی در گفت و گو با عامل، با اشاره به انتشار سویه جدید کرونا در جهان گفت: این سویه جدید که “اُمیکرون” نام گرفته تاکنون در بسیاری کشورهای جهان شناسایی شده و آمار مبتلایان آن روز به روز در حال افزایش است.

وی با اشاره به افزایش قدرت سرایت این ویروس گفت: “اُمیکرون” از سرعت انتشار بالایی برخوردار است و اگر نسبت به سویه دلتا مقایسه کنیم، یک فرد که قبلا هم یکبار مبتلا شده باشد، ۴.۵ برابر نسبت به سویه دلتا در معرض ابتلا به سویه “اُمیکرون” قرار دارد.

تقدسی گفت: طبق اعلام مطالعات کالج سلطنتی انگلیس تعداد مبتلایان این ویروس هر دو روز یکبار حدودا دو برابر شده و سازمان بهداشت جهانی هم طبق آماری که اعلام کرده همین میزان سرعت انتشار ویروس را تایید می کند.

این متخصص ایمنولوژی در خصوص میزان کشندگی این ویروس هم گفت: طبق مطلعات اولیه صورت گرفته میزان کشندگی این سویه جدید نسبت به سویه های قبلی کمتر است، اما مطالعات کالج سلطنتی انگلیس نشان می دهد که هنوز قضاوت در این زمینه زود است.

وی افزود: با توجه به اینکه مواردی از مرگ ناشی از این سویه جدید در کشورهای آمریکا و انگلیس گزارش شده، هنوز نمی توان قضاوت درستی در خصوص میزان کشندگی این ویروس داشت.

تقدسی در خصوص ایمنی زایی واکسن های کرونا در برابر این سویه جدید هم گفت: مطالعات کالج سلطنتی انگلیس که در این زمینه بر روی دو نوع واکسن فایزر و آسترازینکا صورت گرفته نشان می دهد برای افرادی که هر دو دوز واکسن را زده اند، مقاومت در برابر این سویه جدید تنها بین صفر تا نهایتا ۲۰ درصد است، اما این مطالعات نشان می دهد افرادی که دوز بوستر (یادآور) را تزریق کرده اند مقاومت آنها در برابر ابتلا به سویه جدید به ۵۵ تا ۸۰ درصد افزایش یافته است.

تقدسی تصریح کرد: البته این مطالعات نشان می دهد که تزریق دو دوز واکسن تاثیر خوبی در کاهش شدت ابتلا دارد، اما در خصوص محافظت در برابر ابتلا نیاز است افراد حتما دوز بوستر را تزریق کنند.

 دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه احتمال بروز سویه های جدید کرونا در آینده هم وجود دارد، گفت: آنچه مهم است اینکه شیوه مقابله با این ویروس تغییری نکرده و افراد جهت پیشگیری از ابتلا باید از ماسک استفاده کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

وی افزود: در خصوص سویه جدید “اُمیکرون” باز هم توصیه بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است و در کنار این دو توصیه می شود افراد بطور جد از استرس پرهیز کنند، چرا که استرس سطح ایمنی بدن را پایین می آورد.

این متخصص ایمنولوژی خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر در بحث مقابله با این ویروس، تزریق واکسن و بویژه دوز سوم واکسن یا همان دوز بوستر است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ضرورت توجه به رونق تولید و صادرات فرش دستباف

ش دی ۴ , ۱۴۰۰
عامل/آذربایجان شرقی رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تبریز گفت: باید با حمایت‌های دولت در جهت رونق تولید و صادرات فرش دستباف گام‌های بلندی برداشت. احد عظیم زاده در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی گفت: قول می‌دهم در تبریز و آذربایجان‌شرقی سرمایه‌گذاری کرده و در بهبود وضعیت بیکاری و تقویت اقتصادی […]
d8b6d8b1d988d8b1d8aa d8aad988d8acd987 d8a8d987 d8b1d988d986d982 d8aad988d984db8cd8af d988 d8b5d8a7d8afd8b1d8a7d8aa d981d8b1d8b4 d8afd8b3 61c6a77752f5c

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.