چرا بسیاری از رشته‌های ورزشی به مرحله حرفه‌ای شدن نمی‌رسند؟

da86d8b1d8a7 d8a8d8b3db8cd8a7d8b1db8c d8a7d8b2 d8b1d8b4d8aad987e2808cd987d8a7db8c d988d8b1d8b2d8b4db8c d8a8d987 d985d8b1d8add984d987 61c04980a7d4c

عامل/چهارمحال و بختیاری معاون توسعه ورزش اداره‌کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری با اشاره به وضعیت ورزش‌های تیمی در استان، گفت: زمانیکه تیم‌ها حائز رتبه شده یعنی به مراحل قهرمانی می‌رسند، آن‌گاه باید برای حرفه‌ای شدن خود تلاش ‌کنند، در این مرحله است که تیم‌ها اعم از انفرادی و تیمی متوقف می‌شوند، زیرا مانع اصلی برای حرفه‌ای شدن تیم‌های ورزشی انفرادی و گروهی، مسئله مالی و کمبود حامی است.

علی تشنیزی در گفت‌وگو با عامل با بیان اینکه اینکه ورزش‌ها به سه دسته همگانی، قهرمانی و حرفه‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: در ورزش همگانی، وضعیت چهارمحال و بختیاری مساعد بوده و در ورزش‌های انفرادی نیز استان به موفقیت‌هایی دست پیدا کرده، اما یک موضوعی که رنج‌آور بوده این است که پس از کسب رتبه در رشته‌های انفرادی و تا پیش از رسیدن به مرحله حرفه‌ای، این رشته‌ها و همچنین ورزشکاران آن‌ها به حال خود رها می‌شوند.

وی با اشاره به وضعیت چهارمحال و بختیاری در ورزش‌های انفرادی، گفت:  این استان تقریبا در همه رشته‌های آن حرف برای گفتن دارد و این نشان‌دهنده وجود استعدادهای عالی، عملکرد باکیفیت مربیان و برنامه‌ریزی مناسب است و سال‌های سال، قهرمان‌پروری در رشته‌های انفرادی ثابت شده است.

معاون توسعه ورزش اداره‌کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری با اشاره به وضعیت ورزش‌های تیمی در استان، ادامه داد: در رشته‌های تیمی نیز مانند بسکتبال، فوتسال و هندبال در سطح پایه، ای استان موفق عمل کرده است و تیم‌های استانی به لیگ‌های دسته یک و لیگ برتر راه پیدا کرده‌اند، زمانی که تیم‌ها حائز رتبه شده یعنی به مراحل قهرمانی می‌رسند، آن‌گاه باید برای حرفه‌ای شدن خود تلاش ‌کنند، در این مرحله است که تیم‌ها اعم از انفرادی و تیمی متوقف می‌شوند، زیرا مانع اصلی برای حرفه‌ای شدن تیم‌های ورزشی انفرادی و گروهی، مسئله مالی و کمبود حامی است.

تشنیزی یادآور شد: در چهارمحال و بختیاری ورزشکاران با استعداد هستند و از آمادگی بالا و بدن‌های ورزیده برخوردار بوده و اندام مناسب برای رشته‌های مختلف دارند، به‌عنوان مثال می‌توان به ورزش پرتاب وزنه در شهر شلمزار اشاره کرد که جوانان این خطه بسیار موفق عمل کرده‌اند، ورزشکاران شهرکرد نیز در رشته بسکتبال تا مرحله المپیکی شدن پیش رفته‌اند و روستای سوادجان در شهرستان سامان نیز چند ملی‌پوش  ونماینده کشوری در رشته رفتینگ دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مسائل در ورزش چهارمحال و بختیاری، نبود اراده حمایت مالی است، تاکید کرد: ملاحظه می‌شود که شرکت‌هایی درون استان فعالیت دارند و تمام مقدمات کار از جمله تامین نیروی انسانی و تهیه زمین در استان برایشان مهیا شده است، اما این شرکت‌ها حاضر نیستند در استان خود و از تیم‌های استانی، حمایت مالی کنند و حتی بارها مشاهده شده است که از تیم‌های ورزشی استان‌های دیگر حمایت می‌کنند، این یک تفکر فوق‌العاده ضعیفی است که گریبان ورزش استان را گرفته است.

تشنیزی اضافه کرد: مدیران ورزش چهارمحال و بختیاری همواره تلاش کرده‌اند تا این موضوع را به مدیران و صنعتگران استان گوشزد کنند، اما تا روزی که اسپانسرهای قوی برای ورزش استان پیدا نشود، قهرمان‌های استانی تحویل تیم‌های استان‌های دیگر می‌شوند، به جای اینکه این ورزشکاران در استان تربیت پیدا کرده و باعث درآمدزایی در استان شوند، به استان‌های دیگر مهاجرت می‌کنند و استان‌های دیگر آنان را تحت پوشش خود قرار می‌دهند.

معاون توسعه ورزش اداره‌کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری در خصوص راهکار برای رفع مشکل کمبود مالی برای تیم‌های ورزش استانی، تصریح کرد: این موضوع یک اراده از سوی مسئولان در سطح استانی و کشوری می‌خواهد که همه باید برای آن تلاش کنند تا استان از نیروهای بومی خود استفاده کند، حتی مشاهده می‌شود که ورزشکار استان، برای عقد یک قرارداد به استان‌هایی با بُعد مسافت زیاد می‌روند.

وی خاطرنشان کرد: در بخش رشته‌های انفرادی می‌توان به رشته‌های بوکس، ووشو ( سانشو و تالو)، تکواندو، کاراته، کشتی، مویتای، دوچرخه‌سواری و اسکیت به‌عنوان رشته‌های موفق در استان اشاره کرد که قهرمان‌های زیادی در سطح استانی و کشوری از استان حائز رتبه‌های قهرمانی شده‌اند، در رشته‌های تیمی نیز می‌توان از رشته‌های فوتسال، بسکتبال، فوتبال دختران و هندبال استان به‌عنوان رشته‌های موفق نام برد.

تشنیزی در پایان با بیان اینکه سه شاخص نیروی انسانی، زیرساخت و اعتبار در کنار هم می‌توانند ورزش چهارمحال و بختیاری را توسعه دهند، گفت: پنجاه درصد ورزش قهرمانی استان، به‌دلیل نبود خوابگاه به مرحله حرفه‌ای شدن نرسیده است و تا زمانی که زیرساخت خوابگاه فراهم نشود، نمی‌توان به موفقیت رسید.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

النجباء: گروه‌های مقاومت عراق به آمریکا اعتماد ندارند

د آذر ۲۹ , ۱۴۰۰
جنبش النجبای عراق تاکید کرد که گروه‌های مقاومت اسلامی به نیات دولت آمریکا در مورد خارج کردن نیروهایش از خاک عراق اعتماد ندارد. به گزارش عامل، حیدر اللامی، عضو دفتر سیاسی جنبش النجباء عراق در گفتگو با خبرگزاری المعلومه ضمن ابراز نگرانی نسبت به وقت‌کشی طرف آمریکایی در خروج از […]
d8a7d984d986d8acd8a8d8a7d8a1 daafd8b1d988d987e2808cd987d8a7db8c d985d982d8a7d988d985d8aa d8b9d8b1d8a7d982 d8a8d987 d8a2d985d8b1db8c 61c04986ed4b8

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.