شیوه آموزش مبانی دینی در مراکز آموزشی پاسخگوی نیاز جامعه نیست

d8b4db8cd988d987 d8a2d985d988d8b2d8b4 d985d8a8d8a7d986db8c d8afdb8cd986db8c d8afd8b1 d985d8b1d8a7daa9d8b2 d8a2d985d988d8b2d8b4db8c d9be 61d575b8ea9cf

عامل/چهارمحال و بختیاری دانشیار موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره ) با بیان اینکه مبانی معرفتی و دینی در مدارس و دانشگاه‌ها به یک زبان ساده در دوره تحصیل آموزش داده می‌شود، گفت: این کار به این دلیل انجام شد که مسائل دینی قابل فهم بیان شود و وارد مسائل فلسفی نشویم، اما این آموزش بنا به دلایل مختلف پاسخگوی نیاز نیست، همچنین برخی اساتید و معلمان نیز تسلط کافی بر پاسخ دادن به موضوعات فراتر از جزوات ندارند.

حجت‌الاسلام و المسلمین مجتبی مصباح یزدی ۱۵ دی‌ماه در جمع اساتید حوزه علمیه، مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم‌رهبری در ادارات و دستگاه‌ها و مبلغان و روحانیون طرح هجرت در چهارمحال و بختیاری با اشاره به سابقه اجرای طرح ولایت در کشور، اظهار کرد: در سال ۷۵ برخی شبهات فکری در جامعه رواج پیدا کرد، به‌همین دلیل تعدادی از مسئولان سپاه پاسداران و بسیج خدمت مقام معظم رهبری مشرف شدند و گفتند که این شبهات در حال نفوذ در بین دانشجویان بسیجی است و در حال از دست دادن نیروهای انقلابی هستیم و دنبال راه چاره و برنامه بودند.

دانشیار موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره ) افزود: مقام معظم رهبری فرمودند که در خصوص خطر رواج شبهات فکری در جامعه و به‌ویژه قشر دانشجو از آیت‌الله مصباح برنامه بخواهید، ایشان نیز فرمودند که یک طرح آزمایشی با عنوان طرح ولایت در کشور برای پاسخ به شبهات دانشجویان بسیجی در کشور برگزار شود، اگر نتایج این طرح مطلوب بود، به‌صورت بلند مدت این طرح در کشور برگزار شود.

وی با بیان اینکه برای برگزاری طرح ولایت ویژه دانشجویان منتخب بسیجی در سال ۷۵ حدود شش محور تعیین شد، توضیح داد: این محورها شامل معرف‌شناسی، هستی‌شناسی، انسان‌شناسی، فلسفه اخلاق، فلسفه حقوق و فلسفه سیاست بود و این مباحث توسط اساتید برجسته حوزه و دانشگاه در یک دوره ۴۰ روزه تدریس شد، خوشبختانه نتایج طرح مطلوب ارزیابی و مقرر شد این طرح در سال‌های بعد نیز ادامه داشته باشد.

مصباح‌یزدی با اشاره به اینکه دوره دوم طرح ولایت ویژه دانشجویان بسیجی بر اساس جزوات تالیف شده از دوره اول برگزار شد، گفت: در سال‌های بعد نیز این طرح در نقاط مختلف کشور ادامه پیدا کرد.

مدرس حوزه و دانشگاه در خصوص اسلامی سازی دانشگاه‌ها در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، توضیح داد: دانشگاه‌ها در ابتدای انقلاب اسلامی برای مدتی تعطیل شدند و دفتری نیز برای اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها با همکاری اساتید حوزه و دانشگاه تشکیل شد، در این دفتر اساتید رشته‌علوم انسانی برای تبادل ایده و تطبیق علوم‌انسانی غربی و اسلام دور هم گرد آمدند و مسائل مهم مانند ارزش‌های انسانی، هستی شناسی، مبانی معرفتی و ….  مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گرفت.

وی با تاکید بر اینکه اصول اساسی دین به‌صورت پراکنده در کتاب‌های مختلف وجود دارد، عنوان کرد: اما این موضوعات بر اساس نیازهای جامعه، به‌صورت منسجم، قابل فهم برای عموم بیان نشده بود، بنابراین دوره طرح ولایت برای ارائه مطالب به‌صورت منسجم و قابل فهم شکل گرفت.

مصباح یزدی ادامه داد: برخی نهادها مانند آموزش و پرورش برای معلمان دینی مدارس، بنیاد نخبگان برای نخبگان ملی، فعالان فرهنگی و حوزه‌های علمیه نیز به فکر افتادند تا دوره طرح ولایت را برگزار کنند، مقام معظم رهبری نیز بر برگزاری دوره طرح ولایت برای طلاب تاکید ویژه داشتند و آن را مطالبه بر حق عنوان کردند.

دانشیار موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره ) با بیان اینکه مبانی معرفتی و دینی در مدارس و دانشگاه‌ها به یک زبان ساده در دوره تحصیل آموزش داده می‌شود، گفت: این کار به این دلیل انجام شد که مسائل دینی قابل فهم بیان شود و وارد مسائل فلسفی نشویم، اما این آموزش بنا به دلایل مختلف پاسخگوی نیاز نیست، همچنین برخی اساتید و معلمان نیز تسلط کافی بر پاسخ دادن به موضوعات فراتر از جزوات ندارند.

وی تاکید کرد: نوع آموزش مسائل مرتبط با دین و معارف آن در کشور باعث کاهش اعتماد به کتاب سنت، کاهش اعتماد به روحانیت و سیاست می‌شود، روحانیون باید مبانی دینی را به‌گونه‌ای بیاموزند که بتوانند آن را به جامعه منتقل کنند، طرح ولایت یک فرصت مغتنم است و می‌توان در ایام تعطیل و تابستان آن را برای اقشار مختلف اعم از دانشجویان و طلاب برگزار کرد تا شبهات به‌صورت روان و در یک فرصت ۴۰ روزه پاسخ داده شود.

مصباح یزدی با تاکید بر اینکه مبانی انقلاب اسلامی باید به‌درستی شناخته و عرضه شود، تصریح کرد: مردم باید بر اساس فکر و اندیشه خود آگاهانه انتخاب کنند، نمی‌توان چیزی را به جبر تحمیل کرد، باید بتوانیم فکر مردم را رشد بدهیم.

مدرس حوزه و دانشگاه یادآور شد: باید یک جبهه فکری، فرهنگی و سیاسی در کشور تشکیل شود، نباید منکر نتایج مثبت اجرای طرح ولایت در کشور شد، باید مباحث مطرح شده در این طرح با دقت انجام شود.

وی در پایان بیان کرد: کتبی مانند خودشناسی برای خودسازی، آموزش عقاید و آموزش فلسفه از جمله کتاب‌هایی است که بدون دخل و تصرف از آیت‌الله مصباح یزدی منتشر شده است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مراجعه ۴۱ درصد یزدی‌ها برای دوز سوم واکسن کرونا

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
عامل/یزد آخرین آمارهای ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی یزد با وجود قطعیت ابتلای ۱۰ نفر در این استان به سویه اُمیکرون، حاکی از مراجعه تاکنون ۴۱ درصد افراد بالای ۱۸ سال استان برای دریافت دوز سوم واکسن است. کارشناسان حوزه سلامت معتقدند که با تزریق دوز سوم واکسن […]
d985d8b1d8a7d8acd8b9d987 dbb4dbb1 d8afd8b1d8b5d8af db8cd8b2d8afdb8ce2808cd987d8a7 d8a8d8b1d8a7db8c d8afd988d8b2 d8b3d988d985 d988d8a7 61d575c0ae1fd

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.