توصیه‌های حضرت زهرا(س) در استجابت دعا

d8aad988d8b5db8cd987e2808cd987d8a7db8c d8add8b6d8b1d8aa d8b2d987d8b1d8a7d8b3 d8afd8b1 d8a7d8b3d8aad8acd8a7d8a8d8aa d8afd8b9d8a7 61d66e7a33120

عامل/چهارمحال و بختیاری مدیر مدرسه علمیه سفیران موعود(عج) شهرکرد گفت: آیه ” الجارُ ثُمَّ الدّارُ ” از حضرت زهرا (س) بسیار معروف بوده و بسیاری موارد بیان می‌شود و به این معنی است که اول در حق همسایه و دیگران دعا کنید و سپس برای خودتان، حضرت زهرا (س) در این حدیث قصد دارد به جامعه اسلامی آموزش دهد که در دعاهای خود دارای بینش همه‌بینی بوده و دعاهای انحصاری نداشته باشید.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامعباس مولوی‌ در گفت‌وگو با عامل در خصوص ویژگی‌های اخلاقی حضرت زهرا (س) که امروزه می‌تواند الگوی برای افراد در جامعه اسلامی باشد، اظهار کرد: حضرت زهرا (س) از نظر شخصیتی و وجودی جزو کامل‌ترین انسان‌های روی کره زمین محسوب می‌شود، در حدیثی بیان شده که در روز قیامت و محشر به همه افراد حاضر گفته خواهد شد که چشمان خود را ببندید و سر خود را پایین بگیرید، زیرا حضرت زهرا (س) در حال ورود به محشر است.

مدیر مدرسه علمیه سفیران موعود(عج) شهرکرد افزود: نکته قابل توجه در خصوص حدیث بیان شده این است که این حدیث و امر به بستن چشم‌ها از نوع تکوینی بوده و به این معنی که افراد حاضر در صحنه محشر توان نگریستن به حضرت زهرا (س) را ندارند و به‌صورت ناخودآگاه سر خود را پایین می‌گیرند، این نشان‌دهنده عظمت وجودی حضرت زهرا (س) است، کسی بدون اذن خداوند و اجازه این حضرت توان نگاه کردن به ایشان را ندارد.

وی با بیان اینکه اسلام الگوهای والا و بزرگی از جمله حضرت زهرا (س) را برای زندگی افراد معرفی کرده است، ادامه داد: حضرت زهرا (س) وصیت‌نامه کوتاهی دارد که در ابتدای این وصیت‌نامه به یگانگی خداوند، توحید، نبوت و معاد شهادت می‌دهد و در ادامه نیز نکات بسیار کلیدی در این وصیت‌نامه بیان شده است که می‌تواند یک الگو مناسب برای سبک زندگی افراد باشد، برای مثال ایشان می‌فرمایند ” یا علی سلام مرا تا روز قیامت به فرزندانم برسان ” و این در حقیقت یک نوع درخواست از امیرالمومنین است که تا روز قیامت سلام حضرت زهرا (س) را به نسل‌های آینده ابلاغ کند و می‌توان گفت این سلام یک نوع دعا در حق نسل‌های آینده است.

مولوی عنوان کرد: جمله ” الجارُ ثُمَّ الدّارُ ” از حضرت زهرا (س) بسیار معروف است و بسیار شنیده می‌شود و به این معنی است که اول در حق همسایه و دیگران دعا کنید و سپس برای خودتان، حضرت زهرا (س) در این حدیث قصد دارد به جامعه اسلامی آموزش دهد که در دعاهای خود دارای بینش همه‌بینی بوده و دعاهای انحصاری نداشته باشید.

مدیر مدرسه علمیه سفیران موعود(عج) شهرکرد اضافه کرد: در حقیقت حضرت زهرا (س) نداشتن انحصار را به همگان آموزش داد و می‌توان این موضوع را امروزه سرلوحه زندگی قرار داد، در حقیقت ایشان پشت در قرار گرفت، دل حضرت زهرا (س) تا روز قیامت همراه تمامی شیعیان است، به‌دلیل وجود امام حتی به اندازه یک لحظه در میان مردم، برای ایشان به اندازه‌ای با ارزش بود که حاضر شد، خود را برای آن فدا کند و این موضوع نشان‌دهنده بینش دیگربینی است.

وی تصریح کرد: علامه حسن‌زاده آملی که به تازگی از دنیا رفتند یک کتابی را نگاشته بودند که به گفته خود ایشان این کتاب را خدمت استاد خود علامه طباطبایی بردند و خواستند اشکالات این کتاب را برطرف کنند، علامه طباطبایی تنها یک اشکال از این کتاب بیان کردند و این مورد نیز درخصوص دعایی از علامه حسن‌زاده آملی بود، در  این کتاب آمده ” خداوندا از من بخاطر خطاهایی که انجام داده‌ام درگذر” و دلیل واردشدن اشکال به این جمله این بود که دعا باید برای جمع باشد و فرد نباید تنها در حق خود یک دعا را بخواند.

مولوی یادآور شد: برای مثال امروزه زمانیکه فردی فوت می‌کند و نزدیکان او برای خواندن دعا بر سر مزار این شخص حاضر می‌شوند، تنها برای شخصی که با آن‌ها نسبت نزدیک داشته و فوت کرده دعا می‌خواند، در صورتیکه دعا اگر برای یک جمع انجام شود، بسیار تاثیرگذار خواهد بود و هدف حضرت زهرا (س) نیز از بین بردن این انحصار و آموزش سبک زندگی به افراد جامعه اسلامی است، زیرا زمانیکه فرد برای دیگران دعا کند، خداوند در ابتدا این دعا را در حق خود فرد و نزدیکان او استجابت می‌کند.

مدیر مدرسه علمیه سفیران موعود(عج) شهرکرد بیان کرد: وقتی فردی برای صاحبخانه شدن دعا می‌کند، تنها خود را در نظر نداشته باشد و در دعای خود برای تمامی افرادی که خانه ندارند و مستاجر هستند نیز دعا کند، در اینصورت خداوند در ابتدا این دعا را در حق خود فرد استجابت می‌کند و یا زمانی که فردی صاحب فرزند نمی‌شود و نذر و نیاز فراوان برای صاحب فرزند شدن می‌کند، بهتر است برای تمامی مومنانی که فرزند ندارند دعا و نذر کند.

وی افزود: گفته می‌شود برای استجابت دعا با زبانی دعا کنید که با آن زبان گناه نکرده باشید، منظور این است که دعای همسایه، دوستان و سایر مومنان در حق یک فرد با سرعت بیشتری مستجاب می‌شود، زیرا این فرد با زبان این افراد گناهی انجام نداده است.

مولوی ادامه داد: برخی افراد وجود دارند که حتی عبادات آن‌ها نیز برای دنیا است، اما در مقابل افرادی نیز هستند که دنیای آن برای آخرت بوده، یعنی مشغول کار و تجارت هستند، اما همین تجارت نیز برای آخرت است و آن‌ها را از یاد خدا غافل نمی‌کند.

مدیر مدرسه علمیه سفیران موعود(عج) شهرکرد عنوان کرد: باتوجه به دعای سحر در ماه مبارک رمضان نیز می‌توان دریافت تمامی درخواست‌هایی که از خدا می‌شود جمعی هستند و به فرد اختصاص ندارند و این نگاه عالی چیزی است که باید سرمشق زندگی باشد و افراد سعی کنند دارای همت و نگاه بلند باشند تا در زندگی خود نیز به کامیابی‌های بزرگ دست پیدا کنند.

وی با اشاره به یک جمله از آیت الله بهجت که می‌فرمایند” اگر افراد می‌خواهند گره از کار آن‌ها باز شود باید سعی کنند برای مومنانی که دچار این گره و مشکل هستند، دعا کنند، گفت: با دقت در دعاهایی که از ائمه و بزرگان دینی هستند نیز می‌توان دریافت اکثر این دعاها به صورت جمعی است و دعاهای انحصاری و فردی بسیار کم و در موارد خاص است و حتی در نماز شب نیز گفته شده است ۴۰ مومن باید دعا شوند.

مولوی خاطرنشان کرد: در اسلام بزرگ‌ترین پاداش‌ها برای عبادات عمومی و جمعی در نظر گرفته شده است، برای مثال خواندن نماز جماعت از ثواب بیشتری برخوردار بوده و یا حضور در مراسم حج از روزه‌داری در منزل پاداش بیشتری دارد، بنابراین در اسلام نسبت به برگزاری عبادات جمعی توصیه بیشتری شده است، زیرا حضور در جمع مومنان موجب گره‌گشایی از دیگران نیز می‌شود، برای مثال در بسیاری از مواقع در مساجد افراد یک محله دست به دست هم داده و گره از کار نیازمندان باز می‌کنند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

تسریع در تأمین بسته های غذایی در مناطق سیل زده هرمزگان/ضرورت استفاده از ظرفیت گروه های جهادی

پ دی ۱۶ , ۱۴۰۰
عامل/هرمزگان وزیر کشور گفت: همه دستگاه های مسئول تا پایان رفع مشکلات و آلام مردم مناطق سیل زده استان هرمزگان، همچنان با تسریع در اقدامات، خدمات رسانی به این مردم صبور و نجیب را به عنوان اولویت بسیار مهم انجام می دهند. احمد وحیدی در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و […]
d8aad8b3d8b1db8cd8b9 d8afd8b1 d8aad8a3d985db8cd986 d8a8d8b3d8aad987 d987d8a7db8c d8bad8b0d8a7db8cdb8c d8afd8b1 d985d986d8a7d8b7d982 d8b3 61d66e8271d4c

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.