استان همدان هیچ سالی محصول کشاورزی صادراتی برگشتی نداشته است

d8a7d8b3d8aad8a7d986 d987d985d8afd8a7d986 d987db8cda86 d8b3d8a7d984db8c d985d8add8b5d988d984 daa9d8b4d8a7d988d8b1d8b2db8c d8b5d8a7 61d58484b874b

عامل/همدان مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: همه ساله بین ۱۵ تا ۳۰ هزار تن‌محصولات مختلف از همدان به ۲۰ کشور صادر می‌شود که یکی از آن محصولات سیب زمینی بوده و تاکنون هیچ برگشتی به نام برگشت سیب زمینی و یا برگشت محصولات کشاورزی در هیچ‌ محموله‌ای در استان همدان نداشته‌ایم.

شهرام پیشهور اظهار کرد: امسال نیز ۳۲۰۰ تن سیب زمینی از همدان به ازبکستان و روسیه صادرات شده که از این میزان صادرات ۸۰۰ تن مربوط به روسیه و مابقی به کشور ازبکستان بوده و هیچ یک برگشت نخورده است.

وی افزود: به مردم اطمینان می‌دهیم عمده محصولاتی که از کشور صادر و یا تولید می‌شود محصولاتی بوده که سالم هستند و کمترین میزان سم و کود شیمیایی در آن به کار رفته است.

پیشه‌ور خاطرنشان کرد: در زمانی در استان همدان میزان سم مورد استفاده در محصولات کساورزی ۷۰۰ تن در سال بود وامسال بر اساس جمع بندی‌ها میزان مصرف سالیانه سم در محصولات کشاورزی استان به ۳۸۰ تن کاهش داشته است.

سرانه مصرف سم در محصولات کشاورزی همدان نیم لیتر به ازاء‌ هر هکتار

وی با تاکید بر اینکه سرانه مصرف سم استان همدان در محصولات کشاورزی نیم لیتر به ازاء‌ هر هکتار بوده و پایین ترین مصرف را در استفاده از سم دارد و یکی از استان های ایمن در این زمینه هستیم،خاطرنشان کرد:عدم استفاده خودسرانه سم توسط کشاورزان، تحصیلکرده بودن کشاورزان،مصرف نمی‌کنند و و اکثریت کشاورزان تحصیلکرده بوده و ارتقا اطلاعات کشاورزان،افزایش قیمت کود و سم و استفاده از کود و سم بر اساس توصیه‌ها و اعلام نتایج آب و خاک را می‌توان از جمله دلایل کاهش مصرف کود و سم در محصولات کشاورزی استان و کشور دانست.

وی اضافه کرد:در سال ۷۵ در سبد سموم مصرفی کشاورزان کشور ۲۹ درصد جزء سموم پرخطر و ۷۱ درصد جزء سموم کم‌خطر و بی‌خطر بوده‌اند در حالی که هم اکنون ۲ تنها دو درصد جزء سموم پرخطر و ۹۸  درصد جزء سموم کم‌خطر و بی‌خطر هستند و این‌جایگزینی در حال انجام است .

پیشه‌ور با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی متولی تولید مواد غذایی و امنیت غذایی بوده و به این امر مهم توجه ویژه دارد،گفت: در حال حاضر با توجه به سیستم پیش آگاهی که در استان داریم بر مبنای آن زمان پیک زور آفت و زمان سم پاشی مشخص و اعلام می‌شود و این امر موجب آن است که کاهش مصرف سم را داشته باشیم.

وی ادامه داد: در محصولاتی چون گوجه فرنگی و ذرت در استان همدان از سال ۷۵ عملیات مبارزه بیولوژیکی با استفاده از دو زنبور تریکوگراما و براکون برای کنترل کرم گوجه فرنگی و کرم ذرت ابتدای امر از ۵ هکتار شروع و به ۱۰ هزار هکتار در سال‌های اخیر رسید و در حال حاضر امسال ۴۲۰۰ هکتار عملیات بیولوژیک در حال اجرا داریم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تاکید بر اینکه  وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفط نباتات  مکاتبه امنیت غذایی کشور قدم های مثبتی برداشته‌اند و در تولید و صادرات محصولات کشاورزی بیشترین توجه و دقت می‌شود، اضافه کرد: محصولات تولیدی گلخانه‌داران،باغداران و کشاورزان قبل از کاشت، داشت و برداشت تحت نظارت بوده و توصیه‌های لازم به آنان انجام می‌گیرد و همه این جوسازی‌ها برای آن بود که صادرات محصولات کشاورزی ایران را مورد هدف قرار دهند.

پیشه‌ور با بیان اینکه فضاسازی‌های انجام شده در رابطه با برگشت محموله‌های محصولات کشاورزی ایران بهانه‌ای شد تا کارهای جدیدی را وزارت جهاد کشاورزی و نیز سازمان جهاد کشاورزی استانها از جمله همدان در پیش گیرند، گفت: محموله‌های برگشت خورده سیب زمینی ایران از ترکمنستان به دلیل خاک بیش از حد بوده نه به خاطر سم و نیترات و از کشور ازبکستان هم هیچ محصول کشاورزی ایران برگشت داده نشده و در رابطه با موز هم هیچ موزی از سومالی وارد ایران نشده که سمی باشد و نیز نخل صادراتی از قطر موضوع آن فقط به خاطر جعل گواهی بهداشت بوده که برخی از افراد برای طی نکردن  مسیر قانونی اقدام به جعل گواهی بهداشتی کرده بودند.

وی یاد آور شد: کیوی صادراتی از ایران را عنوان کرده بودند که دارای شپشک خرزهره است که موسسه تحقیقات گیاه پزشگی اعلام کردند اصلا چنین آفتی در کشور ایران وجود ندارد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

افزایش جدی مالیات شرکت‌های غیردولتی

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
هرچند هنوز نمایندگان مجلس وارد بررسی جزییات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نشده‌اند و مشخص نیست در نهایت چه میزان از پیشنهادات دولت نهایی خواهد شد اما بخش خصوصی در رابطه با مالیات نگرانی‌هایی دارد. به گزارش عامل، در سال‌های گذشته با توجه به کاهش دسترسی دولت به درآمدهای نفتی، تلاش […]
d8a7d981d8b2d8a7db8cd8b4 d8acd8afdb8c d985d8a7d984db8cd8a7d8aa d8b4d8b1daa9d8aae2808cd987d8a7db8c d8badb8cd8b1d8afd988d984d8aadb8c 61d5848d2c44b

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.