سوالات مطرح شده از شهردار بندرعباس ایرادات قانونی دارد/جلسه امروز به استیضاح ختم نخواهد شد

d8b3d988d8a7d984d8a7d8aa d985d8b7d8b1d8ad d8b4d8afd987 d8a7d8b2 d8b4d987d8b1d8afd8a7d8b1 d8a8d986d8afd8b1d8b9d8a8d8a7d8b3 d8a7db8cd8b1 61c6c3481a8ed

عامل/هرمزگان عضو شورای شهر بندرعباس به بیان جزئیات جلسه علنی امروز در خصوص طرح سوال از شهردار بندرعباس پرداخت.

یعقوب دبیری نژاد در گفت و گو با عامل، افزود: جلسه امروز با دستور کار پاسخگویی شهردار و با حضور ایشان برای پاسخ گویی به سوالات هفت نفر از همکاران شورا برگزار خواهد شد.

وی در خصوص حواشی جلسه قبل شورا نیز عنوان کرد: شهردار طی دو مرحله به رئیس شورا اعلام کرده بودند که به نشست شهرداران کلان شهرهای کشور با حضور معاون اول رئیس جمهور دعوت شده اند اما متاسفانه بدلیل سوتفاهم برخی همکاران اتفاقاتی پیش آمد که شاید ریاست شورا می توانستند موضوع را به نحو بهتری مدیریت کند.

دبیری نژاد اضافه کرد: در هر صورت طبق ماده ۸۳ قانون وظایف شورا، سوال از شهردار حق قانونی نمایندگان شورا است و شهردار هم موظف است در فرصت قانونی تعیین شده به سوالات پاسخ دهد. البته در همان ماده قانونی تاکید شده رئیس شورا باید تذکرات اعضا به شهردار را بصورت جملات سوالی مطرح کند. در نامه امضا شده، جملات بصورت خبری، خیلی کلی و بدون مصداق تنظیم شده است. یعنی اصلا به صورت سوال که در ماده ۸۳ قانون تاکید شده نیست و برای خودم هم جالب است که آقای نوبانی می خواهد به جملات خبری چه پاسخی بدهد. هرچند که اصولا چون شکل تهیه سوالات ایراد قانونی دارد ایشان می تواند تا زمان رفع اشکال آن حتی به جملات تهیه شده پاسخ ندهد چون اصلا سوالی پرسیده نشده و اعضا فقط جملات خبری را امضا کرده اند و برای شهردار فرستاده اند.

وی ادامه داد: البته همین ایراد در طرح سوال از شهردار قبل در شورای پنجم هم وجود داشت اما نمی دانم چطور سه نفر از امضا کنندگان که در شورای قبل هم عضویت داشتند آن موضوع را فراموش کردند و مجددا همان ایرادات قانونی تکرار شده است.

عضو شورای شهر بندرعباس بیان کرد: متاسفانه در شورای ششم قوانین و مقررات به انحا مختلف قوانین رعایت نمی شود، از عدم رعایت دستور العمل ها در برگزاری جلسات گرفته تا نوع مصوباتی که به شور گذاشته می شود. مثلا در مورد اخیر با وجود اینکه بنده برای جلسه امروز درخواست نطق کردم و هیئت رئیسه هم اطلاع داشتند، مصوب کردند امروز کسی نطق نکند. در حالی که نطق پیش از دستور بر اساس ماده ۱۹ آئین نامه داخلی حق درخواست کنندگان است و اساساً مصوبه شورا نمی تواند خلاف مقررات باشد. از این دست موارد در موضوعات دیگر هم داریم که فعلاً از بیان آن خودداری می کنم.

دبیری نژاد در پاسخ به این سوال که چرا سوالات در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است و سوالات چه بوده است، خاطرنشان کرد: تا امروز صبح که سوالات را در دفتر شهردار دیدم از کم و کیف سوالات اطلاع نداشتم، تهیه کنندگان سوال حتی برای امضای سوالات هم به بنده اطلاع نداده بودند و اگر سوالات را می دانستم حتما در خصوص ایرادات قانونی فاحش در سوالات تهیه شده به دوستان مشورت می دادم. متاسفانه از ۵ سوال اصلی و سه سوال فرعی طرح شده دو سوال بصورت مستقیم و یک سوال بصورت غیر مستقیم در خصوص انتصابات در شهرداری است در حالی که ماده ۹۵ قانون وظایف شوراها به صراحت اعضای شورا را از دخالت در موضوع عزل و نصب ها منع کرده است. تعجب می کنم همکاران چگونه با دست خودشان برگه ای را امضا کرده اند که سند تخلف از قانون شوراها است، متاسفانه سه نفر از امضا کنندگان هم سابقه عضویت در شورا را دارند و قطعاً از وجود چنین ماده قانونی اطلاع داشتند.

وی اظهار کرد: باید به این نکته توجه کنیم ذره بین نظارت بر عملکرد شوراها در دوره اخیر خیلی دقیق تر شده و ممکن است انتشار چنین اسنادی آن هم با امضای اعضا، که اثبات کننده تاثیر گذاری اعضا بر عزل و نصب هاست و اخیرا توسط رئیس جمهور به شدت بر ممنوعیت آن تاکید شده بود ممکن است حساسیت های هیات نظارت بر انتخابات را برای تائید صلاحیت ها در دور بعد بیشتر کند، به همین دلیل از شهردار خواهش کردم اصل نامه طرح سوال را که محتوی امضا و اسامی همکاران است، منتشر نکنند. امیدوارم ایشان هم بزرگ منشی کنند و از انتشار اصل نامه خودداری کنند.

دبیری نژاد همچنین در پاسخ به این که سایر سوالات در چه زمینه ای است، اضافه کرد: سایر موارد هم کلی است، قطعاً در طول دو ماه و نیم از شروع مسئولیت شهردار نمی توان انتظار تحول داشت. شهردار تا پایان سال مجبور است در چارچوب برنامه و بودجه ای حرکت کند که توسط شهردار قبل نوشته و شهردار فعلی حتی به اندازه یک نقطه در آن نقش نداشته، لذا من هم با آقای عباسی موافقم که طرح چنین موضوعاتی و کلید زدن استیضاح، آن هم در کمتر از سه ماه از فعالیت شهردار فقط موجب تضعیف جایگاه شهردار و همچنین ایجاد حاشیه و شائبه های سیاسی برای شورا می شود و ای کاش همکاران ما برای این موضوع کمی صبر می کردند تا شورا به این شکل وارد حاشیه نشود. قطعاً بعد از یکسال و ارزیابی عملکرد شهرداری می توانیم منصفانه تر عملکرد شهردار را قضاوت کنیم و خودمان را هم از هجمه های افکار عمومی مصون کنیم.

عضو شورای شهر بندرعباس در پاسخ به این سوال که چرا موضوع طرح سوال به یک تابو تبدیل شده است، عنوان کرد: معمولاً شهردار بر اساس عرف موجود در جلسات علنی و غیر علنی که رئیس شورا دعوت کند حاضر می شود و اگر اعضا سوالی دارند شفاهاً مطرح می کنند و شهردار هم پاسخ می دهد. از طرفی بر اساس ماده ۸۳ فقط در صورتی جلسه استیضاح برگزار خواهد شد که قبل از آن اعضا از سوالاتشان را کتبی و از طریق رئیس شورا از شهردار بپرسند و از پاسخ قانع نشوند. درنتیجه پاسخگویی شهردار به سوالات شفاهی یک روال عادی است اما اگر سوال بصورت مکتوب ابلاغ شد به معنی فراهم کردن مقدمات استیضاح است. به همین دلیل طرح سوال مکتوب از شهردار همیشه حاشیه دار است.

دبیری نژاد در خصوص اینکه سرانجام طرح سوال امروز چه خواهد شد، گفت: در صورتی که شورا از پاسخ شهردار قانع نشود باید ظرف ۱۵ روز جلسه استیضاح برگزار شود و برای استیضاح نیاز به دو سوم آرا یعنی هشت رای هست و امضا کنندگان طرح سوال یک رای برای پیروزی در استیضاح کم دارند و قطعاً قانع شدن یا قانع نشدن اعضا در جلسه امروز به استیضاح ختم نخواهد شد، با این تفاسیر برگزاری جلسه دیگری برای استیضاح تاثیری نخواهد داشت.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

افزایش غلظت آلاینده‌های جوی طی هفته جاری در آذربایجان‌شرقی

ش دی ۴ , ۱۴۰۰
عامل/آذربایجان شرقی رئیس گروه پیش‌بینی اداره‌ کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی از افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و همچنین افزایش محسوس دما طی هفته جاری در استان خبر داد. محمد امیدفر در گفت‌وگو با عامل در خصوص آخرین وضعیت آب و هوای استان اظهار کرد: بررسی آخرین اطلاعات و نقشه‌های هواشناسی نشان دهنده‌ی […]
d8a7d981d8b2d8a7db8cd8b4 d8bad984d8b8d8aa d8a2d984d8a7db8cd986d8afd987e2808cd987d8a7db8c d8acd988db8c d8b7db8c d987d981d8aad987 d8ac 61c6c34f483a6

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.