گروه های پرخطر مراقب فلورونا باشند/اُمیکرون پایان کرونا نخواهد بود

daafd8b1d988d987 d987d8a7db8c d9bed8b1d8aed8b7d8b1 d985d8b1d8a7d982d8a8 d981d984d988d8b1d988d986d8a7 d8a8d8a7d8b4d986d8af d8a7d98fd985 61d5755b07830

عامل/مرکزی مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: با توجه به شناسایی نوع فلورونا، گروه های پرخطر مراقبت بیشتری از سلامت خود داشته باشند.

دکتر حجت الله مرادزاده در گفت و گو با عامل، اظهار کرد: طبق پیش بینی ها، بیماری های ویروسی بعد از گذشت مدتی از شیوع، در صدد هماهنگ کردن خود با شرایط زندگی انسان ها بر می آیند تا شرایط رشد و زندگی خود را مهیا کنند و در این مسیر جهش های مختلفی صورت می گیرد که در بیماری کووید ۱۹ نیز شاهد جهش های مختلفی از جمله اُمیکرون بودیم.

وی با بیان اینکه سوش اُمیکرون به شکل تصاعدی در کشورهای مختلف در حال افزایش است، گفت: در کشور ما نیز موارد ابتلا به این نوع مشاهده شده استت، اغلب استان ها درگیرند، اما به دلیل دسترسی کمتری که به امکانات آزمایشگاهی داریم گزارش های کمتری از ابتلا به اُمیکرون نسبت به دیگر کشورها در ایران صورت گرفته ولی این سوش به شدت در کشورهای مختلف در حال افزایش است.

مرادزاده با طرح این سوال که چه اتفاقی رخ داده که با وجود تزریق واکسن و مراقبت ها شاهد افزایش ابتلا به این نوع از ویروس در جهان هستیم؟ تصریح کرد: افزایش عفونت ها به احتمال زیاد به افزایش قابلیت انتقال ویروس اُمیکرون یا به توانایی این سوش برای فرار از ایمنی باز می گردد، به نظر می رسد که ویروس توانسته خود را با زندگی انسان تطبیق دهد که هم قابلیت انتقال را بالا برده و هم توانسته از ایمنی ایجاد شده در فرد که از تزریق واکسن یا ابتلا، ایجاد شده فرار کند.

وی افزود: اگرچه سهم دقیق این دو عامل ناشناخته است اما مطالعات آزمایشگاهی افزایش توان فرار از ایمنی را محتمل می داند.

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به تشکیل تیم های تحقیقاتی و مدل سازی سناریوهای مختلف برای ترسیم مسیر این اپیدمی که قابلیت انتقال و فرار از ایمنی را مورد بررسی قرار می دهند، گفت: این تحلیل ها نشان می دهد که افزایش فعلی در موارد ابتلا به اُمیکرون منجر به افزایش سطح ابتلای ملی در هفته های آینده خواهد به طوری که تعداد ابتلاهای روزانه را به شدت بالا می برد و حتی می تواند در برخی از کشورها، پیک های شدید تری نسبت به پیک های قبلی ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه سناریوهای بسیار طراحی شده است، گفت: براساس یکی از این سناریوها به نظر می رسد که در اواخر ژانویه پیک های بیماری بروز کند و با توجه به جمیع جهات، اُمیکرون سوش جدیدی است و قطعا ابتلا را در پی خواهد داشت، اما به احتمال زیاد موارد مرگ و میر ناشی از این سوش بالا نخواهد بود.

مرادزاده تصریح کرد: متاسفانه آنچه امروز با آن درگیریم این است که در کنار اُمیکرون، شاهد عفونت های دیگر مانند آنفلوآنزا هستیم که می تواند مشکل افرین باشد، طی دو سال گذشته مردم رعایت می کردند و آنفلوانزا را نداشتیم، اما امسال با کاهش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی، آنفلوآنزا و سرماخوردگی نیز شایع شده است و با تجمیع این عفونت ها بار ابتلا و بیمارستان ها مجددا افزایش می یابد، البته با وجود این شرایط به نظر نمیرسد که با پیک جدیدی از کرونا روبرو شویم، مگر در تعطیلات نوروز موجی را شاهد باشیم.

وی بیان کرد: اگر امروز شاهدیم که کشورهای دیگر امیکرون را بزرگنمایی می کنند به این دلیل است که نوع دلتا به شدتی که در ایران شایع شد در این کشورها شیوع پیدا نکرد به همین دلیل از نگاه این کشورها شیوع امیکرون خیلی شدید به نظر می رسد. در مجموع به احتمال زیاد امیکرون نتواند پیکی مانند دلتا را در کشور ما ایجاد کند.

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی با تاکید بر اینکه به هرحال براساس پیش بینی ها جلو می رویم، اما مسلما تجمعات پایان سال و تعطیلات ممکن است معضل شود و باید از امروز تمهیدات لازم را مد نظر داشته باشیم، افزود: تزریق دوز سوم واکسن در شرایط کنونی بسیار اهمیت دارد و اگر جامعه درخصوص  تزریق اهتمام داشته باشند قطعا می توان شرایط را تحت کنترل داشت.

وی در خصوص برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه اُمیکرون می تواند پایانی برای کرونا باشد، تصریح کرد: بعید است که چنین اتفاقی رخ دهد، ویروس کرونا گسترش بسیار بالا و شدیدی داشت و نمی توان به راحتی پایان آن را پیش بینی کرد، به عنوان مثال ویروس سارس تنها در چند کشور شایع شد، اما کرونا تمام جهان را درگیر کرد و جهش های مختلفی داشت و بعید است که به این زودی ها جمع شود.

مرادزاده در خصوص شناسایی سوش جدید فلورونا اظهار کرد: پیش از این ماسک می زدیم، پروتکل ها رعایت می شد و موارد ابتلا به آنفلوآنزا نیز کمتر بود، اما از آنجا که متاسفانه ماسک را برداشته ایم و از طرفی طی دو سال اخیر آنفلوآنزا در چرخش نبوده است که جامعه به صورت عادی با آن در تماس باشد تا ایمنی نسبی ایجاد شود به گروه های پرخطر، بیماران قلبی، تنفسی و دیابتی توصیه می کنم که حتما دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند و در صورت امکان و دسترسی واکسن آنفلوآنزا هم تزریق کنند، درست است که می گویند بهتر است واکسن آنفلوآنزا در اواخر تابستان تزریق شود، اما در شرایط کنونی نیز دریافت این واکسن را انجام دهند تا مشکل حادی بروز نکند چون در ماه های سرد سال و زمستان با تجمعات بیشتر و تهویه کمتر هوا در منازل خطر ابتلا به آنفلوآنزا بیشتر است و باید مراقبت بیشتری داشت.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

انتقاد نماینده کرمان از تصمیمات مدیرعامل شرکت مس کرمان

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آلایندگی‌هایی که شرکت ملی مس برای مردم کرمان ایجاد کرده است تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم حق مردم کرمان دراین صنعت ضایع شود. به گزارش عامل، محمدرضا پورابراهیمی در تذکری شفاهی در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی بیان کرد: […]
d8a7d986d8aad982d8a7d8af d986d985d8a7db8cd986d8afd987 daa9d8b1d985d8a7d986 d8a7d8b2 d8aad8b5d985db8cd985d8a7d8aa d985d8afdb8cd8b1d8b9 61d575640e058

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.