بخشی از وظایف شورای عالی معادن به استان‌ها واگذار شود

d8a8d8aed8b4db8c d8a7d8b2 d988d8b8d8a7db8cd981 d8b4d988d8b1d8a7db8c d8b9d8a7d984db8c d985d8b9d8a7d8afd986 d8a8d987 d8a7d8b3d8aad8a7d986 61c459d531466

عامل/مرکزی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی گفت: انتظار می رود بخشی از وظایف شورای عالی معادن به استانها واگذار شود.

حسن میرزاخانی روز پنجشنبه ۲ دی در نشست تشکل ها و فعالان حوزه معادن استان مرکزی که با حضور معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، اظهار کرد: دولت در سال آینده هدفگذاری رشد ۸ درصدی اقتصادی را در دستور کار دارد و سهم استان مرکزی میانگین ۷.۲ درصدی است. در برخی بخش های ساختمانی رشد ۱۸ و نیم درصد برای استان لحاظ شده لذا حمایت از صنایع مادر استان برای ما بسیار حائز اهمیت است تا بتوانیم سهم خود را در رشد ۸ درصدی کشور ایفا کنیم.

وی بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه در خصوص ابلاغ اعتبار کامل به درستی عمل نمی کند.

میرزاخانی ادامه داد: انتظار می رود بخشی از وظایف شورای عالی معادن به استانها واگذار شود، برخی معادن در شعاع ۱۲۰ کیلومتری با تهران و ۳۰ کیلومتر با شهرها قرار دارند و اجازه فرآوری به آنها داده نمی شود. استان قم و سمنان شعاع را کمتر کردند و مطالبه استان نیز کاهش این شعاع است تا معادن بتوانند بهره وری و بهره برداری داشته باشند.

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: رتبه هفتم معدن استان مرکزی در کشور بیانگر ظرفیت بالای معدن است. استان مرکزی لقب پایتخت صنعت ایران را دارد، اما در بخش کشاورزی و معادن از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است.

وی افزود: ظرفیت سنگ‌های ساختمانی و تزئینی در استان بالاست. در استان مرکزی سنگ آهن، طلا و سایر معادن وجود دارد. فعالیت معادن استان در هفت پهنه معدنی تقسیم شده و اقدامات انجام شده در این پهنه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امید است سفر معاون امور معادن و فراوری مواد وزارت صمت زمینه ای جهت اشنایی بیشتر با ظرفیت های معدنی و معدنکاران استان باشد.

کریمی بیان کرد: قانون معادن در مجلس شورای اسلامی در حال اصلاح است و این فرصتی است که قانون معادن مورد بازنگری قرار گیرد و مسائل و مشکلات در قالب اصلاح قانون معادن در مجلس مورد توجه قرار گیرد.

معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی هم در ادامه این نشست گفت: استان مرکزی به لحاظ صنعتی و معدنی رتبه‌های خوبی دارد.

سید کمال فروتن افزود:  ۶۰۰ معدن دارای پروانه بهره‌برداری در استان فعال بوده و ۲۴۹ پروانه اکتشاف هم در حال انجام فرایند قرار دارند. در استان مرکزی سه معدن زیرسطحی در شهرستان‌های شازند، دلیجان و خمین وجود دارد.

معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی ادامه داد: از معدن طلا و شمش استان مرکزی نیز سالانه ۷۲۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم شمش استحصال می‌شود.

وی اظهار کرد: در سال ۹۸، حقوق دولتی معادن ۶۰ میلیارد تومان بود که بابت تبصره ۶ ماده ۱۴ قانون معادن، کمتر از ۲ درصد آن به استان برگشت داده شد، در سال ۹۹ این حقوق به ۱۶۰ میلیارد تومان رسید که یک و نیم درصد آن به استان برگشت و حقوق دولتی امسال نیر ۱۷۵ میلیارد تومان است.

حیدری رئیس خانه معدن استان مرکزی نیز در این نشست گفت: استان مرکزی در زون سنندج-سیرجان قرار دارد و ظرفیت های بالایی داشته و بیش از ۱۶ عناصر خاکی در استان وجود دارد. این استان از دیرباز بیش از اینکه یک استان صنعتی باشد یک استان معدنی بوده است.

وی افزود: حدود ۶۰۰ معدن در استان وجود دارد که برخی به سبب شرایط اقتصادی خاص و نداشتن ماشین آلات و نداشتن سرمایه در گردش راکد هستند که با ایجاد کلینیک معدن مشکلات انها رصد شده و تاکنون عملکرد موفقی نیز در این کلینیک داشته ایم.

حیدری بیان کرد: معدن نیازمند سرمایه است ضمن اینکه ریسک فعالیت در معدن بالا است لذا تقاضا داریم توجه به این بخش بیشتر شود، اگر قرار است در استان ما سرمایه گذاری شده و در بخش معدن تولید و صادرات انجام شود نیازمند همکاری و حمایت از معدندار و سرمایه گذار هستیم.

وی تفویض اختیار شورای معادن به استان را در این جلسه خواستار شد و گفت: امروز ما همان سربازهایی هستیم که در جبهه های جنگ جنگیدند، معدنکاران نیز در شرایط سخت در حال تلاش هستند لذا باید شرایطی ایجاد شود تا امکان رقابت برای معدنکاران فراهم شود.

ابوالفضل اسماعیلی، رئیس انجمن شن و ماسه اراک نیز در این نشست گفت: حدود ۹۰ درصد ماشین آلات در حوزه معدن فرسوده است و جای تاسف دارد که شرکتی همانند هپکو در اراک باشد و ماشین آلات معدنی فرسوده باشد.

وی ادامه داد: نیاز است که بتوان با ارائه تسهیلات ارزان قیمت از ظرفیت شرکت هایی از جمله هپکو استفاده کرد. معدن می تواند به اقتصاد و اشتغالزایی کشور کمک کند اما متاسفانه توجه زیادی به آن نمی شود.

اسماعیلی بیان کرد: برخی حقوق دولتی ها از ۴ تا ۱۳ برابر افزایش داشته، انتظار است در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حقوق دولتی افزایش پیدا نکند. تورم در بخش معدن ۴۰۰ درصد افزایش داشته و هزینه ها سرسام آور شده و با این افزایش در حقوق دولتی مشکلات در این بخش چندین برابر بیشتر شده و آسیب به اقتصاد و بخش معدن نیز بیشتر خواهد شد.

حلاجیان، دبیر انجمن صنفی معدنکاران محلات و مدیر اجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران  نیز در این نشست افزود: نمایشگاه با متراژ ۲۷ هزار متر مربع و ۲۱ هزارتن سنگ از بیش از ۲۷۰ معدن کشور در مهرماه سال جاری برگزار شد.

وی افزود: خوشبختانه علیرغم کرونا بیش از ۱۳۰ بازدید کننده از خارج از کشور از این نمایشگاه بازدید کردند.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد ذخایر سنگ تراورتن و مرمریت دنیا در ایران است، بیان کرد: ۵ درصد سنگ کوپ تولید شده معادن صادر می شود و ۹۵ درصد در اختیار واحدهای فرآوری قرار می گیرد. انتظار می رود که سنگ معادن از سایر معادن جدا شود.

وی اضافه کرد: از آنجاکه بیشتر معادن در روستاها یا اطراف روستاها مستقر هستند انتظار می رود ۱۵ درصد حقوق دولتی برای تامین زیرساخت های معادن تخصیص ایبد و به استانها بازگردد چرا که پرونده های زیادی در خصوص درگیری معدن کاران با اهالی روستا در دستگاه‌های قضایی وجود دارد.

حلاجیان ادامه داد: در حال حاضر هزار معدن فعال و هزار معدن غیرفعال در کشور وجود دارد اما توان تامین ماشین آلات برای آنها فراهم نیست، لذا می‌طلبد از ظرفیت شرکت هپکو در سیستم اورهال و تعمیرات ماشین الات کشور بیشترین استفاده را داشت.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه سنگ تزئینی تنوع زیادی در کشور وجود دارد که می توان با تعامل و هم افزایی و رفع مشکلات این حوزه به رقم قابل قبولی دست یافت.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

دستگیری یک جاعل سودجو در شیراز

پ دی ۲ , ۱۴۰۰
عامل/فارس مدیرکل حراست شهرداری شیراز به شناسایی و دستگیری یک فرد سودجو که اقدام به فریب شهروندان در خصوص تغییر کاربری باغ‌های گروه یک این شهر کرده بود، اشاره کرد. علیرضا جمشیدی پنج‌شنبه دوم دی در جمع خبرنگاران ضمن هشدار به شهروندان درخصوص اطمینان نکردن به وعده‌های غیرقانونی گفت: جاعلین […]
d8afd8b3d8aadaafdb8cd8b1db8c db8cdaa9 d8acd8a7d8b9d984 d8b3d988d8afd8acd988 d8afd8b1 d8b4db8cd8b1d8a7d8b2 61c459db6a58a

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.