چرایی افزایش ۱۰ درصدی حقوق‌ها از نگاه شمس‌الدین حسینی

da86d8b1d8a7db8cdb8c d8a7d981d8b2d8a7db8cd8b4 dbb1dbb0 d8afd8b1d8b5d8afdb8c d8add982d988d982e2808cd987d8a7 d8a7d8b2 d986daafd8a7d987 61c9796bddd15

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اگر گفته می شود که متوسط حقوق ها ۱۰ درصد افزایش می یابد به دلیل محدودیت های مالی است زیرا اگر یکباره حقوق ها افزایش یابد، پایه پولی افزایش یافته و تورم بیشتر می شود.

به گزارش عامل، سیدشمس الدین حسینی صبح امروز در همایش سیاسی فرماندهان پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه بیش از گذشته به موضوع اقتصاد توجه کنیم، اظهار کرد: کارکرد اقتصاد، تامین معیشت است. اقتصاد همچنین کارکرد امنیتی دارد. در دکترین دفاعی و امنیتی ما به دکترین همه جانبه اشاره شده که یک بخش مهم آن، حوزه اقتصادی است.

وی با بیان اینکه اگر به اسناد و تحلیل آمریکایی ها توجه کنیم به موضوع جنگ اقتصادی بیشتر پی می بریم، تصریح کرد: تحریم های اقتصادی، حمله سایبری و حمایت از اعتراضات غیرخشونت آمیز از رویکردهای آمریکا نسبت به ایران است. در این شرایط حوزه دفاع و اقتصاد به هم نزدیک تر می شود.

نماینده مردم تنکابن و رامسر در مجلس افزود: اقتصاد مقاومتی که رهبری به آن اشاره دارند، دفاعی ترین متن اقتصادی است. لازمه عبور  از شرایطی که مورد تهاجم اقتصادی قرار گرفته ایم، یک طراحی همه جانبه است.

حسینی در ادامه با اشاره به شاخص های اقتصادی کشور، گفت: در یک دهه گذشته رشد اقتصادی محسوسی نداشته ایم. رشد جمعیت زیر ۲ درصد نگران کننده است علت اینکه طرح افزایش جمعیت در مجلس تصویب شد، همین مسأله بوده است. البته رشد جمعیت از رشد اقتصادی بیشتر شده و این یعنی که درآمد سرانه ما کاهش پیدا کرده است و سفره مردم کوچک تر شده است که این برای امنیت ملی ما خوب نیست.

به گفته وی سرمایه گذاری در کشور انجام شده است ولی رشد آن کاهش پیدا کرده است و در نتیجه بیکاری دو رقمی شده است. به موضوع توزیع درآمد هم کم توجهی شده است و ضریب جینی افرایش پیدا کرده یعنی نابرابری در توزیع درآمد بیشتر شده است و  در نتیجه رفاه اجتماعی در کشور کاهش پیدا کرده است. تعارف نداریم همه مردم تحت فشار هستند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه اگر درآمدها و هزینه های دولت برابر نباشد، دولت مجبور است از بانک مرکزی قرض کند، افزود: در این شرایط پول تازه به اقتصاد می آید در حالیکه رشد اقتصادی ایجاد نشده و در نتیجه تورم ایجاد می شود. الان رشد نقدینگی ۴۰ درصد شده و تورم در مرداد به۵۸ درصد رسیده است. اگر گفته می شود که متوسط حقوق ها ۱۰ درصد افزایش می یابد ناشی از محدودیت های مالی است زیرا  اگر یکباره حقوق ها افزایش یابد، پایه پولی افزایش یافته و تورم بیشتر می شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: مردم بی گناه و بی اطلاع فکر کردند بازار سرمایه بازار مطمئنی است. در دوره ای رشد حباب وار در بازار سرمایه ایجاد شد و یک سری سود کردند اما یک سری از مردم دیر به بازار سرمایه رفتند. آنها چون شناخت کافی از بازار سرمایه نداشتند، ضرر کردند آنها انتظار دارند دولت زیان آنها را جبران کند. در این شرایط سرمایه اجتماعی و اعتماد از بازار سرمایه رفته است.

حسینی تاکید کرد: اوضاع و احوال اقتصادی کشور خوب نیست، اما ظرفیت های خوبی در کشور داریم. در همین شرایط تحریم، سوخت براحتی از کشور قاچاق می شود. همسایگان ما به فرآورده های نفتی ما نیاز دارند ولی چرا سراغ صادرات سوخت به کشورهای همسایه نمی رویم؟ در کشور ظرفیت های زیاد طبیعی و انسانی داریم‌ که باید از آنها به درستی استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون جهش تولید افزود: ۱۲ میلیارد دلار کسری بودجه داریم اگر به ظرفیت های کشور نگاه کنیم، عدد بالایی نیست. دولت به مفهوم عام کلمه، دارایی زیادی دارد. نیروهای مسلح دارایی های زیادی دارد که از این منابع به خوبی استفاده نمی شود. سایر نهادها و وزارتخانه ها همین شرایط دارند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: برای مشکلات کشور باید نگاه ظرفیت محور و تحول گرایانه داشته باشیم، کشور به اصلاح حکمرانی اقتصادی، اصلاح ساختارهای اقتصادی، اصلاحات سیاستی و اصلاحات مدیریت و اجرایی اقتصادی نیاز دارد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ادامه بی خانمانی خوشه طلایی!/توپ معضلات در زمین کیست؟

د دی ۶ , ۱۴۰۰
عامل/مرکزی ساوه از جمله شهرهایی است که به عنوان یکی از خاستگاه های تیم های ورزشی پرطرفدار فوتبال و فوتسال شناخته می شود و ظهور تیم های شن سا، سن ایچ، خوشه طلایی، آلومینیوم پارس و … دلیلی بر این ادعاست. محدودیت امکانات و ضعف زیرساخت‌های ورزشی در این شهرستان […]
d8a7d8afd8a7d985d987 d8a8db8c d8aed8a7d986d985d8a7d986db8c d8aed988d8b4d987 d8b7d984d8a7db8cdb8c d8aad988d9be d985d8b9d8b6d984d8a7d8aa 61c979736dcca

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.