نقش تسبیحات حضرت زهرا(س) در رشد معنوی انسان

d986d982d8b4 d8aad8b3d8a8db8cd8add8a7d8aa d8add8b6d8b1d8aa d8b2d987d8b1d8a7d8b3 d8afd8b1 d8b1d8b4d8af d985d8b9d986d988db8c d8a7d986 61d69d7239a2b

عامل/لرستان مدرس حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه دخت نبی مکرم اسلام نزدیک‌درین موجود به خداست، گفت: تسبیحات حضرت فاطمه(س) سبب رشد معنوی و برزخی انسان می‌شود.

حجت‌الاسلام سیدرضا جزایری در گفت‌وگو با عامل با تسلیت ایام فاطمیه و دومین سالگرد سردار سلیمانی، اظهار کرد: همه ادیان در سراسر جهان سه بخش دارد و این سطوح پلکانی هستند و اگر کسی پله اول را درک نکند به فهم صحیح از سطوح دوم و سوم دین نمی‌رسد.

وی با اشاره به اینکه یکی از سطوح دین، احکام هستند که دارای محدودیت هستند و بخش بالاتر از دین بخش عقلانی دین است، گفت: به سطح عقلانی دین اصطلاحا مباحث فلسفی گفته می‌شود و سطح بالایی هر دین یا سطح سوم بخش شهودی و عرفانی است که این سطح با تزکیه نفس ایجاد می‌شود.

جزایری با یادآوری اینکه در تقسیم‌بندی سطوح ادیان، سطح عقلانی و شهودی تؤامان با هم سطح معرفتی گفته می‌شود و در یک معنا می‌توان گفت هر دینی دو بخش احکام و معرفتی دارد، خاطرنشان کرد: بخش معرفتی زیربنای یک دین است چراکه سؤالات زیادی در ذهن جوانان ایجاد می‌شود و پاسخ آن را باید با بهره‌گیری از علوم معرفتی داد.

این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه خداوند متعال جهان را آفریده و آن را تدبیر می‌کند، اضافه کرد: تدبیر جهان توسط اوساط و وسائل انجام می‌شود و چرایی این امر را باید با مباحث و سطوح معرفتی پاسخ داد.

وی با طرح این سؤال که چرا خداوند به‌صورت مستقیم جهان را تدبیر نمی‌کند در حالی‌که توان انجام این کار را دارد، ادامه داد: چهار نیرو که توسط خدا خلق شده که کل جهان را تدبیر می‌کند و این چهار نیرو ملائکه کروبی شامل جبرائیل، اسرافیل، عزرائیل و میکائیل است.

جزایری با اشاره به اینکه در بین این ملائکه برخی جبرائیل را ملکه اعظم می‌دانند و به استناد آیات قرآن جبرائیل ملکه عقل است و مفسران به استناد همین امر جبرائیل را ملکه اعظم می‌دانند، ادامه داد: از برخی روایات رئیس ملائکه اسرافیل است و برخی روایات ملکه اعظم موجودی خارج از چهار ملکه تدبیر کننده امور است.

این مدرس حوزه و دانشگاه با یادآوری اینکه ملک میکائیل، رزق می‌دهد و تمام ارزاق عالم توسط میکائیل داده می‌شود کمااینکه رزق فقط خوردن نیست، ادامه داد: در فیزیک تمام نیروهای عالم چهار نیروی الکتریسیته، جاذبه، هسته‌ای ضعیف و قوی هستند و بین نیروهای ظاهری و باطنی رابطه وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه پنج تن آل‌عبا همه‌کاره عالم هستند این پنج تن به لحاظ تعداد با چهار ملکی که در باطن تدبیر امور را بر عهده دارند تطابق ندارد، ادامه داد: برخی تعداد ملائکه مدیریت کننده عالم را پنج ملکه می‌دانند و معتقدند که علاوه بر چهار ملکی که تدبیر امور را بر عهده دارند، ملکی به نام روح وجود دارد و اینجاست که می‌توان گفت بین پنج ملک مدبره امور و پنج تن آل‌عبا ارتباط وجود دارد.

جزایری با اشاره به اینکه وظیفه میکائیل از ملائکه تدبیر کننده امور رزق است هر موجودی رزق دارد، ادامه داد: گاهی دیواری فرسوده شده و آن را رنگ می‌کنیم آن رنگ رزق دیوار است کمااینکه میکائیل تمام عالم را نیازسنجی می‌کند تا ببیند هر موجودی چه می‌خواهد و مطابق با آن رزق هر موجودی را مشخص می‌کند.

این مدرس حوزه و دانشگاه با یادآوری اینکه کار عزرائیل اماته و احیا است هر اماته و احیایی در دنیا کار عزرائیل و جنود اوست، اظهار کرد: در بیانی از نبی مکرم اسلام آمده است که بعد هر مرگی احیایی وجود دارد.

وی با بیان اینکه بین خلق و صادر تفاوت وجود دارد، ادامه داد: در حقیقت عالم پیامبر اکرم(ص) خلق اول خدا و اولین صدور خداوند حضرت زهرا(س) است بدین معنا که حضرت زهرا(س) در بحث هستی بر پیامبر مقدم است و به همین دلیل پیامبر او را ام‌ابیها می‌داند اما در بحث خلقت پیامبر بر فاطمه(س) مقدم است.

جزایری با تاکید بر اینکه دخت نبی مکرم اسلام نزدیک‌ترین موجود به خداست و هیچ موجودی توان ایستادگی در برابر حضرت زهرا(س) را ندارد، ادامه داد: تسبیحات حضرت زهرا(س) در رشد معنوی و برزخی انسان مؤثر است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

پنج تولید کننده واکسن کرونا در ایران تا کنون/اضافه شدن واکسن‌های جدید؛ بزودی

پ دی ۱۶ , ۱۴۰۰
رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه در ایران پنج تولیدکننده واکسن کرونا، تاییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت کرده‌اند و بزودی واکسن‌های دیگری هم اضافه خواهند شد، گفت: به این ترتیب نقطه قوتی در زمینه واکسن برای ماه‌ها و سال‌های آینده خواهیم داشت. […]
d9bed986d8ac d8aad988d984db8cd8af daa9d986d986d8afd987 d988d8a7daa9d8b3d986 daa9d8b1d988d986d8a7 d8afd8b1 d8a7db8cd8b1d8a7d986 d8aad8a7 61d69d79a2bb3

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.