قم می‌تواند پایگاه جهانی نسخه‌های خطی اسلامی باشد

d982d985 d985db8ce2808cd8aad988d8a7d986d8af d9bed8a7db8cdaafd8a7d987 d8acd987d8a7d986db8c d986d8b3d8aed987e2808cd987d8a7db8c d8aed8b7 61c6d6f71f38c

عامل/قم مدیر موسسه نسخه‌شناسی هند گفت: داعیه‌دار میراث اسلامی و فرهنگی خود هستیم و از همه امکانات لازم برخورداریم، ولی توان عَرضه نداریم و این بحث بسیار مهمی است؛ باید به جایی برسیم که قم پایگاه جهانی نسخه‌های خطی اسلامی باشد.

مهدی خواجه‌پیری در بازدید از کتابخانه بزرگ آیت‌الله العظمی بروجردی(ره) شهر قم اظهار داشت: از نظر کشورهای غربی و اروپایی، در بخش نسخ خطی هر کتابخانه که مدعی این عنوان کتابخانه است، اگر از کتاب‌های خطی علوم شرقی چیزی وجود نداشته باشد، آن کتابخانه و منابع آن ناقص است.

وی اضافه کرد: از این رو مسئولان سعی بر آن دارند که به هر شکل ممکن از این منابع به دست بیاورند و به مجموعه خود اضافه کنند؛ چرا که آنان قدر این آثار ارزشمند و نفیس را می‌دانند.

وی افزود: در کتابخانه مسجد اعظم و مرکز اسناد حوزه‌علمیه کارهای بسیار خوبی انجام شده است، اما به دلیل عدم تبلیغات بین‌المللی، کارهای صورت گرفته در همین محدوده خود باقی مانده، رشد و گسترش پیدا نکرده است و شناخته نمی‌شوند؛ چرا که ما در کار تبلیغات و عرضه به دنیای علم، ضعیف هستیم.

خواجه پیری گفت: بهترین و بیشترین فهرست‌نگاران، مصححان، خطاطان و صحافان در عصر حاضر، در ایران پرورش پیدا می‌کنند و سهم بزرگی از جهانِ نسخه های خطی در اختیار ایرانیان است.

وی افزود: نمونه آن، مجموعه‌های بی‌نظیری که در ایران وجود دارد، اما تصمیم گیرندگان میراث اسلامی در جای دیگری می‌باشند، در حالی که داعیه‌دار میراث اسلامی و فرهنگی خود هستیم و از همه امکانات لازم برخورداریم، ولی توان عَرضه نداریم و این بحث بسیار مهمی است؛ باید به جایی برسیم که قم پایگاه جهانی نسخ خطی اسلامی باشد.

وی بیان کرد: مطلب دیگری که باید به آن توجه شود، حفاظت این مجموعه‌های بزرگ است؛ مساله مهم تنها جمع‌آوری سند نیست، بلکه باید بتوانیم سامانه ای طراحی کنیم که بتوانیم ازاین میراث بزرگ حفاظت و نگهداری کنیم.

وی گفت: در دنیا کارهای بسیار خوبی انجام شده است، اما در ایران نگاه ما به نسخه های خطی محدود به قم، تهران و یا حتی به ایران است و متاسفانه دید جهانی وجود ندارد و نمی‌دانیم در خارج از مرزها چه اتفاقاتی برای نسخه‌های اسلامی، به ویژه شیعه می‌افتد.

نماینده مقام معظم رهبری در احیای نسخ خطی شیعه در هندوستان، ضمن ابراز تاسف از اینکه تقریباً تمامی کتاب های بزرگ و امهات شیعه، با مولفان خود قرن‌ها فاصله دارد، گفت: به عنوان مثال در ایران اولین نسخه از صحیفه سجادیه که در میان شیعه به اخت القرآن و زبور آل محمد(ص) شهرت دارد، متعلق به قرن پنجم در ایران موجود است و این نشان دهنده کوتاهی در نگهداری و حفظ این آثار از ابتدا است و این مشکل تاکنون نیز ادامه دارد.

وی افزود: بنابراین یکی از مسایل مهمی که اکنون با آن روبرو هستیم، حفاظت از منابع است که متاسفانه نتوانسته‌ایم از آنان؛ آن طور که باید نگهداری کنیم و نتیجه این است که الان مجبور به جمع آوری دوباره این آثار هستیم.

خواجه پیری اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین کارهایی که در حال حاضر باید انجام دهیم، علاوه بر جمع آوری، حفاظت از اسناد و معرفی آثار است، که متاسفانه در معرفی ضعیف عمل می‌کنیم.

وی به نقل از سخنان رهبر معظم انقلاب بیان کرد: ریزه ریزه‌ این اسناد، تاریخ ایران، اسلام و تشیع است؛ لذا لازم است در نگهداری و حفاظت از آن‌ها اهتمام کافی صورت بگیرد.

این فعال عرصه نسخه های خطی ابراز امیدواری کرد: ان شاءالله بتوانیم در امر جمع‌آوری و معرفی آثار به جهانیان پاسخگوی نیاز پژوهشگران در دنیا باشیم که این مهم بسیار در رشد حوزه‌های علمیه و تعاملات و تبادلات بین کشورها موثر است.     

کتابخانه مسجد اعظم در کنار این مسجد، جنب حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) قرار دارد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

رفع تصرف ۲۷ هزار متر مربع اراضی ملی در ایلام

ش دی ۴ , ۱۴۰۰
عامل/ایلام فرمانده انتظامی استان با بیان اینکه در یک ماه گذشته بیش از ۲۷ هزار متر مربع از اراضی ملی رفع تصرف شد، گفت: در این راستا تعداد ۱۰ نفر از افراد سودجو به مرجع قضایی معرفی شدند. سردار “دلاور القاصی‌مهر” ، اظهار کرد: دریک ماه گذشته  با هماهنگی مرجع […]
d8b1d981d8b9 d8aad8b5d8b1d981 dbb2dbb7 d987d8b2d8a7d8b1 d985d8aad8b1 d985d8b1d8a8d8b9 d8a7d8b1d8a7d8b6db8c d985d984db8c d8afd8b1 d8a7 61c6d6ffab4f2

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.