معجزه حاج قاسم در ایجاد همدلی و اتحاد میهنی

d985d8b9d8acd8b2d987 d8add8a7d8ac d982d8a7d8b3d985 d8afd8b1 d8a7db8cd8acd8a7d8af d987d985d8afd984db8c d988 d8a7d8aad8add8a7d8af d985db8c 61d5853338d09

عامل/قزوین یک نویسنده گفت: شخصیت شهید سلیمانی به شکل معجزه آسایی می‌تواند موجب همدلی و اتحاد میهنی شود. بهره‌برداری سیاسی و جناحی از این شهید بزرگوار در قدم اول جفا به اسلام و آن مرد نازنین است و در مراحل بعدی موجب تضعیف امنیت ملی و خدای نکرده اختلاف افکنی می‌شود. وقتی به زندگی حاج قاسم سلیمانی نگاه دقیقی داشته باشیم درمی‌یابیم واقعاً برای حسن ختام چنین زندگی مجاهدانه و مؤمنانه‌ای غیر از چنین شهادتی زیبا و تاثیرگذار نمی‌توان متصور بود.

حمیدرضا سبحانی‌نژاد در گفت‌وگو با عامل با اشاره به ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی اظهار کرد: شهید سلیمانی شخصیتی چند وجهی هستند و از ابعاد مختلف در زندگی ایرانیان تاثیرگذار بوده و هستند. به ویژه بعد از شهادت ایشان اثر فقدان چنین مردی بیش از گذشته تجلی پیدا می‌کند. شاید شش ماه اول بعد از شهادت ایشان من به شخصه همچنان احساسی و کاملا غمگین به عروج حاج قاسم نگاه می‌کردم اما با گذشته زمان جلوه‌های دیگری از شخصیت این مرد بزرگ بر من هویدا شد.

وی بیان کرد: شهید سلیمانی ضامن امنیت ایران اسلامی و حتی منطقه‌ی خاورمیانه بود. یک صاحب منصب نظامی شجاع، باتدبیر، دارای صفات انسانی و اخلاقی ویژه و با نگاه استراتژیک اعتقادی منحصر به فرد در این روزگار بحران سازی دشمن نعمتی بی‌بدیل بود. به عنوان مثال بنده فکر می کنم که اگر شهید سلیمانی در قید حیات بودند اوضاع افغانستان، لبنان، عراق و حتی روابط ارمنستان با آذربایجان به گونه‌ای بهتر بود اما احساس کلی بنده این است که غم فقدان یک عزیز قابل اتکا و امید است.

این نویسنده درخصوص شهادت سردار سلیمانی گفت: تحرک نظامی تابع شرایط پیچیده‌ای است به ویژه ترور با این وضوح و وحشی گری با استفاده از تجهیزات کامل و روزآمد آن هم در کشور ثالث می‌تواند عواقب پرهزینه و غیرقابل پیش‌بینی داشته باشد. به نظر من این تصمیم ترامپ ملعون مبنی بر درک عمیق از خطر وجود نازنین حاج قاسم برای نیروهای استکباری در منطقه و حتی جهان بوده است.

وی ادامه داد: سپهبد سلیمانی علاوه بر کارآمدی نظامی و نبوغ در تغییر شرایط میدان نبرد به نفع اسلام، دارای وجهه‌های انسانی و مردمی حق‌طلبانه بود که در مناطق حساس و بحرانی کاملا درک می‌شد و اهالی آن مناطق را جذب می‌کرد. به عبارت بهتر ایشان استکبار ستیزی و تقابل با ظالم و متجاوز را در میان مردم جهان بیدار می‌کرد و این برای دشمن به ویژه آمریکا خطر بسیار بزرگی بود. به نظر من آمریکا با این ترور وحشیانه می‌خواست هم مانع بسیار توانمند خود را از میان بردارد و هم به نیروهای مخالف خود چنگ و دندان نشان بدهد و آن‌ها را مرعوب سازد.

این فعال فرهنگی در پاسخ به این سوال که آیا دشمن به هدفش رسیده است تصریح کرد: شاید در کوتاه مدت مردم ایران و منطقه دچار شوک و تا حدودی ناامیدی شدند اما اکنون با تأکید بر فرمایش مقام معظم رهبری می‌توان یقین داشت که سپهبد سلیمانی شهید از دوران حضور زنده و فعال ایشان برای استکبار جهانی و مزدورانش خطرناک‌تر شده است و این وعده‌ی الهی عملی شده به نظر می‌رسد.

شهادت حاج قاسم بیدار باش به ملت ایران بود

وی افزود: به نظر بنده شهادت حاج قاسم بیدار باش بزرگی به ملت ایران بود همچنین بر مظلومیت و صلابت راه ایران اسلامی گواهی کرد. همراهی شهید ابومهدی المهندس با سردار دل‌ها نیز دشمنی آمریکا و اذنابش را فراتر از ایران مطرح کرد. اکنون نام سلیمانی در جهان در حد یک قهرمان ظلم ستیز مطرح شده  و هیمنه‌ی قدرت‌های جهانی را به هم ریخته است. همین وجه شهادت حاج قاسم تکرار و ادامه‌ی قیام عاشورای حسینی به چشم می‌آید کلام نافذ ایشان در ناخودآگاه مردم وجود دارد که فرمود «ما ملت امام حسینیم». این جمله ی کوتاه و پر مفهوم با عمل ثابت شد.

این نویسنده در پاسخ به این سوال که آیا تولید فرآورده‌های هنری و فرهنگی در این ۲ سال در شأن شخصیت این شهید عزیر بوده است، خاطرنشان کرد: پاسخ به این سوال خود یک گفتگوی مفصل می‌طلبد اما تحرک هنری و فرهنگی یک بخش تبلیغی دارد و یک بخش تبیینی و اعتقادی که در نهایت به هویت و اعتبار فرهنگی منجر می‌شود.

وی ادامه داد: به نظر بنده از منظر تبلیغی در این ۲ سال کارهای ارزشمندی انجام شده است و از این بُعد در جامعه تأثیر قابل توجهی گذاشته است اما در بعد فرهنگ سازی و نهادینه کردن مکتب حاج قاسم و پر رهرو شدن راه ایشان باید تلاش همه جانبه‌ای انجام شود. به عبارت بهتر شهادت حاج قاسم در جغرافیا و تاریخ ویژه با شکلی خبیثانه و مغایر با قوانین متقن بشری و سازمانی می‌تواند دستمایه‌ی تولیدات پر محتوا در عرصه‌های ادبیات، سینما، نمایش و هنرهای تجسمی باشد.

این هنرمند تأکید کرد: می‌توان با هدف‌گذاری مخاطب جهانی حتی شهروندان آمریکایی و اروپایی آثار فاخر هنری تولید کرد. شخصیت این شهید عزیز و مکتب فکری به جای مانده از ایشان با اینهمه اخلاص، حق‌طلبی و خدا محوری در تاریخ کم دیده شده است. مفاهیم عمیق انسانی مانند ظلم ستیزی، عدالتخواهی، انسان دوستی و فروتنی در تمام جهان خریدار دارد و خواهد داشت. در این عرصه با این هدف‌گذاری همچنان در انتظار تحرک فرهنگی عظیمی هستیم.

سبحانی‌نژاد در پایان گفت: شخصیت شهید سلیمانی به شکل معجزه آسایی می‌تواند موجب همدلی و اتحاد میهنی شود. بهره‌برداری سیاسی و جناحی از این شهید بزرگوار در قدم اول جفا به اسلام و آن مرد نازنین است و در مراحل بعدی موجب تضعیف امنیت ملی و خدای نکرده اختلاف افکنی می‌شود. مجاهدت‌ها، تدابیر، تفکرات و حتی شهادت حاج قاسم سرمایه‌ای عظیم برای همه‌ی ایرانیان و مسلمانان است که باید میراث‌دار آن باشیم.  وقتی به زندگی حاج قاسم سلیمانی نگاه دقیقی داشته باشیم درمی‌یابیم واقعاً برای حسن ختام چنین زندگی مجاهدانه و مؤمنانه‌ای غیر از چنین شهادتی زیبا و تاثیرگذار نمی‌توان متصور بود.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

برندگان جایزه ادبی کاستا معرفی شدند

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
جایزه ادبی کاستا فهرست برندگان خود را در پنج شاخه رمان، رمان اول، شعر، زندگی‌نامه و ادبیات کودک معرفی کرد. به گزارش عامل به نقل از سایت رسمی این جایزه ادبی، در بخش بهترین رمان جایزه کتاب کاستا، «زمین ناآرام» نوشته «کلر فولر» با برتری بر «خانه مرتفع» نوشته «جسی گرین گراس»، «مردان […]
d8a8d8b1d986d8afdaafd8a7d986 d8acd8a7db8cd8b2d987 d8a7d8afd8a8db8c daa9d8a7d8b3d8aad8a7 d985d8b9d8b1d981db8c d8b4d8afd986d8af 61d5853a7d858

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.