فرسودگی ۱۱۰۰ کیلومتر از شبکه آب استان قزوین

d981d8b1d8b3d988d8afdaafdb8c dbb1dbb1dbb0dbb0 daa9db8cd984d988d985d8aad8b1 d8a7d8b2 d8b4d8a8daa9d987 d8a2d8a8 d8a7d8b3d8aad8a7d986 d982 61c6d7426c198

عامل/قزوین مدیرعامل آبفای استان قزوین اعلام کرد: ۴۶۷۰ کیلومتر شبکه آب در سطح روستاها و شهرهای استان وجود دارد که حدود ۱۱۰۰ کیلومتر آن فرسوده هستند؛ شبکه‌های شهری ۱۱ و شبکه‌های آب روستایی نیز حدود ۳۸ درصد فرسودگی دارند.

داراب بیرانوندی در گفت‌وگو با عامل اظهار کرد: شبکه‌های آب به‌عنوان شریان‌های حیاتی باید به‌درستی نگهداری شوند البته استهلاک و فرسودگی امری طبیعی است؛ برآوردها نشان می‌دهد، شبکه‌های شهری ۱۱ و شبکه‌های آب روستایی نیز حدود ۳۸ درصد فرسودگی دارند.

وی ادامه داد: ۴۶۷۰ کیلومتر شبکه آب در سطح روستاها و شهرهای استان وجود دارد که حدود ۱۱۰۰ کیلومتر آن فرسوده هستند و از این میزان شبکه فرسوده ۸۵۰ کیلومتر آن در سطح روستاها قرار دارد.

مدیرعامل آبفای استان قزوین خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۱۲۰ کیلومتر از شبکه‌های توزیع وانتقال آب استان را اصلاح و یا بازسازی می‌کنیم. در شهر قزوین نیز ۱۱۰ کیلومتر از شبکه آبرسانی فرسوده هستند که هرساله در بافت قدیمی ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر شهر قزوین را اصلاح می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ اعتبارات شرکت در بخش آب و فاضلاب حدود ۳۰۰ میلیارد تومان بود که بیشتر تخصیص آن اسناد خزانه است، در حال حاضر با توجه به افزایش نرخ تورم برای اصلاح شبکه‌های فرسوده استان حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

بیرانوندی تشریح کرد: با توجه به وضعیت بارش‌ها در سطح کشور و استان برنامه‌های کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت تعریف کرده‌ایم؛ در بلندمدت آبرسانی آب سد طالقان در برنامه قرار دارد و قرارداد آن توسط آب منطقه‌ای نهایی شده است که آب شرب ۱۹۴ روستا و ۱۴ شهر استان را تأمین خواهد کرد؛ در برنامه میان‌مدت و کوتاه‌مدت برای تأمین آب مجبور به حفر چاه‌های جدید هستیم بر همین اساس ۱۶حلقه چاه باید وارد مدار شود و علاوه بر آن در سطح روستاها نیز پیگیر راه‌اندازی ۲۰ حلقه چاه برای تأمین آب شرب مورد نیاز روستاییان هستیم؛ لازم به ذکر است که بگوییم پروژه‌ آبرسانی شرق حدود ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اعلام کرد: باید منابع آبی را مدیریت کنیم و در همین راستا سیاست‌های تشویقی برای مشترکین در نظر گرفته شده است و هر خانواری که بتواند مصرف خود را مدیریت کند مشمول پاداش‌های در نظر گرفته شده اداره آب و فاضلاب استان خواهد شد.

۳۵ هزار مشترک تخفیف ۱۰۰ درصدی گرفتند

مدیرعامل آبفای استان قزوین تصریح کرد: اگر هر خانوار ماهانه ۵۰۰۰ لیتر آب مصرف کند، طبق تعرفه خدمات آب‌بها و فاضلاب بهای آن رایگان است در همین راستا در سال‌جاری حدود ۳۵ هزار مشترک در استان قزوین شامل این تخفیف ۱۰۰ درصدی در سال جاری شدند.

وی اشاره کرد: انشعابات غیرمجاز از معضلات شرکت آب و فاضلاب استان است و با همکاری قوه قضائیه برخورد جدی و بازدارنده با انشعابات غیرمجاز خواهیم داشت؛ همشهریان در صورت مشاهده انشعابات غیرمجاز و دست‌کاری آن می‌توانند موضوع را با شماره تلفن ۱۲۲ در جریان بگذارند که در صورت صحت اطلاعات به گزارش‌دهندگان پاداش پرداخت خواهد شد.

بیرانوندی گفت: به‌دلیل کمبود بارش‌ها سال سختی را در پیش‌رو خواهیم داشت، با توجه به اینکه منابع آبی استان از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود اگر مردم مصرف خود را مدیریت نکنند در تابستان با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهیم بود، همشهریان باید مصارف خود را مدیریت کنند و در اسفند ماه و موعد خانه‌تکانی مصرف آب را مدیریت کرده و به حداقل برسانند.

وی اظهار کرد: شبکه فاضلاب نیز یکی از نیازهای اصلی شهر با جمعیت بالاست، متوسط جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب در کشورحدود ۵۰ درصد است که در استان ۶۶ درصد جمعیت شهری تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند.

مدیرعامل آبفای استان قزوین اعلام کرد: این شرکت پیگیر راه‌اندازی تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرهای شال، آبگرم، شریفیه و ضیاءآباد است تا جمعیت تحت پوشش استان افزایش پیدا کند. باتوجه به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح آبرسانی از سد طالقان تدبیری اندیشیده شده که ۲۵ میلیون مترمکعب پساب شبکه‌های فاضلاب در قبال این هزینه کرد، تحویل داده شود.

وی اعلام کرد: آبرسانی سد طالقان به شهرهای استان ۲۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که مراحل نهایی عقد قرارداد پروژه توسط شرکت آب منطقه‌ای در حال انجام بوده و قرار است در قبال این آبرسانی سالانه ۲۵ میلیون مترمکعب پساب تحویل سرمایه‌گذار شود.

بیرانوندی مطرح کرد: در شهرهایی که شبکه فاضلاب وجود ندارد فاضلاب توسط چاه جذبی تصفیه می‌شود، در سطح روستاها نیز ساکنین فاضلاب‌های خاکستری را وارد کوچه و معابر می‌کنند که این امر خلاف قانون بوده و آلودگی آن بیشتر است. اهالی روستاها باید با چاه جذبی فاضلاب سطح روستاها را مدیریت کنند.

وی اعلام کرد: ۵۳۰ هکتار از منطقه قدیمی و بافت فرسوده شهر قزوین به‌دلیل فنی و مشکل حفاری، امکان اجرای شبکه فاضلاب وجود ندارد و عمدتاً هدایت و تخلیه فاضلاب با حفر چاه‌های دستی به تعداد تقریبی ۲۰۰۰ حلقه انجام می‌شود. بدیهی است اگر مقاوم‌سازی خیابان‌ها و منازل صورت گیرد می‌توان شبکه فاضلاب را به مرور در بافت فرسوده نیز اجرایی کنیم.

مدیرعامل آبفای استان قزوین متذکر شد: پساب‌ها در کشاورزی، صنعت و تغذیه سفره‌های زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک تصفیه‌خانه مدرن در شهر محمودآباد در حال فعالیت است، البته بخشی از فاضلاب‌ها در بخش کشاورزی و آن هم برای درختان غیرمثمر و محصولات غیرخوراکی استفاده می‌شود. عمده مدیریت پساب خروجی تصفیه‌خانه‌ها تحت کنترل و هدایت و راهبری شرکت آب منطقه‌ای قرار دارد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

انسداد محور ترانزیتی پلدختر – خرم‌آباد

ش دی ۴ , ۱۴۰۰
عامل/لرستان رئیس پلیس راه لرستان از انسداد محور پلدختر – خرم‌آباد تا اطلاع ثانوی خبر داد. سرهنگ مصطفی دالوند اظهار کرد: برابر اعلام اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان از امروز به علت انجام عملیات راهسازی در محور قدیم پلدختر – خرم‌آباد رفت و برگشت در محدوده […]
d8a7d986d8b3d8afd8a7d8af d985d8add988d8b1 d8aad8b1d8a7d986d8b2db8cd8aadb8c d9bed984d8afd8aed8aad8b1 d8aed8b1d985e2808cd8a2d8a8 61c6d749160fe

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.