تصمیمات اشتباه، جان باغستان سنتی قزوین را گرفته است

d8aad8b5d985db8cd985d8a7d8aa d8a7d8b4d8aad8a8d8a7d987d88c d8acd8a7d986 d8a8d8a7d8bad8b3d8aad8a7d986 d8b3d986d8aadb8c d982d8b2d988db8c 61d5a24187952

عامل/قزوین شهردار سابق قزوین گفت: رویکرد اصلی مدیریت، داشته‌ها است، این روزها به داشته‌ها توجه نمی‌شود، درحالی‌که اقتصاد در شهرها نهفته است، شهر محل زندگی و حیات است اما شهر ما روح خود را از دست‌ داده، باغستان درگذشته به ما نفس و جان تازه‌ای می‌داد اما تصمیمات اشتباه باعث شد که جان باغستان را بگیریم.

محمود کمالی در مراسم تقدیر از باغدار نمونه قزوین «مرتضی تدین» به‌پاس بیش از ۴۰ سال خدمت تأثیرگذار در بخش کشاورزی که امروز نیمه دی ماه در سازمان ثبت‌اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین برگزار شد، تصریح کرد: وظیفه اصلی شهردار حفظ داشته‌های شهر و شهرداری نیز متولی حفظ فضا است، با توجه به شرایط جغرافیایی قزوین، ما قزوین را شهری با جنس مؤنث می‌دانیم و همواره در تفاهم‌های بین استانی و کشوری قزوین را خواهرخوانده مطرح کردیم، چراکه باغستان سهم عمده‌ای در قزوین دارد و ویژگی اصلی آن زایش و حیات است.

وی افزود: نمی‌شود با دیکتاتوری و خشونت با این شهر رفتار کرد، شاید در خاورمیانه با این جنس از برخورد آشنا نیستیم چراکه همیشه دولت‌سالاری و حاکمیت سالاری وجود داشته، همین امر باعث می‌شود که شهروندان به شهر تعلق‌خاطر و دل‌بستگی نداشته باشند و به‌راحتی آن را رها کنند.

شهردار سابق قزوین یادآور شد: تقاضای ما از شهرداری حفظ و نگهداری داشته‌ها است، اگر داشته‌ها را رها کنیم و مواردی را به شهر بیاوریم که با بافت آن همخوانی ندارد، نسبت به شهر ظلم کرده‌ایم، در ابتدای انقلاب ۷۰ درصد جمعیت در روستاها زندگی می‌کردند اما امروزه ۷۰ درصد جمعیت در شهرها زندگی می‌کنند اما همچنان دولت سالار هستیم و دولت شهرداری را فراموش کرده است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی شهرداری فراموش شود، عده‌ای فرصت‌طلب از خلأ شهرداری و قوانین سوءاستفاده می‌کنند و شهر را به سمتی می‌برند که برای خودشان سود داشته باشد، برای رسیدن به سود کارهای مختلفی انجام می‌دهند که می‌توان به ساخت پل، برج، توسعه و تخریب باغستان اشاره کرد.

کمالی بیان کرد: دولت از شهر و شهرداری غافل شده است، رها کردن شهر به معنای رها کردن اقتصاد و نقدینگی است، وقتی سرمایه در شهر رها شود به سمتی می‌رود که نباید، همین امر باعث می‌شود که پول بی‌ارزش شود، تقاضای ما از مدیریت شهری حفظ داشته‌هاست، اگر مدیریت شهری به دنبال توسعه است باید کیفیت را ارتقا دهد.

وی اظهار کرد: مدیریت شهری نباید به بهانه کسب سود، زمین بفروشد که به‌تبع آن عرضه و قیمت افزایش پیدا کند، ما ناگزیر به تغییر رویکرد در مدیریت شهری هستیم، این انتقاد به آب منطقه‌ای نیز برمی‌گردد، آب منطقه‌ای آب را با وسعت بالایی توزیع کرده و اصلاً به برگرداندن پساب و چرخه آن توجه نکرده است، این‌ها مسائل کوچکی نیست که از نظام دولت سالار تقاضا نداشته باشیم.

شهردار سابق قزوین تصریح کرد: رویکرد اصلی مدیریت داشته‌ها است اما متأسفانه این روزها به داشته‌ها توجه نمی‌شود، درحالی‌که اقتصاد در شهرها نهفته است، شهر محل زندگی و حیات است اما شهر ما روح خود را از دست‌ داده، باغستان درگذشته به ما نفس و جان تازه‌ای می‌داد اما تصمیمات اشتباه باعث شد که جان باغستان را بگیریم.

وی یادآور شد: قبل اینکه از ساختمان‌ها تقدیر کنیم باید از آدم‌ها تقدیر کنیم، اگر به باغدارها احترام بگذاریم و از آن‌ها تقدیر کنیم خودبه‌خود باغ‌ها رونق پیدا می‌کند، وقتی باغدار را کنار می‌گذاریم و باغستان را مطرح می‌کنیم باغداران دلسرد می‌شوند و گویا ما دلمان برای باغستان نمی‌سوزد.

کمالی با اشاره به تعطیلی موزه کشاورزی قزوین تأکید کرد: یک ساختمان قدیمی در اختیار آقای تدین قرار گرفته بود که با هزینه شخصی خودش وسایل را خریداری و موزه را تأسیس کرد اما با کم‌لطفی مسئولین روبه‌رو و این موزه تعطیل شد، این دلسردی باعث می‌شود که همه مردم از دولت و شهرداری دلسرد شوند نباید اجازه داد این اتفاق‌ها تکرار شود.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مشکلات مناطق سیل زده در حداقل زمان ممکن پیگیری می‌شود

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: پس از جمع‌بندی میزان خسارت‌ها در استان‌های سیل‌زده، نتایج در دولت مطرح و با کمک نهادهای مختلف در حداقل زمان ممکن مشکلات این مناطق را حل می کنیم. به گزارش عامل،محمد مخبر ظهر امروز چهارشنبه در بدو ورود به فرودگاه جیرفت در جنوب استان […]
d985d8b4daa9d984d8a7d8aa d985d986d8a7d8b7d982 d8b3db8cd984 d8b2d8afd987 d8afd8b1 d8add8afd8a7d982d984 d8b2d985d8a7d986 d985d985daa9d986 61d5a32bcd5c0

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.