یادی از یک فرمانده اطلاعاتی ایران

db8cd8a7d8afdb8c d8a7d8b2 db8cdaa9 d981d8b1d985d8a7d986d8afd987 d8a7d8b7d984d8a7d8b9d8a7d8aadb8c d8a7db8cd8b1d8a7d986 61c9794d405eb

با آغاز جنگ‌تحمیلی عراق علیه ایران مسئول هماهنگی اطلاعات سپاه سوسنگرد و بعد از آن به اهواز منتقل و در سال ۱۳۶۱ به عنوان فرمانده سپاه حمیدیه منصوب شد. حاج حمید سال ۱۳۶۲ به مدت یکسال فرمانده سپاه شادگان را بر عهده گرفت. بعد از آن بنا به ضرورت جنگ وارد قرارگاه رمضان شده (فرمانده ستاد جنگ‌های نامنظم) در جنوب شد. پدر این فرمانده در عملیات «خیبر» و برادرش در عملیات «والفجر۸» شهید شد.

به گزارش عامل، نام «حمید تقوی‌فر» آن‌چنان ناشناخته بود که کمتر کسی چنین اسمی را شنیده بود. این در حالی بود که  او یکی از نوابغ اطلاعاتی دوران دفاع مقدس و از فرماندهان کار کشته بود که در عرصه پیکار با دشمنان چندین مرتبه تا مرز شهادت پیش رفت ولی تقدیر الهی به گونه‌ای رقم خورد که او در کشور عراق به درجه شهادت برسد.
 

سردار حاج حمید تقوی‌فر سال ۱۳۳۸ به دنیا آمد و همزمان با تحصیلات خود دوره‌های قرائت تجوید و تفسیر قرآن کریم و احکام دینی را آموخت. همراه با اوج‌گیری مبارزات مردمی علیه رژیم شاهی به صف مبارزان مردمی به رهبری امام خمینی (ره) پیوست.

بلافاصله پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ وارد کمیته‌های انقلاب اسلامی شد و در سال ۱۳۵۸ رسما به عضویت سپاه پاسداران درآمدو در آنجا در واحد اطلاعات و تحقیقات سپاه مشغول شد.

*مراسم گرامیداشت حاج حمید تقوی‌فر برگزاری می‌شود

با آغاز جنگ‌تحمیلی عراق علیه ایران مسئول هماهنگی اطلاعات سپاه سوسنگرد و بعد از آن به اهواز منتقل و در سال ۱۳۶۱ به عنوان فرمانده سپاه حمیدیه منصوب شد. حاج حمید سال ۱۳۶۲ به مدت یکسال فرمانده سپاه شادگان را بر عهده گرفت. بعد از آن بنا به ضرورت جنگ وارد قرارگاه رمضان شده (فرمانده ستاد جنگ‌های نامنظم) در جنوب شد. پدر این فرمانده در عملیات «خیبر» و برادرش در عملیات «والفجر۸» شهید شد.

 در سال ۱۳۷۳ وارد دانشکده افسری و در سال ۱۳۷۵ فرماندهی قرارگاه فجر رمضان در جنوب را به عهده گرفت و تا سال ۱۳۷۹ پس از آن به قرارگاه مرکزی رمضان منتقل شد.

سردارحاج حمید تقوی‌فر در ابتدای ورود به سپاه حوزه کاریش عراق بوده و تسلط کامل به زبان عربی حتی به لهجه‌های مختلف شهرهای عراق داشت و به مسائل سیاسی و اقتصادی عراق آگاه و از برنامه تشکیل گروهک تکفیری داعش مدت‌ها قبل از اقدام و حمله آن‌ها به عراق و سوریه مطلع بود و با وجود علاقه زیاد ایشان به سپاه درخواست بازنشستگی کرد تا به عنوان مستشار برای کمک به مردم عراق در مقابل داعش، عازم این کشور شود.

این فرمانده در سال ۱۳۹۱ پس از اخذ حکم بازنشستگی به عراق رفت و آنجا با استفاده از دوستی‌های دیرینه‌اش با مقامات عراقی جهت دفاع و مقاومت مردم عراقی در برابر حملات داعش «حشدالشعبی» یا بسیج مردمی راه‌اندازی کرد. حاج حمید در سازمان بسیج مردمی طرح سفیران عاشورایی را مطرح کرد طرحی که در آن عموم مردم و بسیجیان بتوانند در اربعین امام حسین (ع) به سهولت شرکت کنند.

این شهید با کشاندن صحنه جنگ از نزدیکی شهر کربلا به منطقه جرف‌الصخر در شمال غرب بغداد حرامیان داعش را مشغول کرد تا زوار به سلامتی بتوانند پیاده‌روی اربعین را به سلامت برسانند.

وی با رایزنی با شیوخ قبایل سنی و شیعه که مسیر پیاده‌روی زوار از زمین‌های متعلق به آن‌ها می‌گذرد گروهی متشکل از سنی و شیعه را بوجود آورد تا امنیت زوار ایرانی را از مرزهای ایران تا عتبات و برعکس تأمین کنند.

حاج حمید تقوی‌فر مجاهدی نستوه و سراسر اخلاص و بیزار از پست و مقام دنیوی سرانجام در ششم دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از ماه صفر در منطقه عزیز بلد در سامرا در حالی که پیشرو تمام نیروهایش بود پس از آزادسازی کیلومترها مناطق مسکونی از چنگال داعش در زیر آتش‌ رگبار آن حرامیان با اصابت دو گلوله در پهلویش در میدان جنگ به شهادت رسید. پیکر این فرمانده در گلزار شهدای اهواز در جوار مزار پدر شهیدش به خاک سپرده شده است.

سردار مسجدی یکی از همرزمان این فرمانده شهید با اشاره به بخشی از جنبه‌های مدیریتی و کارشناسی عملیاتی شهید تقوی‌فر توضیح می‌دهد: شهید تقوی‌فر سرتیپ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سازماندهی، آموزش، تشکیل یگان‌های عملیاتی و تشکیل کتائب از مجاهدان عراق در دوران دفاع مقدس بود و در مقابله با داعش که با فتوای آیت‌الله سیستانی صورت گرفت و جوانان شیعه عراقی به سوی جبهه‌ها آمدند نقش بسیار برجسته داشت. همچنین شناخت خوبی میان عراقی‌ها و سردار تقوی حاکم بود و او را مانند فرمانده خود دوست داشتند.

کارگاه‌ها و عملیات انتحاری در کربلا و کاظمین از منطقه «جرف‌الصخر «سازماندهی می‌شد و در عملیات «جرف‌الصخر» جاده کربلا تا بغداد پاکسازی شد، شهید تقوی در کنار نیروهای عراقی در عملیات سعدیه و جلودار «عله» نیروهای داعش حضور داشت و دشمنان را از مرزهای جمهوری اسلامی ایران تا پشت رودخانه دجله به عقب راند. سردار تقوی‌فر پس از این عملیات در منطقه «بند» در جنوب سامرا و شمال بغداد برای عملیات بعدی حاضر شد.

وی فرمانده شجاع میدانی، نیروی متخصص اطلاعاتی و در سازماندهی نیروی مردمی و عشایر کارشناس خبره بود و هیچ‌کس نمی‌توانست کار او را انجام دهد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

آمار جهانی کرونا؛ ابتلای بیش از ۲۸۰ میلیون نفر تاکنون

د دی ۶ , ۱۴۰۰
مجموع مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در جهان تاکنون به ۲۸۰ میلیون و ۳۴۱ هزار و ۵۴۳ نفر رسیده، مرگ پنج میلیون و ۴۱۶ هزار و ۸۷۰ نفر بر اثر این بیماری تأیید شده و ۲۵۰ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۴۹۶ نفر از مبتلایان نیز تاکنون بهبود یافته‌اند. به گزارش […]
d8a2d985d8a7d8b1 d8acd987d8a7d986db8c daa9d8b1d988d986d8a7d89b d8a7d8a8d8aad984d8a7db8c d8a8db8cd8b4 d8a7d8b2 dbb2dbb8dbb0 d985db8cd984 61c9795572a78

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.