کاهش حملات هوایی آمریکا در دوره ریاست جمهوری بایدن

daa9d8a7d987d8b4 d8add985d984d8a7d8aa d987d988d8a7db8cdb8c d8a2d985d8b1db8cdaa9d8a7 d8afd8b1 d8afd988d8b1d987 d8b1db8cd8a7d8b3d8aa d8ac 61c98489cbdad

تصمیم رئیس جمهور کنونی آمریکا برای پایان دادن به جنگ این کشور در افغانستان به یک فاجعه ختم شد: حمله پهپادی که در آن ۱۰ غیرنظامی بی‌گناه از جمله کودکان در کابل کشته شدند. اما گزارشی جدید نشان می‌دهد که به طور کلی چنین حملات هوایی در سال نخست ریاست جمهوری جو بایدن به طرز چشمگیری کاهش یافته‌اند.

به گزارش عامل، به نقل از پایگاه بیزینس اینسایدر، گروه ناظر “جنگ‌های هوایی” در گزارشی گفت: بزرگ‌ترین دستاورد این است که بایدن به طرز قابل توجهی اقدامات نظامی آمریکا در سراسر جهان را کاهش داده است. این اقدام به نوبه خود منجر به کاهش زیاد تعداد غیرنظامیانی شده است که گفته می‌شود در حملات آمریکا کشته شده‌اند.

داده‌های گروه “جنگ‌های هوایی” نشان داد، به طور کلی ارتش آمریکا در سال ۲۰۲۱ میلادی ۴۳۹ حمله هوایی انجام داد که ۵۴ درصد نسبت به سال آخر ریاست جمهوری دونالد ترامپ کاهش داشته است.  

در ادامه این گزارش آمده است: بیشترین کاهش در یمن بود جایی که هیچ حمله هوایی که رسما در سال ۲۰۲۱ میلادی اعلام شود، وجود نداشت، در حالی که تعداد این حملات در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۸ مورد بود. تعداد حملات هوایی در سومالی نیز ۸۸ درصد کاهش داشت جایی که آمریکا در آنجا سال‌ها با یک گروه شبه‌نظامی مرتبط با القاعده مبارزه کرد. همچنین حملات هوایی آمریکا در عراق و سوریه نیز ۷۱ درصد کاهش داشت که نشان دهنده شکست نظامی داعش است.

گروه “جنگ‌های هوایی” به نقل از از داده‌های نظامی رسمی آمریکا اعلام کرد، اکثر حملات نظامی تحت رهبری بایدن در افغانستان پیش از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور در اوت سال جاری میلادی رخ داد. جدای از این حملات، آمریکا تنها ۶۷ حمله هوایی اعلام کرد.

موضوع نگران‌کننده و هشداردهنده این است که اینها داده‌های رسمی هستند و به طور مثال شامل حملات سری سازمان سیا نمی‌باشند. اما آنچه را که به عنوان بازنگری گسترده اقدامات نظامی آمریکا در سراسر جهان گزارش شده است، منعکس می‌کند.

یک ماه پس از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن، پایگاه بیزینس اینسایدر گزارش داد که هیچ حمله پهپادی شاخص یا اقدامات نظامی بزرگی وجود نداشته است؛ تضاد فاحشی نسبت به دونالد ترامپ که ریاست جمهوری خود را با یک حمله گسترده در یمن آغاز کرد که در آن یک کودک آمریکایی هشت ساله کشته شد.

روزنامه نیویورک تایمز کمی بعد افشا کرد که کاخ سفید حملات پهپادی را به عنوان بخشی از یک بازبینی سیاسی گسترده، محدود کرده است.
پهپادها یکی از جنجالی‌ترین جنبه‌های دولت باراک اوباما، رئیس جمهور اسبق آمریکا بود که جان تعداد زیادی از غیرنظامیان در افغانستان و پاکستان را به عنوان بخشی از جنگ آمریکا با طالبان گرفت. اوباما پیش از ترک کاخ سفید محدودیت‌های جدیدی را برای زمان و مکان انجام چنین حملاتی اعمال کرد. وی همچنین دستور اجرایی را امضا کرد که مقامات را ملزم می‌ساخت آمار تلفات غیرنظامیان را به کنگره گزارش دهند؛ اقدامی که ترامپ آن را ملغی کرد.

دافنه اویاتار، مدیر امنیت حقوق بشر سازمان عفو بین‌الملل گفت: کاهش حملات هوایی آمریکا یک نشانه بسیار امیدوارکننده است دال بر اینکه دولت بایدن تلاش می‌کند تاثیر فاجعه‌بار جنگ بر غیرنظامیان را کاهش دهد.

اما وی هشدار داد که اکنون برای گفتن اینکه این امر منعکس‌کننده یک تغییر قاطعانه در سیاست آمریکاست خیلی زود است و نمی‌توان گذشته را به فراموشی سپرد.
انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

۵ داستان و قصه کودکانه زیبا و رایگان با ویدیو

د دی ۶ , ۱۴۰۰
ما در این مقاله بخشی از داستان و قصه های کودکانه منتشر شده در موشیما رو با شما به اشتراک می‌گذاریم. به گزارش عامل بنابر اعلام موشیما، برای خواندن داستان‌های بیشتر به سایت موشیما به آدرس mooshima.com مراجعه کنید. داستان کودکانه شنگول منگول حبه انگور روزی روزگاری در یک جنگل […]
dbb5 d8afd8a7d8b3d8aad8a7d986 d988 d982d8b5d987 daa9d988d8afdaa9d8a7d986d987 d8b2db8cd8a8d8a7 d988 d8b1d8a7db8cdaafd8a7d986 d8a8d8a7 61c98491dd208

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.