هزینه ۷۰۰ هزار پوندی بریتانیا برای نگه‌ داشتن افغان‌ها در افغانستان

d987d8b2db8cd986d987 dbb7dbb0dbb0 d987d8b2d8a7d8b1 d9bed988d986d8afdb8c d8a8d8b1db8cd8aad8a7d986db8cd8a7 d8a8d8b1d8a7db8c d986daafd987 61d2e1017fe42

دولت بریتانیا بیش از ۷۰۰ هزار پوند به شرکت سیفار که در حال تلاش برای “تغییر رفتار مهاجران” است، به ویژه برای اطلاع رسانی در مورد خطرات احتمالی به کسانی که مایل به مهاجرت به اروپا هستند، اختصاص داده است.

به گزارش عامل، تحقیقات پایگاه خبری ایندیپندنت نشان می‌دهد که دولت انگلیس پیش از سلطه طالبان، بیش از ۹۰۰ هزار دلار به یک شرکت پرداخت کرد تا افغان‌ها را متقاعد کند که از کشورشان فرار نکنند.

وزارت کشور انگلیس از سال ۲۰۱۶، دستکم ۹۴۸ هزار دلار (۷۰۲ هزار پوند) به یک شرکت “تغییر رفتار مهاجران” با نام “سیفار”( Seefar ) داده است؛ همچنین احتمال می‌رود این شرکت در بازه زمانی مشابه، مبالغ بیشتری را از وزارت خاجه انگلیس دریافت کرده باشد.

علیرغم این هزینه‌ها، نام سیفار هرگز در مجلس انگلیس به گوش نرسیده است و وزارت کشور انگلیس هم از ارائه جزئیات درباره این قرارداد خودداری می‌کند. دولت انگلیس گفت که دلیلی برای عذرخواهی نمی‌بیند، چرا که فقط خطرات سفرهای نامتعارف با کمک قاچاچی‌های انسان را یادآور شده است.

سیفار در پشت پرده وبسایت‌هایی مانند “On The Move” و “The Migrant Project” است که مدعی کمک به مهاجران در اتخاذ “تصمیم‌های آگاهانه” هستند. سیفار که در هنگ‌کنگ واقع شده است، اخیرا اعلام کرد که از فوریه تا دسامبر ۲۰۲۰ “یک کمپین ارتباطات مهاجرت در افغانستان” برگزار کرده است.

این شرکت در یک گزارش مطبوعاتی اعلام کرد که “این کمپین، منجر به این شد که بیش از نیمی از مشورت‌گیرندگان، تصمیمات امن‌تر و آگاهانه‌تری درباره مهاجرت گرفته و از  مشکلات مرگبار در مسیر سفر خود به اروپا اجتناب کنند.

تعداد نامشخصی از کسانی که پس از پایان عملیات خروج انگلیس از افغانستان در ماه اوت در این کشور گرفتار شدند، به دست طالبان کشته‌ شده‌اند و طرح اسکان مجدد ۲۰ هزار پناهجو که وعده داده شده بود، هنوز آغاز نشده است.

سیفار گفت که فعالیت‌های رسانه‌ای خود برای تاثیرگذاری بر افغان‌هایی که پیش از سلطه طالبان قصد خروج از این کشور را داشته‌اند، به صورت “بی‌نام و نشان” انجام می‌داده و به دولت‌های اروپایی نیز توصیه کرده بود که ارتباط خود با چنین کمپین‌هایی را علنی نکنند.

در سندی که اخیرا منتشر شد، آمده است: تا جایی که امکان دارد، نباید در کمپین خود، نام و نشانی از حامیانتان (از جمله دولت‌ها) یا سازمان‌های بین‌المللی بیاورید.

قرار است دولت انگلیس طی قراردادی برای “پیشگیری از جرایم مهاجرت سازمان یافته و تأثیرگذاری بر استراتژی ارتباطات”، بیش از ۶۷۰ هزار دلار دیگر به شرکت سیفار بدهد.

در یک سند عمومی که در ماه مارس سال گذشته منتشر شد، آمده است که این کمپین “شامل پیشنهاداتی برای برحذر داشتن و راهنمایی مهاجران به سوی گزینه‌های معتبرتر از طریق یک وبسایت چندزبانه و سامانه تلفنی است.”

سیفار که گویا سعی دارد خود را یک سازمان غیرانتفاعی معرفی کند، در وبسایت‌های خود بر “خطرات مهاجرت غیرقانونی” تمرکز کرده و مردم را به استفاده از “جایگزین‌های امن و قانونی” تشویق می‌کند، اما هیچ توضیحی درباره چگونگی درخواست پناهندگی یا اقامت در انگلیس ارائه نمی‌کند.

در وبسایت‌ “On The Move” آمده است: شما حق انتخاب دارید؛ جان خود و پولی که به سختی به دست آورده‌اید را در راه رسیدن به انگلیس به خطر نیاندازید.

وزارت کشور انگلیس همچنین در راستای کمپین خود برای منصرف کردن کسانی که قصد گذر از کانال‌ها و مهاجرت به انگلیس را دارند، در دسامبر و آوریل سال گذشته به فیسبوک و اینستاگرام حدود ۳۱ هزار دلار پرداخت کرد تا این وبسایت را تبلیغ کنند.

شرکت سیفار در وبسایت خود لیستی از حامیان مالی‌اش را منتشر کرده است که شامل کمیسیون اروپا و دولت‌های انگلیس، آلمان، استرالیا و هلند می‌شود؛ با این حال، وبسایت On The Move (که زیرمجموعه سیفار است) به ارتباط خود با دولت انگلیس اشاره‌ای نمی‌کند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نشست‌هایی درباره عشق و زیبایی

د دی ۱۳ , ۱۴۰۰
سلسله‌نشست‌های «آوازه جمال» درباره مفهوم عشق و زیبایی برگزار می‌شود. به گزارش عامل، نخستین جلسه از سلسله‌نشست‌هایی درباره مفهوم عشق و زیبایی با عنوان «درک ما از مفهوم عشق و زیبایی با تأمل در آثار فیلسوفان باستان» با سخنرانی ناصر مهدوی در روز سه‌شنبه (۱۴ دی‌ماه) ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ توسط خانه […]
d986d8b4d8b3d8aae2808cd987d8a7db8cdb8c d8afd8b1d8a8d8a7d8b1d987 d8b9d8b4d982 d988 d8b2db8cd8a8d8a7db8cdb8c 61d2e1091ebf0

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.