مراکش یک پایگاه دفاع هوایی جدید ساخته است

d985d8b1d8a7daa9d8b4 db8cdaa9 d9bed8a7db8cdaafd8a7d987 d8afd981d8a7d8b9 d987d988d8a7db8cdb8c d8acd8afdb8cd8af d8b3d8a7d8aed8aad987 d8a7 61d5a22910607

تصاویر ماهواره‌ای حاکی از آن است که مراکش یک پایگاه دفاع هوایی جدید در شهر سیدی یحیی الغرب، واقع در شمال شرق شهر رباط پایتخت این کشور ساخته است.

به گزارش عامل، پایگاه دیفنس نیوز گزارش داد، یک منبع تصاویر مربوط به این پروژه را که از طریق نرم‌افزار گوگل ارث گرفته شده‌اند، در اختیار این پایگاه قرار داده اما مختصات دقیق آنها را با استناد به نگرانی‌های مربوط به امنیت ملی به اشتراک نخواهد گذاشت. با این حال دیفنس نیوز طبق پژوهشی مستقل مختصات حدودی این پایگاه را ذکر کرده است.

به نوشته این پایگاه، جفری لوئیس، مدیر پروژه عدم اشاعه شرق آسیا در انستیتوی مطالعات بین‌الملل میدلبری در اظهار نظر درباره تصاویر و مختصات این پایگاه گفت: قطعا این تاسیسات مربوط به یک پایگاه دفاع هوایی هستند.

در دسامبر ۲۰۱۷ شرکت چینی نورینکو (NORINCO) ۲۴ موشک زمین به هوای میان‌برد از مدل اسکای دراگون ۵۰ را به مراکش تحویل داد. این کشور آفریقایی همچنین سامانه دفاع موشکی کوتاه‌برد فرانسوی VL Mika را هم خریداری کرده است. قرارداد ۲۰۰ میلیون یورویی (۲۲۶ میلیون دلار آمریکا) برای این سیستم پرتاب عمودی بین شرکت سازنده موشک MBDA اروپا و مراکش در سال ۲۰۱۹ امضا شد.

اما خرید مربوط به سال ۲۰۱۷ است که توجه لوئیس را به خود جلب کرد. وی گفت: ساخت این پایگاه در سال ۲۰۱۷ نیز آغاز شد و حاکی از آن است که در ضمن در نظر گرفتن این خرید بزرگ انجام شده است. علاوه بر این، مراکشی‌ها تصویری از اسکای دراگون ۵۰ منتشر کردند که من توانستم تشخیص دهم که در این مکان گرفته شده است.

او افزود که به نظر می‌رسد ساخت و ساز این پایگاه در اوت ۲۰۲۰ تکمیل شده باشد.

عبدالحمید حرفی، محققی که در برنامه‌های تلویزیونی منطقه‌ای به عنوان کارشناس حضور می‌یابد، اظهار کرد که منطقه پایگاه سیدی یحیی الغرب به مساحت تقریباً ۴۰ هکتار در وسط کلان شهرهای بزرگ مراکش که شامل چندین منطقه حساس و استراتژیک می‌شوند، قرار دارد.

وی افزود، احتمالا این پایگاه میزبان واحدهای دفاع هوایی،‌ یک مرکز نگهداری، مسکن‌های نظامی و دیگر ساختمان‌های اداری است. محمد شکیر، یک کارشناس امور امنیتی و نظامی مراکشی گفت طبق انتظارش این پایگاه سامانه‌های دفاع هوایی مربوط به چند کشور را عملیاتی خواهد کرد.

این کارشناس تصریح کرد، این پایگاه در پی سفر اخیر وزیر جنگ اسرائیل به مراکش و امضای توافق‌هایی در این زمینه، به عملیاتی ساختن سامانه‌های دفاع هوایی تهیه شده از چین، همینطور سامانه دفاعی پاتریوت آمریکا و سامانه‌هایی اسرائیلی خواهد پرداخت.

گزارش منتشر شده در تاریخ ۱۹ دسامبر در سایت Defensa.com ادعا کرد که این پایگاه قبلاً دارای سیستم موشکی سطح به هوای چینی FD-۲۰۰۰ بوده، اما عبدالحمید حرفی گفت که شاهد هیچ قرارداد خریدی بین مراکش و چین نبوده است.

با این حال لوئیس گفت، سوله‌های خودرو در این مکان اندازه‌های متفاوتی دارند و سوله‌های بزرگ‌تر می‌توانند اشاره به میزبانی از سیستم‌های موشکی زمین به هوای بزرگی مانند FD-۲۰۰۰ داشته باشند. وی افزود: اگر طبق گزارش دیفنسا.کام مراکش اکنون سامانه دفاعی FD-۲۰۰۰B را از چین خریده، تقریبا با اطمینان می‌توان گفت که قصد دارد آن را در اینجا مستقر سازد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ثبت نام بیش از ۹۴ هزار تن در طرح مسکن استان قم

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
عامل/قم طبق تازه‌ترین آمار ارائه شده توسط معاونت مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان بیش از ۹۴ هزار متقاضی در استان قم موفق به نام نویسی و ثبت نام در سامانه شده‌اند. حسن صبوری، مدیرکل راه و شهرسازی استان قم، بیان کرد: براساس فرآیند گزارش‌گیری از سامانه جامع طرح […]
d8abd8a8d8aa d986d8a7d985 d8a8db8cd8b4 d8a7d8b2 dbb9dbb4 d987d8b2d8a7d8b1 d8aad986 d8afd8b1 d8b7d8b1d8ad d985d8b3daa9d986 d8a7d8b3d8aa 61d5a23164988

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.