ضرب‌الاجل نخست وزیر سودان به احزاب سیاسی برای توافق/شورای حاکمیتی خواهان تشکیل دولت تکنوکرات شد

d8b6d8b1d8a8e2808cd8a7d984d8a7d8acd984 d986d8aed8b3d8aa d988d8b2db8cd8b1 d8b3d988d8afd8a7d986 d8a8d987 d8a7d8add8b2d8a7d8a8 d8b3db8c 61d174ca58c79

همزمان با ضرب الاجل یک روزه نخست وزیر سودان به احزاب سیاسی برای دستیابی به توافقی جهت خروج از بحران، شورای حاکمیتی سودان خواهان گفتگو و تشکیل دولت تکنوگرات به عنوان راهی برای برون رفت از وضعیت فعلی این کشور شد. سازمان ملل نیز بر لزوم ایجاد زمینه مشترک در حل بحران سیاسی سودان تاکید کرد.

به گزارش عامل، به نقل از شبکه الجزیره، عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان روز شنبه ضرب‌الأجل یک روزه‌ای را برای احزاب سیاسی این کشور تعیین کرد تا به توافق دست یابند و با تشکیل دهرچه سریعتر دولت بحران سودان را حل و فصل کنند.

یک منبع در ائتلاف “آزادی و تغییر- میثاق ملی” اعلام کرد؛ اخیرا یک هیئت از طرف‌های توافقنامه صلح جوبا با حمدوک دیدار کرد تا او را از اتخاذ تصمیم استعفا منصرف کند.

طبق گفته این منبع، حمدوک هم به این هیئت یک روز فرصت داد تا احزاب سیاسی سودان به توافقی دست یابند که کشور را از بحران سیاسی فعلی خارج کند.

این منبع همچنین اعلام کرد که اعضای گروه میثاق ملی با عبد الفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان و احزاب سیاسی دیگر دیدار خواهند کرد تا به توافقی دست یابند که امکان تشکیل دولت توسط حمدوک را فراهم کند.

دولت تکنوکرات

در همین حال، شورای حاکمیتی سودان در بیانیه‌ای خواستار حل و فصل بحران کنونی سودان از طریق گفت‌وگو و توافق برای دستیابی به دیدگاهی واحد و تسریع در روند تشکیل یک دولت تکنوکرات شد.

شورای حاکمیتی همچنین بر گسترش آزادی‌ها، آزادی بیان و تظاهرات مسالمت‌آمیز با حفظ حاکمیت قانون تاکید کرد.

این شورا همچنین خواستار افشای هویت عاملان تخلفات و کشتار معترضان شد.

ابتکار عمل برای خروج از بحران

از سوی دیگر جمعی از روسای دانشگاه‌های سودان در تلاش برای برون رفت از بحران، ابتکارعملی را برای یافتن راه حل «منطقی و قابل قبول» برای حل و فصل این بحران ارائه کردند.

این ابتکارعمل شامل تهیه سندی است که تمامی احزاب سیاسی سودان را با هدف یافتن راه حلی منطقی برای بحران گرد هم می‌آورد.

مدیر دانشگاه احفاد سودان در این باره گفت: این طرح جامع است و مورد حمایت شورای حاکمیتی و دفتر نخست‌وزیر، احزاب سیاسی حاضر در انتقلاب و کمیته‌های مقاومت قرار گرفت.

این ابتکارعمل با هدف ارائه یک نقشه راه برای دستیابی به توافق برای حل و فصل بحران سودان و ایجاد یک گفت‌وگوی مؤثر میان غیر نظامیان است.

فراخوان سازمان ملل

همزمان فولکر پرتز، رئیس دفتر سازمان ملل برای پشتیبانی از مرحله انتقالی در سودان موسوم به «یونیتامس» خواستار ایجاد فضا و زمینه مشترک برای خروج از بحران سیاسی شد که سودان با آن مواجه است.

وی در این باره گفت: بی‌اعتمادی میان همه طرف‌های سودانی باید هرچه سریع‌تر برطرف شود. هدف یافتن زمینه مشترک برای خروج از بحران سیاسی فعلی است.

پرتز ادامه داد: استفاده از خشونت علیه تظاهرکنندگان صلح جو، حمله به روزنامه‌نگاران، و نقض حق آزادی مطبوعات و حقوق اولیه، به ایجاد محیطی مساعد برای احیای مسیر دموکراتیک کمک نمی‌کند.

وی در ادامه بر ضرورت توقف این تخلفات تاکید کرد و از مقامات سودان خواست که به حق تجمع مسالمت‌آمیز احترام بگذارند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

فرماندار قصرشیرین: پدافند غیرعامل مجموعه اقدام‌های غیر نظامی، دفاعی است

ی دی ۱۲ , ۱۴۰۰
به گزارش خبرنگار عامل، مرادعلی تاتار روز یکشنبه در کارگاه یک روزه پدافند غیر عامل افزود: برای مقابله با تهدیدات دشمن در حوزه های مختلف، فراگیری دوره‌های آموزشی مرتبط با پدافند غیر عامل ضروری است. معاون پدافند غیرعامل استان کرمانشاه و مدرس این کارگاه نیز گفت: مقابله‌ با هرگونه تهدید […]
d981d8b1d985d8a7d986d8afd8a7d8b1 d982d8b5d8b1d8b4db8cd8b1db8cd986 d9bed8afd8a7d981d986d8af d8badb8cd8b1d8b9d8a7d985d984 d985d8acd985 61d174cd2dda3

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.