ادامه اختلافات سیاسی در سومالی با حکم رئیس جمهور به برکناری نخست وزیر

d8a7d8afd8a7d985d987 d8a7d8aed8aad984d8a7d981d8a7d8aa d8b3db8cd8a7d8b3db8c d8afd8b1 d8b3d988d985d8a7d984db8c d8a8d8a7 d8addaa9d985 d8b1 61c985eca8ccb

رئیس جمهور سومالی امروز دوشنبه، یک روز بعد از آن که نخست وزیر را به انحراف از وظایفش در قبال هدایت کشور به سمت برگزاری انتخابات متهم کرد و اختلاف بین این دو مقام بر سر موضوع انتخابات بالا گرفت، از اقدام برای معلق ساختن نخست وزیر خبر داد.

به گزارش عامل، به نقل از خبرگزاری آناتولی، دفتر محمد عبداللهی محمد، رئیس جمهور سومالی در بیانیه‌ای با متهم ساختن محمد حسین روبله، نخست وزیر این کشور به مداخله در روند تحقیقات مربوط به یک پرونده تصاحب غیرقانونی اراضی عنوان کرد: رئیس جمهور سومالی تصمیم گرفت محمد حسین روبله، نخست وزیر کشور را به دلیل ارتباطش با این پرونده فساد معلق کرده و اختیارات او را متوقف کند.

این در حالی است که روز یکشنبه،‌ رئیس جمهور سومالی با صدور فرمانی خواستار تشکیل یک نشست مشورتی برای تعیین مسیر انتخابات پرمناقشه شد و در عین حال نخست وزیر را متهم کرد به این که در انجام وظایف خود برای رهبری کشور با برگزاری انتخابات کوتاهی کرده است.

در این فرمان صادر شده از سوی محمد عبداللهی محمد، رئیس جمهور سومالی آمده است:

«محمد عبداللهی محمد فارماجو، رئیس جمهور سومالی با مشاهده انحراف آشکار نخست وزیر از مقررات و روند انتخابات و نقض اختیارات و استقلال کمیسیون‌های انتخاباتی و با مشاهده اینکه نخست وزیر تهدیدی جدی را متوجه روند انتخابات کرده و از وظایف خود پا را فراتر نهاده، رئیس جمهوری فدرال سومالی به شرح زیر حکم می‌کند:

آن نخست وزیر نتوانسته است وظایف خود را برای رهبری کشور از طریق انتخابات طبق توافقنامه ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰ و رویه های بعدی صادر شده در اول اکتبر ۲۰۲۰ انجام دهد؛ بنابراین یک جلسه مشورتی با حضور رهبران در سطوح فدرال، ایالتی و بنادر به منظور تعیین مسیر برای برگزاری انتخابات و توافق بر سر رهبرانی توانمند برای هدایت انتخابات به شکلی شفاف و سروقت در کشور تشکیل می شود. و همچنین از ذینفعان سومالیایی از جمله روشنفکران، سیاستمداران و جامعه مدنی دعوت می شود تا نظرات و دیدگاه های خود در مورد نگرانی‌های انتخاباتی را با هدف کمک به هماهنگی انتخابات در یک شرایط مسالمت آمیز و برابر ارائه دهند.»

محمد حسین روبله نخست وزیر سومالی با صدور بیانیه‌ای متقابلا پاسخ داد.

روبله گفت: “بیانیه رئیس جمهور عمداً به دنبال ایجاد اختلال در روند جاری انتخابات ملی که در حال حاضر در سراسر کشور در جریان است، رفته است.”

او گفت که رئیس جمهور سومالی درصدد برهم زدن مجمع مشورتی آتی بین او و رهبران منطقه ای است.

او افزود که این اقدام نشانه تمایل بدون تغییر رئیس جمهور برای طولانی تر کردن روند جاری مربوط به انتخابات ملی جاری به جهت منافع شخصی است.

بن بست اخیر در عرصه سیاست سومالی پس از آن پدید آمد که رئیس تیم اجرای انتخابات فدرال (FEIT) به عنوان نهاد انتخاباتی سومالی، روز شنبه برکنار شده و دلیل این برکناری عدم اتخاذ مشورت، نقض رویه‌های انتخاباتی و کنار گذاشتن بی طرفی به همراه دلایل دیگر عنوان شد.

این امر هم‌چنین در بحبوحه تحریم مقطعی انتخابات پارلمانی سومالی از سوی نامزدهای ریاست جمهوری مخالف دولت، به بهانه عدم شفافیت، تقلب گسترده و اقدامات نادرست در روند انتخابات صورت گرفته است.

۱۴ ماه از دستیابی رهبران سومالی به توافق انتخاباتی می‌گذرد، اما دستاوردهای ملموس بسیار کمی در این روند پدیدار شده و اکنون نگرانی جدیدی از بابت بروز درگیری مسلحانه در این کشور بروز یافته است.

در همین حال، روبله در بحبوحه بن بست سیاسی بین رهبران ارشد این کشور، از ترمیم کابینه دولتش خبر داد.

از سوی دیگر به دنبال تداوم این اختلافات سیاسی در سومالی، آمریکا خواستار به نتیجه رسیدن سریع انتخابات در سومالی شده و عنوان کرد، از بابت تاخیرهای مداوم در برگزاری انتخابات در سومالی “عمیقا نگران” است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اظهار کرد: ضروری است که رهبران ملی و ایالتی عضو فدرال سومالی سریعا روند یک انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری شفاف و معتبر را در این کشور به نتیجه برسانند و به شیوه‌ای باز و قابل قبول به نگرانی‌ها رسیدگی کنند.

او اضافه کرد که آمریکا متعهد به حمایت از صلح و ثبات در سومالی است.

همچنین هیات کمکی سازمان ملل در سومالی (UNSOM) نیز روز یکشنبه اعلام کرد که تأسیسات عملیات مسافربری خود در فرودگاه بین‌المللی “آدن آده” در موگادیشو پایتخت این کشور را تعطیل کرده است.

این اعلامیه پس از آن منتشر شد که دولت سومالی در روزهای اخیر خواستار تعطیل شدن ترمینال موسوم به MOVCON به دلیل “تخلفات بی شمار و نقض پروتکل‌های مهاجرتی” شد.

در بیانیه هیات مذکور آمده است: هیات سازمان ملل متحد در سومالی با رعایت کامل قوانین سومالی تحت شرایط توافقنامه وضعیت مأموریت و سایر توافق‌نامه‌های دوجانبه مرتبط امضا شده توسط آژانس‌ها، صندوق‌ها و برنامه‌های سازمان ملل و همچنین منشور سازمان ملل و کنوانسیون امتیازات و مصونیتهای این سازمان فعالیت می‌کند.

در این بیانیه تصریح شده است: مسائلی که دولت سومالی بر آنها تاکید کرده “جدی” گرفته شده اند، اما متأسفیم که “دستور به این تعطیلی به طور ناگهانی و با حداقل مشورت قبلی صادر شده است.”

در این بیانیه عنوان شده است: ما متأسفیم که ظاهراً این تعطیلی به دلیل ادعاهایی صورت گرفته است که هنوز جزئیاتش به سازمان ملل با هدف فراهم آوردن امکان تحقیق در این زمینه مطرح نشده‌اند و مذاکرات با دولت سومالی در روزهای آینده انجام خواهد شد.

وزارت امور خارجه سومالی در نامه‌ای به تاریخ ۲۲ دسامبر به هیات UNSOM  گفت که ترمینال این فرودگاه “تا اطلاع ثانوی بسته خواهد شد” و جزئیات چندین مورد حادثه را که به گفته این نهاد باعث نقض توافقنامه‌ها و پروتکل‌ها بوده‌اند، بیان کرد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

صنعا: عربستان هیچ توجیهی برای تجاوزاتش ندارد/مواضع قرداحی باعث افتخار تمامی لبنانی‌هاست

د دی ۶ , ۱۴۰۰
وزیر اطلاع‌ رسانی دولت “نجات ملی” یمن خاطرنشان کرد، جنگ در مأرب، جنگ با نیروها و ائتلاف متجاوزی است که از پوشش هوایی آمریکایی برخوردار است و گروه‌های افراط گر در آن مشارکت دارند. به گزارش عامل، به نقل از سایت المیادین، ضیف‌الله الشامی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی یمن […]
d8b5d986d8b9d8a7 d8b9d8b1d8a8d8b3d8aad8a7d986 d987db8cda86 d8aad988d8acdb8cd987db8c d8a8d8b1d8a7db8c d8aad8acd8a7d988d8b2d8a7d8aad8b4 61c985f6109e5

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.