آمریکا بخشی از اسناد محرمانه مرتبط با ترور جان اف کندی را منتشر کرد

d8a2d985d8b1db8cdaa9d8a7 d8a8d8aed8b4db8c d8a7d8b2 d8a7d8b3d986d8a7d8af d985d8add8b1d985d8a7d986d987 d985d8b1d8aad8a8d8b7 d8a8d8a7 d8aa 61bf2cb415a35

مقامات ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه هزاران صفحه از اسناد محرمانۀ مرتبط با ترور جان اف کندی، سی و پنجمین رئیس‌جمهوری این کشور را که در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳میلادی با شلیک گلوله به قتل رسید، منتشر کردند.

به گزارش عامل، به نقل از یورونیوز، تروری که اگرچه در همان روز واقعه، فردی به نام «لی هاروی اسوالد» به نام قاتل معرفی شد؛ اما رد این اتهام از سوی اسوالد و سپس کشته شدنش دو روز پس از آن در ایستگاه پلیس دالاس، گمانه زنی‌ها دربارۀ وجود دسیسه‌ای برنامه‌ریزی شده در پشت این ماجرا را تقویت کرد.

اسناد منتشر شده نشان می‌دهد که دو سازمان سیا و اف‌بی‌آی، شبکه تحقیقاتی گسترده و عمیقی بوجود آورده بودند تا دریابند آیا اسوالد در ماجرای قتل، همدستی داشته است یا خیر و در این راستا، سرنخ‌های بسیاری را از سازمان اطلاعات شوروی پیشین گرفته تا گروه‌های کمونیستی و مافیای ایتالیایی تعقیب کرده‌اند.

این اسناد همچنین از تلاش‌های گسترده ایالات متحده برای جاسوسی و نفوذ در دولت کمونیستی فیدل کاسترو در کوبا پرده برمی‌دارد؛ کشوری که اسوالد با افرادی در آنجا در تماس بوده است.

از جمله تئوری‌های توطئه مطرح شده در پی این قتل، انجام آن به دستور کوبا یا اتحاد جماهیر شوروی پیشین، یا برنامه ریزی و اجرای آن توسط فعالان ضدکوبا با حمایت سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اف بی‌آی، و یا دست داشتن رقبای سیاسی کندی در داخل خاک آمریکا است.

پرونده‌های منتشر شده، شامل ۱۴۹۱ سند است و بسیاری از آنها گزارش‌های مفصلی تحت عنوان «سوابق ترور جان اف کندی» هستند که تا کنون در آرشیو ملی این کشور نگهداری می‌شده است.

چهار سال پیش از این دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا مطابق قانونی که در سال ۱۹۹۲ میلادی تصویب شده بود و دولت را ملزم می‌کرد تمام سوابق دولتی در مورد این ترور را افشا کند و در اختیار مردم قرار دهد، بیش از ۵۳ هزار سند را در هفت مرحله از حالت محرمانه خارج کرد و به این ترتیب، حدود ۸۸ درصد از اسناد مرتبط با این ترور در دسترس عموم قرار گرفت.

با این وجود هزاران سند همچنان به دلایل امنیتی در حالت محرمانه باقی مانده‌اند.

امسال نیز اگرچه جو بایدن، رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا متعهد شده بود به این قانون احترام بگذارد و اسناد باقی مانده را منتشر کند؛ اما در نهایت در ماه اکتبر کاخ سفید انتشار بیشتر این اسناد را به تعویق انداخت؛ اقدامی که انتقادات گسترده‌ای را علیه دولت بایدن برانگیخت.

بایدن در توجیه این تاخیر اعلام کرد که این کار را «برای محافظت از کشور در برابر آسیب‌های قابل شناسایی به دفاع نظامی، فعالیت‌های اطلاعاتی، تقویت قوانین و حفظ روابط خارجی» انجام داده است.

کاخ سفید اکنون تحت فشار است تا بررسی اسناد باقی مانده را قبل از پایان سال ۲۰۲۲ میلادی برای انتشار تمام کند. با این وجود فیلیپ شنون، یک کارشناس پرونده ترور کندی در مقاله‌ای که روز چهارشنبه در پولیتیکو منتشر شد، نوشت که احتمالا برخی اسناد به دلایل امنیتی هرگز منتشر نخواهند شد.

تخمین زده می‌شود که حدود ۱۵ هزار سند محرمانه باقی مانده باشد که بسیاری از آنها همچنان در اختیار سازمان سیا یا اف‌بی‌آی هستند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

بدون شبکه بهداشت، تحول در مقابله با کرونا ممکن نبود

ی آذر ۲۸ , ۱۴۰۰
به گزارش عامل، علی بهادری جهرمی روز جمعه در حساب کاربری خود در توییتر، نوشت: در خط مقدم پیشگیری و مبارزه با کرونا، فعالان بخش بهداشت میدان‌داری کردند و عملکردشان راهگشا بوده و هست. سخنگوی دولت افزود: از دورافتاده‌ترین روستاها تا شلوغ‌ترین مراکز پایتخت، بدون وجود شبکه بهداشت این تحول در […]
d8a8d8afd988d986 d8b4d8a8daa9d987 d8a8d987d8afd8a7d8b4d8aad88c d8aad8add988d984 d8afd8b1 d985d982d8a7d8a8d984d987 d8a8d8a7 daa9d8b1d988 61bf2cb6585d5

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.