میزان مصونیت افراد مختلف در برابر کرونای اُمیکرون

d985db8cd8b2d8a7d986 d985d8b5d988d986db8cd8aa d8a7d981d8b1d8a7d8af d985d8aed8aad984d981 d8afd8b1 d8a8d8b1d8a7d8a8d8b1 daa9d8b1d988d986 61c6df8f8ed81

عامل/فارس عضو کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا با اشاره به جهش بالای “اُ میکرون” نسبت به سویه‌های قبلی، به تشریح نظر کارشناسان و دانشمندان سازمان بهداشت جهانی در خصوص میزان مصونیت افراد مختلف نسبت به این سویه جدید کرونا پرداخت.

دکتر اورنگ ایلامی شنبه ۴ دی در جمع خبرنگاران گفت: افراد واکسینه نشده که قبلاً به کووید آلوده شده‌اند، ممکن است مصونیت طبیعی زیادی در برابر سویه‌های متفاوت کرونا نداشته باشند، به‌ویژه وقتی صحبت از نوع جدید یعنی سویه اُمیکرون باشد.

او ادامه داد: دانشمندان داده‌های تحقیقات خود را به اشتراک گذاشتند و متوجه شدند که سطح ایمنی طبیعی افرادی که قبلاً به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌ اما واکسینه نشده‌اند به هیچ وجه به آنچه در گذشته بود نزدیک نیست و در واقع، در مواجهه با اُ میکرون در مقایسه با سایر سویه‌ها حدود ۱۶ برابر کمتر از انواع قبلی است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه اگر ابتلا به عفونت در یک فرد مربوط به بیش شش ماه پیش باشد، این مصونیت حتی بیشتر کاهش می‌یابد، افزود: این بدان معناست که اگر فردی در گذشته مبتلا به کووید بوده‌ و واکسینه نشده‌، محافظت در برابر نوع اُ میکرون به سرعت محو می‌شود. 

ایلامی خاطرنشان کرد: کارشناسان بهداشت جهانی می‌گویند ظهور اُ میکرون با نابرابری واکسن مرتبط است.  دانشمندان نیز معتقدند که اُ میکرون از یک بیمار HIV در آفریقای جنوبی که تنها ۲۶ درصد از جمعیت آن به طور کامل واکسینه شده‌اند، پدید آمده است.

او اضافه کرد: این ویروس به ویژه در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به خوبی جهش می‌یابد، جایی که می‌تواند برای مدت طولانی زنده بماند و چگونگی زنده ماندن در میزبان انسانی خود را بیابد.

عضو کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا گفت: سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که تنها نیمی از کشورهای عضو آن حداقل ۴۰ درصد از جمعیت خود را تا این زمان واکسینه کرده‌اند.

به گزارش عامل، براساس آخرین گزارش گروه اپیدمیولوژی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سویه امیکرون به سرعت در کشورهای مختلف جهان جایگزین سویه دلتا شد به نحوی که به استناد داده‌های آماری وزارت بهداشت آمریکا، میزان ابتلا به سویه امیکرون در آن کشور، ظرف مدت کوتاهی از ۱۲ درصد کل مبتلایان به حدود ۷۳ درصد از کل مبتلایان، افزایش یافت.

برپایه این گزارش و به استناد داده‌های آماری وزارت بهداشت آمریکا، در برخی از ایالت‌های آمریکا این درصد در مقایسه با کل مبتلایان به ۹۰ درصد نیز رسیده است.

اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به این سویه کرونا، کمتر از دلتا گزارش و تاکید شده که عمده موارد مرگ در افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای که واکسینه نشده‌ بودند، مشاهده شده است.

براساس این گزارش اپیدمیولوژی، شواهد بسیار محدودی در خصوص شدت بیماری کووید۱۹ با واریانت اُمیکرون نسبت به سویه دلتا، در دست است.

اندک مطالعات انجام شده نشان‌دهنده آنست که خنثی‌سازی سویه اُمیکرون با آنتی بادی سرم، بعد از تزریق ۲ دُز واکسن mRNA یا “وکتورآدنوویروس” خیلی ضعیف بوده اما دُز سوم mRNA توانسته خنثی سازی را بهبود ببخشد.

بیست و هشتمین گزارش اپیدمیولوژی علوم پزشکی شیراز حاکیست که براساس داده‌ها در کشور آفریقای جنوبی، ریسک بستری به دلیل ابتلا به امیکرون در مقایسه با موج اول اپیدمی کروناویروس، تا ۲۹ درصد کاهش داشته در حالیکه این ریسک برای افراد زیر ۱۸ سال ۲۰ درصد بیشتر شده است. اگرچه میزان مطلق موارد بستری برای این گروه سنی، هنوز هم کم است.

به گزارش عامل، با توجه به شدت بیماری‌زایی سویه اُمیکرون و وجود احتمال درگیری ریوی خصوصا در گروه‌های پرخطر نظیر افراد دارای بیماری زمینه‌ای، سالمندان، دچار نقص سیستم ایمنی و کسانیکه واکسینه نشده‌اند و …. باید نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی خصوصا استفاده از ماسک، حساس بود.

انتهای پیام

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

محمدعلی گرایی: کارنامه بنا گویای همه چیز است/ ما هم دیگر محمدرضا را نمی‌بینیم!

ش دی ۴ , ۱۴۰۰
کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی با دفاع از عملکرد محمد بنا در برابر منتقدان، گفت: کارنامه بنا گویای همه چیز است و نیازی به توضیح ندارد. محمدعلی گرایی در گفت‌وگو با عامل، درباره آخرین وضعیت خود، اظهار کرد: تمریناتم را در شیراز به صورت منظم دنبال می‌کنم و فکر می‌کنم […]
d985d8add985d8afd8b9d984db8c daafd8b1d8a7db8cdb8c daa9d8a7d8b1d986d8a7d985d987 d8a8d986d8a7 daafd988db8cd8a7db8c d987d985d987 da86db8c 61c6df97a60f3

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.