بخش گردشگری فارس بسامان نیست

d8a8d8aed8b4 daafd8b1d8afd8b4daafd8b1db8c d981d8a7d8b1d8b3 d8a8d8b3d8a7d985d8a7d986 d986db8cd8b3d8aa 61d584c08eb8b

عامل/فارس عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس بیان اینکه برنامه‌ریزی مناسبی را در حوزه گردشگری فارس شاهد نیستیم، این بخش را بسامان ندانست و گفت: منافع اقتصادی بخش گردشگری می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات استان باشد.

سهراب شرفی چهارشنبه ۱۵ دی در جلسه کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی که با حضور مدیرکل میراث فرهنگی فارس برگزار شد، بیان کرد: فارس در حوزه گردشگری جایگاه متفاوت و شهرت ملی و جهانی دارد و این درحالیست که در دو سال اخیر بخش گردشگری استان به دلیل بروز بیماری کرونا شرایط نامطلوبی را تجربه کرده است.

او افزود: در حوزه گردشگری، بخش خصوصی استان در کنار بخش دولتی قرار دارد و انتظار داریم نمایندگان نیز در راستای رفع مشکلات و رونق گرفتن آن همراهی بیشتری داشته باشند که یکی از پیشنهادهای ما برگزاری جلسه با مجمع نمایندگان استان در خصوص استسفاریه قانون ۶۱ رفع موانع تولید رقابت پذیر در راستای بسترسازی برای ارجاع موضوع و مکاتبه با ستاد تسهیل کشوری است.

شرفی با بیان اینکه بارها مشکلات بخش خصوصی گردشگری استان را به مسئولان انتقال داده‌ایم، اظهار کرد: یکی از معضلات کنونی استان در حوزه گردشگری تمکین نکردن ارگان‌های ذیربط برای بررسی و رفع معضلات حیطه گردشگری در جلسات کمیته و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید است؛ حال آنکه در ماده ۶۱ رفع موانع، وجود تعبیر خدمات که صنعت گردشگری نیز در زمره آن محسوب می‌شود، قید شده، اما در جلسات آن کارگروه قید نکردن عنوان گردشگری، معضل جدی برای پیشبرد امور این حوزه شده است.

 رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: انتظار و خواسته ما این است که سازمان میراث فرهنگی و مسئولان استان مکاتبه و رایزنی لازم با سازمان میراث فرهنگی با وازرتخانه و کارگروه کشوری برای بررسی موضوع با قید فوریت هستیم.

شرفی ادامه داد: معتقدیم گردشگری در استان محرک اقتصاد خواهد بود و عدم انطباق دستگاه‌ها با شرایط شیوع بیماری کوید ۱۹ همانند سایر کشورها و عدم اختصاص اعتبارات و حمایتهای مناسب به بخش گردشگری منجر به عدم بهره برداری از ظرفیتها بلاخص توریسم سلامت و گردشگری زیارت شود.

او با بیان اینکه در استان شاهد عدم ساماندهی و برنامه ریزی مناسب در حوزه گردشگری استان هستیم، عنوان کرد: منافع اقتصادی بخش گردشگری می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات استان باشد لذا احصاء مسائل و مشکلات و پیشنهادات برای توسعه صنعت گردشگری استان به تفکیک بخش قانونگذاری و اجرایی را در دستور کار داریم که به مسئولان و نمایندگان استان در مجلس ارائه کنیم.

شرفی همچنین بر بسترسازی و ایجاد شرایط سرمایه گذاری در بخش گردشگری و ترسیم نقشه توسعه گردشگری فارس تاکید کرد.

بخش گردشگری فارس بسامان نیست

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس نیز با تایید نبود وحدت رویه و انسجام بین دستگاهای مرتبط برای رونق گردشگری استان، پیشنهاد برگزاری جلسه با دستور جلسه محدود و مشخص برای بررسی و ارجاع به شورای گفتگو  دولت و بخش خصوصی استان را پذیرفت و آمادگی میراث را برای همکاری‌های بیشتر اعلام کرد.

هادی شه‌دوست شیرازی عنوان کرد: امروز یکی از مشکلات ما در حوزه گردشگری عدم ارائه ایده‌های نو از جانب اتحادیه‌ها و صنوف گردشگری در استان است زیرا باور داریم خلاقیتهای کوچک مقیاس می تواند پر بازده و رونق بخش این صنعت باشد.

شه‌دوست شیرازی با اشاره به ارائه سه طرح میراث فرهنگی فارس در وزرات میراث فرهنگی افزود: ایجاد منطقه آزاد گردشگری سلامت، گردشگری زیارت و گردشگری الکترونیک از جمله طرح‌های ارائه شده است که با لغو روادید منتج به تسهیل و تسریع جذب گردشگر خواهد شد. 

او اظهار کرد: از موارد دیگر در دست پیگیری میراث فرهنگی فارس برگزاری تور آشناسازی کشورهای عراق، عمان و قطر، مجوز اولین حراج صنایع دستی، برگشت سهم درآمد سازمان میراث استان، ایجاد دبیرخانه رویدادهای فارس برای تقویم جشنوارههاست که امید داریم با همکاری با کمیسیون گردشگری اتاق و کمک های اجرایی بخش خصوصی و دولتی در استان اجرا شود.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: باور داریم هر گونه حرکت در حوزه گردشگری استان باید تحت پرچم سازمان میراث فرهنگی استان و به صورت یکپارچه دنبال شود تا تاثیرگذاری مثبت آن را بیش از پیش ببینیم.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: اصلاح قانون در حوزه گردشگری مستلزم ارائه لایحه و طرح به مجلس است که در این زمینه رایزنی با عنوان تفسیر قانون ۶۱ تسهیل با مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی جهت پیگیری و تاکید موضوع نتیجه بخش خواهد بود. 

نقیب‌زاده ضمن اشاره به برنامه ریزی آمایش سرزمین، بر لزوم انطباق فعالیت اقتصادی استان با نقش گردشگری فارس تاکید کرد.

بخش گردشگری فارس بسامان نیست

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

جوانان نیازمند الگوهایی همچون حضرت فاطمه (س) هستند

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
عامل/زنجان نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری گفت: اندیشه فاطمی بدین معنا است که با کنکاش در دیدگاه‌ها و نظریات این بانوی بزرگوار، نوع نگاه را به عالم و ماموریت انسان در عالم کنکاش کنیم تا شرایط برای حرکت به قله رفیع تمدن اسلامی فراهم شود. آیت‌الله محمد […]
d8acd988d8a7d986d8a7d986 d986db8cd8a7d8b2d985d986d8af d8a7d984daafd988d987d8a7db8cdb8c d987d985da86d988d986 d8add8b6d8b1d8aa d981d8a7 61d584c95f547

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.