امکان ثبت نام نهضت مسکن در همه‌ شهرها فراهم می‌شود

d8a7d985daa9d8a7d986 d8abd8a8d8aa d986d8a7d985 d986d987d8b6d8aa d985d8b3daa9d986 d8afd8b1 d987d985d987e2808c d8b4d987d8b1d987d8a7 d981 61d2e1633b30d

وزارت راه و شهرسازی با اعلام اینکه ثبت نام از افراد مجرد در طرح نهضت ملی مسکن پس از تصویب در شورای عالی مسکن اجرایی خواهد شد، از فراهم‌شدن شرایط بازگشایی تمامی شهرها برای این طرح خبر داد.

به گزارش عامل، وزارت راه و شهرسازی از ثبت نام در ۷۲۶ شهر در طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و اعلام کرد ثبت نام در ۶۷۴ شهری که هنوز بازگشایی نشده در دستور کار قرار دارد. به محض تامین نیازهای  تجهیز و توسعه سامانه ثمن، امکان نام‌نویسی در شهرهای باقی‌مانده وجود دارد.

آخرین وضعیت ثبت‌نام مجردها

تازه‌ترین وضعیت ثبت‌نام مجردها در طرح نهضت ملی مسکن نیز گویای آن است که دستورالعمل مربوطه هنوز تدوین نشده و پس از تصویب در شورای‌عالی مسکن اجرایی خواهد شد. در حال حاضر ثبت‌نام بانوان مجرد بالای ۳۵ سال، معلولان، بیماران خاص و نخبگان علمی وآقایان مجرد بالای ۴۵ سال در سامانه میسر است. پس از ابلاغ دستورالعمل مجردان بالای ۲۵ سال می­‌توانند ثبت ­نام کنند اما در زمان تحویل واحد باید متأهل باشند.

همچنین پالایش متقاضیان هم‌زمان با ثبت‌نام در حال انجام است. پاسخ اولیه تمامی استعلامات از جمله نداشتن سابقه فرم «ج»، سابقه مالکیت و تسهیلات بانکی خرید و ساخت به طور کامل در سامانه آمده است.

ثبت‌نام حدود ۴ میلیون نفر در سامانه ثمن

بنا بر اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، از فاز اول تا پنجم طرح اقدام ملی مسکن یک میلیون و ۴۶۱ هزار و ۵۲۸ نفر و در طرح نهضت ملی مسکن طبق تازه‌ترین آمار یک میلیون و ۳۵۱ هزار و ۱۳۷ نفر ثبت‌نام کردند که در مجموع ۳ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۶۵۵ نفر متقاضی مسکن در سامانه نهضت ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir ثبت‌نام کردند.  

در حال حاضر ثبت‌نام در ۷۲۶ شهر در حال انجام است و در ۶۷۴ شهر هنوز ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن آغاز نشده است. همچنین آخرین مهلت ثبت‌نام ۱۵ دی‌ماه اعلام شده است.

بر اساس گزارش ارایه شده بازگشایی دیگر شهرها برای اجرای نهضت ملی مسکن نیز در دستور کار قرار گرفته است که طی دو مکاتبه در ۲۹ آبان و ۲۷ آذر امسال نیازهای مربوط به تجهیز و توسعه سامانه اعلام شده است. به محض تأمین این موارد آمادگی ثبت­‌نام در تمام شهرها وجود دارد.

اصلاح استعلام‌های چهارگانه (سابقه سکونت، سابقه مالکیت، فرم «ج» و تاهل)

بر اساس اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب ۲۴ آبان امسال هیئت وزیران، فاقدین مسکن افراد سرپرست خانواری هستند که خود و افراد تحت‌تکفل آنان فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچیک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند. اولویت‌بندی متقاضیان فاقد مسکن بر اساس میزان تقاضای متوسط هر استان در سامانه درخواست مسکن و بر اساس شاخص­هایی از قبیل نداشتن سابقه مالکیت، مدت زمان سکونت، میزان درآمد و تعداد افراد خانوار انجام می­‌شود. بهره­‌مندی اشخاصی که مالک واحد مسکونی مشاعی هستند براساس متراژ و مرغوبیت در شهرها و روستاهای مختلف تعیین می­شود. موضوع این بند ظرف شش ماه پس از تصویب این آیین­‌نامه توسط وزارت راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ می­‌شود.

بر این اساس دستورالعمل مربوط به اولویت‌بندی سابقه سکونت و مالکیت متقاضیان فاقد مسکن و دارای مالکیت مشاعی بر اساس شاخص‌های تعیین شده از سوی وزارت راه و شهرسازی تدوین شده است که پس از تصویب در شورای‌ عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس تصمیمات اتخاذشده در جلسه شورای‌عالی مسکن مورخ ۲۵ آبان امسال، دستورالعمل مربوط به ثبت‌نام متقاضیان مجرد از سوی وزارت راه و شهرسازی تدوین و پس از تصویب در شورای‌عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس مفاد این دستورالعمل، متقاضیان مرد مجرد بالای ۲۵ سال سن می‌توانند در طرح‌های حمایتی مسکن ثبت‌نام کند. همچنین تحویل واحد به آنها پس از اتمام ساخت و ایفای تعهدات متقاضی منوط به ارائه عقدنامه رسمی ازدواج است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

گره زدن امور مردم خراسان شمالی به اعتبارات، شایسته نیست

د دی ۱۳ , ۱۴۰۰
عامل/خراسان شمالی استاندار خراسان شمالی با اشاره به افزایش آمار تصادفات در این استان گفت: گره زدن امور مردم خراسان شمالی به اعتبارات شایسته نیست. محمد رضا حسین نژاد در نخستین جلسه شورای راهبری وضعیت تصادفات استان که در محل استانداری برگزار شد، اظهارکرد: بروز تصادفات جاده ای و درون […]
daafd8b1d987 d8b2d8afd986 d8a7d985d988d8b1 d985d8b1d8afd985 d8aed8b1d8a7d8b3d8a7d986 d8b4d985d8a7d984db8c d8a8d987 d8a7d8b9d8aad8a8d8a7 61d2e16b2de0b

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.