حیوانات گوشت‌خوار بیشتر از گیاه‌خواران در معرض ابتلا به سرطان هستند

d8addb8cd988d8a7d986d8a7d8aa daafd988d8b4d8aae2808cd8aed988d8a7d8b1 d8a8db8cd8b4d8aad8b1 d8a7d8b2 daafdb8cd8a7d987e2808cd8aed988d8a7 61c984b11ef80

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که حیوانات گوشت‌خوار مانند پلنگ، روباه و گرگ نسبت به حیوانات گیاه‌خوار مانند گوسفند و بز کوهی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند.

به گزارش عامل و به نقل از دیلی میل، یک مطالعه جدید نشان داده است که حیوانات گوشت‌خوار مانند روباه، پلنگ و گرگ نسبت به همتایان گیاه‌خوار خود مانند بز کوهی و گوسفند بیشتر مستعد ابتلا به سرطان هستند.

محققان دانشگاه “ساوثرن دانمارک” بروز سرطان را در بیش از ۱۱۰ هزار پستاندار از نزدیک به ۲۰۰ گونه مختلف که در باغ وحش نگهداری می‌شوند، بررسی کردند.

به گفته این تیم تحقیقاتی، یافته‌ها نشان می‌دهد که سرطان فقط یک بیماری انسانی نیست و این یافته‌ها می‌تواند به دانشمندانی که روی توسعه درمان‌های ضد سرطان برای انسان کار می‌کنند، کمک کند.

این مطالعه توسط پروفسور “فرناندو کولچرو” ریاضیدان دانشگاه “ساوثرن دانمارک” و همکارانش انجام شده است.

پروفسور “کولچرو” می‌گوید: به طور کلی کار ما نشان می‌دهد که سرطان ممکن است یک تهدید جدی و قابل توجه برای حیوانات باشد که نیاز به توجه علمی قابل توجهی دارد.

وی افزود که این توجه به ویژه در زمینه تغییرات محیطی اخیری که توسط انسان ایجاد شده است، مورد نیاز است.

پروفسور “کولچرو” و تیمش در تحقیقات خود، داده‌های ۱۱۰ هزار و ۱۴۸ پستاندار را که در مجموع مشتمل بر ۱۹۱ گونه بودند و در باغ وحش نگهداری می‌شوند، تجزیه و تحلیل کردند.

مطالعه حیوانات در باغ وحش‌ها به این دلیل است که محققان تصور بسیار بهتری از سن هر حیوان داشته باشند. این از این نظر مهم است که سرطان یک بیماری مرتبط با سن است، اما سن حیوانات در حیات وحش اغلب مشخص نیست و تخمین زدن آن نیز دشوار است.

علاوه بر این، تخمین میزان ابتلا به سرطان و تأثیرات آن در جمعیت حیوانات طبیعی دشوار است، زیرا بیماری‌های جدی منجر به مرگ‌های غیرقابل ردیابی به واسطه گرسنگی یا شکار شدن می‌شود.

محققان دریافتند که سرطان یک بیماری فراگیر است که همه پستانداران را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما آنها همچنین به این نتیجه رسیدند که وقتی نوبت به بیماری سرطان می‌رسد، همه در معرض خطر یکسانی قرار ندارند.

به طور مشخص، تجزیه و تحلیل این تیم نشان داد که گوشتخواران که گروهی از پستانداران هستند که همانطور که از نامشان پیداست، عمدتاً گوشتخوار هستند، به طور ویژه مستعد ابتلا به این بیماری هستند. در واقع بیش از یک چهارم پلنگ‌های ابری، روباه‌های گوش خفاشی و گرگ‌های سرخ در این مطالعه به دلیل سرطان مرده‌اند.

در مقابل اما به نظر می‌رسد که جانوران سُم‌دار یا پستانداران سُم‌دار که معمولاً گیاه‌خوار هستند، نسبت به این بیماری بسیار مقاوم هستند.

به گفته محققان، نتایج نشان می‌دهد که پستانداران موجود در باغ وحش که از گوشت حیوانات دیگر به ویژه پستانداران دیگر تغذیه می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند.

این تیم پیشنهاد کرد که این نتیجه ممکن است در نتیجه‌ی این واقعیت باشد که گوشت‌خواران تنوع میکروبیومی پایینی دارند و مستعد ابتلا به عفونت‌های ویروسی سرطان‌زا هستند.

یافته‌های کامل این مطالعه در مجله “نیچر”(Nature) منتشر شده است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

بازدید وزیر کشور از نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی

د دی ۶ , ۱۴۰۰
احمد وحیدی وزیر کشور در نمایشگاه بزرگ توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی حضور یافت و از بخش های مختلف آن بازدید کرد. به گزارش عامل،‌ نمایشگاه بزرگ توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی که در مرکز نمایشگاهی بوستان گفت‌وگوی تهران در حال برگزاری است، صبح امروز میزبان احمد وحیدی وزیر کشور […]
d8a8d8a7d8b2d8afdb8cd8af d988d8b2db8cd8b1 daa9d8b4d988d8b1 d8a7d8b2 d986d985d8a7db8cd8b4daafd8a7d987 d8aad988d8a7d986d985d986d8afdb8c 61c984b999ac8

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.