تکمیل جمع‌آوری ۶ نمونه اول از مریخ

d8aadaa9d985db8cd984 d8acd985d8b9e2808cd8a2d988d8b1db8c dbb6 d986d985d988d986d987 d8a7d988d984 d8a7d8b2 d985d8b1db8cd8ae 61d2e54acd4f8

مریخ‌نورد “استقامت” ناسا در سال میلادی که گذشت، موفقیت‌های زیادی کسب کرد و رکوردهای مختلف را جابجا کرد که از جمله آنها می‌توان به نگاشت شش نمونه از خاک و سنگ مریخ که از نقاط مختلف این سیاره جمع آوری کرده است، اشاره کرد.

به گزارش عامل و به نقل از سایتک‌دیلی، در حالی که به سال جدید میلادی رسیده‌ایم، خوب است که در تمام پیشرفت‌هایی که امسال در مریخ داشته‌ایم، تأمل کنیم. سال ۲۰۲۱ یک سال با گذشت حدود ۳۰۰ روز مریخی در سیاره سرخ و سالی شلوغ برای مریخ نورد “استقامت”(Perseverance) و بالگرد همراهش به نام “نبوغ”(Ingenuity) بود.

یکی از اهداف ماموریت “استقامت”، جمع‌آوری و ذخیره نمونه‌هایی از سطح مریخ برای آوردن به زمین به عنوان بخشی از “کمپین بازگشت نمونه مریخ” است. این نمونه‌ها شامل مجموعه متنوعی از مواد سطح مریخ از جمله خاک، هسته‌های سنگی، سنگ‌پوشه و جو مریخ است.

“استقامت” قبل از جمع‌آوری نمونه‌ها از یک مته برای ساییدن چند میلی متر بالایی سطح سنگ مورد نظر استفاده می‌کند. سپس ابزارهای علمی خود را تا حد امکان نزدیک به سنگ قرار می‌دهد تا داده‌های ژئوشیمیایی و کانی شناسی را جمع آوری کند. سپس نمونه‌ها با استفاده از یک مته ضربه‌ای چرخشی که در انتهای بازوی رباتیک “استقامت” قرار دارد، از سطح مریخ به لوله‌های مخصوص نمونه‌برداری بسیار تمیز منتقل می‌شوند. پس از حفاری، هر لوله حاوی نمونه به داخل بدنه مریخ نورد منتقل می‌شود، جایی که مقدار نمونه ارزیابی می‌شود، از آن تصویربرداری می‌شود و مهر و موم می‌شود.

تکمیل جمع‌آوری ۶ نمونه اول از مریخ

“استقامت” ۴۳ لوله نمونه را به مریخ برده است که بیشتر آنها با سنگ مریخی و سنگ‌پوشه پر خواهند شد. این مریخ نورد از زمان فرود بر روی مریخ که ۱۰ ماه پیش بود تاکنون هفت لوله نمونه را پر کرده است که شامل موارد زیر است:

۱. اولین لوله، لوله شاهد بود. لوله‌های شاهد که “استقامت” دارای پنج عدد از آنهاست، برای جمع‌آوری هرگونه ریخت و پاش و آلودگی که توسط مریخ نورد در طول نمونه‌برداری ریخته می‌شود، طراحی شده است و به صورت دوره‌ای در طول ماموریت انجام می‌شود.

۲. لوله دوم قرار بود حاوی سنگی به نام “روبیون”(Roubion) باشد، اما هیچ هسته سنگی به دست نیامد. این نتیجه غیرمنتظره احتمالاً ناشی از فرو ریختن سنگ در حین حفاری بوده است. در عوض، این اولین نمونه ما از جو و هوای مریخ شد.

۳ و ۴. نمونه‌های سوم و چهارم به ‌صورت جفتی از یک بیرون‌ آمدگی به نام “روشت”(Rochette) به‌دست آمدند. این استراتژی نمونه‌گیری جفتی بدین منظور طراحی شده است تا گزینه‌هایی را برای انتقال نمونه‌ها به مأموریت‌های بعدی که ممکن است آنها را به خانه بیاورند، در اختیار ما قرار دهد. این جفت نمونه که “مونتدنیر”(Montdenier) و “مونتاگناک”(Montagnac) نام دارند، اولین دو هسته سنگی جمع‌آوری شده ما هستند.

۵ و ۶. نمونه‌های پنجم و ششم به روش مشابه با نمونه‌برداری جفتی در یک بیرون آمدگی به نام “براک”(Brac) در منطقه “سیه‌تا”(Se´i´tah) جمع‌آوری شدند. این هسته‌ها “سالت”(Salette) و “کولتس”(Coulettes) سومین و چهارمین هسته‌های سنگی نامیده می‌شوند.

۷. “استقامت” با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۲۱، در مقابل یک صخره به نام “ایسول”(Issole) واقع شد، جایی که ناسا قصد دارد یک جفت نمونه از کف یک دهانه دیگر در “سیه‌تا” جمع آوری کند. “استقامت” اکنون با موفقیت هفتمین لوله نمونه را با یک نمونه هسته سنگی به نام “روبین”(Robine) پر کرد.

“استقامت” اکنون در روزهای آینده تلاش خواهد کرد تا قبل از راه افتادن به سوی مکان نمونه‌برداری بعدی، هسته نمونه دیگری را جمع‌آوری کند.

“ریچل کرونیاک” مهندس سیستم‌ها در ناسا که نویسنده این مقاله است، می‌گوید: نظر من به عنوان عضوی از تیم عملیات علمی “استقامت” که در توسعه و اجرای استراتژی جمع‌آوری نمونه مشارکت دارم، این است که نمونه‌برداری‌های ماموریت “استقامت” تلاقی کامل علم و مهندسی است. سال ۲۰۲۱ برای ما در تیم “استقامت” سال پر مشغله اما پرباری بوده است. به ‌ویژه وقتی به این فکر می‌کنیم نمونه‌هایی که “استقامت” در حال جمع‌آوری آنها است، دانشمندان را برای دهه‌های آینده مشغول نگه می‌دارد، بسیار لذت بخش است. من از دیدن نمونه‌هایی که “استقامت” در سال ۲۰۲۲ و بعد از آن جمع آوری خواهد کرد، بسیار هیجان زده هستم.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

روند افزایشی «اُمیکرون» در کشور / شناسایی ۱۹۴ مبتلا تا کنون

د دی ۱۳ , ۱۴۰۰
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به روند افزایشی موارد شناسایی ابتلا به «امیکرون» در کشور، گفت: موثرترین کار در پیشگیری از اُمیکرون، رعایت پروتکل‌ها، ماسک زدن و رعایت فاصله‌گذاری و همچنین تزریق دز سوم واکسن است و توصیه می‌کنم افراد حتما دز سوم واکسن را تزریق کنند. به گزارش […]
d8b1d988d986d8af d8a7d981d8b2d8a7db8cd8b4db8c d8a7d98fd985db8cdaa9d8b1d988d986 d8afd8b1 daa9d8b4d988d8b1 d8b4d986d8a7d8b3d8a7 61d2e58cad90d

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.