بررسی نقش چند آنزیم در درمان سرطان

d8a8d8b1d8b1d8b3db8c d986d982d8b4 da86d986d8af d8a2d986d8b2db8cd985 d8afd8b1 d8afd8b1d985d8a7d986 d8b3d8b1d8b7d8a7d986 61eeb4cf473fa

محققان دانشگاه “کپنهاگ” در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند آنزیم‌هایی که قادر به از بین بردن علائم اسید لاکتیک هستند، می‌توانند به درمان سرطان کمک کنند.

به گزارش عامل و به نقل از تی ان، تحقیقات جدید محققان دانمارکی نشان می‌دهد که برخی آنزیم‌های خاص می‌توانند علائم اسید لاکتیک را حذف کنند.

نتایج این مطالعه ممکن است درک محققان از درمان سرطان و اینکه چگونه فعالیت بدنی می‌تواند بر اپی‌ژنتیک انسان تاثیر بگذارد، افزایش دهد.

اپی‌ژنتیک مطالعه اختلافات سلولی و فیزیولوژیکی است که بوسیله تغییر در توالی DNA ایجاد نمی‌شود، اپی‌ژنتیک اصولا مطالعه عوامل خارجی یا محیطی است که باعث روشن یا خاموش شدن ژن‌ها می‌شود و بر روی چگونگی خوانده‌ شدن ژن‌ها اثر می‌گذارد.

عضلات پس از انجام شنای سوئدی زیاد، اسکات یا دوچرخه سواری، اسیدی می‌شوند و علت این امر نیز اسید لاکتیک است.

ماهیچه‌های کشیده شده به سرعت انرژی تولید می‌کنند و محصول جانبی این فرآیند اسید لاکتیک است. با این حال، اسید لاکتیک در سلول‌های سرطانی نیز فراوان است و انرژی زیادی را صرف تقسیم و تشکیل تومورها می‌کنند.

اکنون نتایج مطالعه محققان دانشگاه کپنهاگ حاکی از آن است که آنزیم‌های خاص می‌توانند علائم اسید لاکتیک را از پروتئین‌ها حذف کنند و محققان امیدوارند که این امر درک آنها را از تاثیر داروی سرطان و سایر موارد افزایش دهد.

پروفسور “کریستین آدام اولسن”(Christian Adam Olsen) از دانشکده طراحی دارو و داروشناسی و رهبر این مطالعه گفت: البته هدف نهایی تولید داروهایی با کمترین عوارض جانبی ممکن است. هرچه بتوانیم اطلاعات بیشتری در مورد آنزیم‌هایی که قادر به حذف علائم اسید لاکتیک هستند به دست آوریم، طراحی داروهای مناسب جدید که قادر به مورد هدف قرار دادن این آنزیم‌های خاص هستند آسان‌تر خواهد بود. بنابراین این کشف ممکن است بر توسعه داروی جدید سرطان تاثیر بگذارد.

در این مطالعه، کریستین آدام اولسن و دیگر محققان، سلول‌های سالم انسانی و همچنین سلول‌های سرطانی را در آزمایشگاه رشد دادند. چندین آزمایش آنها شامل شکستن سلول‌ها به منظور مطالعه جزئیات قسمت‌های مختلف با استفاده از آنتی بادی‌های خاص است. با این حال، آنها همچنین سلول‌های زنده را مستقیما و با استفاده از معرف‌هایی که می‌توانند اجزای سلولی انتخاب شده را فلورسنت کنند، مورد مطالعه قرار دادند.

محققان پس از انجام این کار گفتند: این آزمایش نشان داد که این آنزیم‌های خاص واقعا علائم اسید لاکتیک را حذف می‌کنند. زمانی که آنزیم‌ها را حذف کردیم، سطح اسید لاکتیک به میزان قابل توجهی افزایش یافت. زمانی که آنزیم‌ها را با استفاده از داروهای موجود سرطان مهار کردیم نیز همین اتفاق افتاد.

نتایج مطالعه جدید می‌تواند به توسعه درمان‌های جدیدی برای سرطان کمک کند و درک آنها را از اپی ژنتیک افزایش دهد. نتایج تحقیقات قبلی نشان داده است که رژیم غذایی، خواب و فعالیت بدنی برخی از عواملی هستند که می‌توانند بر اپی ژنتیک ما تاثیر بگذارند.

محققان هنوز نمی‌دانند که آیا علائم اسید لاکتیک ارثی هستند یا خیر. اما در صورت وجود ارثی بودن، مطالعه تاثیر احتمالی رژیم غذایی، خواب و فعالیت بدنی بر علائم اپی ژنتیکی نسل بعدی ممکن است به نتایج جالبی بیانجامد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

تشکیل ۱۸ کمیته تخصصی ستاد دهه فجر در کهگیلویه

د بهمن ۴ , ۱۴۰۰
عامل/کهگیلویه و بویراحمد رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان کهگیلویه از تشکیل ۱۸ کمیته ستاد دهه فجر در این شهرستان خبر داد. حجت‌الاسلام سید محمد حسینی‌طلب در جلسه شورای اداری در دهدشت با توجه به هجمه دشمنان علیه دستاوردهای انقلاب اسلامی اظهار کرد: همه ما با تمام توان خود از […]
d8aad8b4daa9db8cd984 dbb1dbb8 daa9d985db8cd8aad987 d8aad8aed8b5d8b5db8c d8b3d8aad8a7d8af d8afd987d987 d981d8acd8b1 d8afd8b1 daa9d987daaf 61eeb4d6efb68

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.