ابداع دستگاهی برای عدم برخورد نابینایان با خودروهای خودران

d8a7d8a8d8afd8a7d8b9 d8afd8b3d8aadaafd8a7d987db8c d8a8d8b1d8a7db8c d8b9d8afd985 d8a8d8b1d8aed988d8b1d8af d986d8a7d8a8db8cd986d8a7db8c 61d5a197b4d30

یک استارتاپ سوئیسی یک دستگاه پوشیدنی جالب اختراع کرده است که از فناوری برخورد افراد نابینا با خودروهای خودران جلوگیری می کند و همچنین با سیستم GPS قابلیت مسیریابی را برای این افراد فراهم می‌نماید.

به گزارش عامل و به نقل از نیواطلس، خودروهای خودران در حال حاضر از دوربین برای جلوگیری از برخورد با سایر وسایل نقلیه یا عابران پیاده استفاده می‌کنند. اکنون یک دستگاه پوشیدنی با در نظر گرفتن همین موضوع برای راهنمایی نابینایان هنگام راه رفتن در خیابان‌های شهر طراحی شده است.

این دستگاه موسوم به “biped” توسط یک استارتاپ سوئیسی به همین نام ساخته شده است و شکل آن به گونه‌ای طراحی شده است که روی شانه‌ها قرار می‌گیرد و به صورت بی‌سیم با یک هدفون جفت می‌شود و همچنین با هدفون‌های سیمی سازگار است تا گوش‌های فرد نابینا را به طور کامل اشغال نکند و به او اجازه دهد تا صدای محیط را بشنود.

این شرکت اکیداً توصیه می‌کند که افراد نابینا از هدفون‌هایی که به دور گوش می‌پیچند و درون گوش را اشغال نمی‌کنند، استفاده کنند تا گوش‌هایشان باز بماند و همچنان بتوانند صداهای محیط را بشنوند.

مجموعه‌ای از دوربین‌های سه بعدی فروسرخ در جلوی این دستگاه، نمای ۱۷۰ درجه‌ای از خیابان را در مقابل کاربر پوشش می‌دهد و یک نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی که بر روی یک ریزپردازنده یکپارچه اجرا می‌شود، ۱۰ نوع مختلف از اجسام ثابت و متحرک را در این منظره ویدیویی شناسایی می‌کند.

این سیستم با ردیابی مسیر اشیا و انسان‌ها تعیین می‌کند که آیا احتمال برخورد، قریب الوقوع است یا خیر. اگر یک برخورد پیش‌بینی شود، از طریق یک سیگنال صوتی در هدفون به کاربر هشدار داده می‌شود. برای مثال اگر مانع در سمت چپ باشد، سیگنال در گوش چپ شنیده می‌شود.

ابداع دستگاهی برای عدم برخورد نابینایان با خودروهای خودران

این سیستم همچنین می‌تواند برای هدایت و مسیریابی مبتنی بر GPS استفاده شود و با نوع متفاوتی از سیگنال به کاربران اجازه دهد بدانند چه زمانی و در کدام جهت تغییر جهت دهند.

ادعا شده است که این دستگاه که دارای باتری لیتیومی است، با یک بار شارژ برای بیش از شش ساعت قابل استفاده است. ظاهراً این دستگاه کمتر از ۹۰۰ گرم وزن دارد و قرار است در کنار عصای سفید استفاده شود، نه به جای آن.

این استارتاپ سوئیسی در حال حاضر به دنبال داوطلبانی برای آزمایش این دستگاه است تا پس از آزمایش نسخه فعلی، دستگاه را در شرایط واقعی آزمایش کنند و بازخورد بگیرند.

داوطلبان همچنین اولین کسانی خواهند بود که شانس پیش‌سفارش نسخه تجاری نهایی این دستگاه را خواهند داشت. ضمن اینکه قیمت و زمان عرضه این محصول هنوز مشخص نشده است.

این دستگاه در نمایشگاه CES ۲۰۲۲ به نمایش گذاشته شده است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ریزش بهمن در جاده چالوس

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
عامل/البرز مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از وقوع بهمن در جاده چالوس خبر داد. محمدرضا فلاح‌نژاد در گفت و گو با عامل، گفت: ساعت ۱۳:۵۰ دقیقه روز چهارشنبه ۱۵ دی ماه در محدوده پیچ آیینه مسیر جاده کرج-چالوس یک فقره بهمن رخ داد. فلاح‌نژاد افزود: با حضور عوامل راهداری، ساعت […]
d8b1db8cd8b2d8b4 d8a8d987d985d986 d8afd8b1 d8acd8a7d8afd987 da86d8a7d984d988d8b3 61d5a1bfaf272

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.