فاصله زیاد تصویب تا اختصاص بودجه‌های پژوهشی به دانشگاه‌ها/توقف طرح‌های کلان در دانشگاه تهران

d981d8a7d8b5d984d987 d8b2db8cd8a7d8af d8aad8b5d988db8cd8a8 d8aad8a7 d8a7d8aed8aad8b5d8a7d8b5 d8a8d988d8afd8acd987e2808cd987d8a7db8c 61d61a2b32672

معاون پژوهش‌وفناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه در اختصاص بودجه‌های پژوهشی دو موضوع تصویب و اختصاص اعتبارات مطرح است، گفت: حتی اگر در تصویب بودجه‌های پژوهشی، روند افزایشی وجود داشته باشد، ولی در تخصیص آن اقدام ویژه‌ای مشاهده نمی‌شود.

دکتر مهدی فکور ثقیه در گفت‌وگو با عامل، با اشاره به اجرای طرح‌های کلان ملی بر اساس شاخص‌های شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، افزود: برای پیگیری این طرح‌ها کارگروهی در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شد، ولی در حال حاضر این طرح‌ها پویایی لازم را ندارند.

وی با اشاره به طرح‌های کلان واگذار شده به دانشگاه تهران، گفت: با واگذاری طرح‌های کلان ملی مصوب شورای عتف به دانشگاه تهران، در این دانشگاه دبیرخانه طرح‌های کلان ملی راه‌اندازی شد و گزارش‌های پیشرفت این طرح‌ها به شورای عتف ارسال می‌شد، ولی در حال حاضر اجرای این طرح‌های کلان ملی واگذار شده به این دانشگاه پیگیری نمی‌شود.

فکور دلیل پیگیری نشدن طرح‌های کلان ملی در دانشگاه تهران را عدم تزریق اعتبارات آن دانست و خاطر نشان کرد: علاوه بر آن در طی این مدت اولویت‌های تحقیقاتی دانشگاه تغییر کرد؛ چرا که از سوی رییس جمهور به این دانشگاه ابلاغیه‌ای برای مطالعه در زمینه سیلاب‌ها صادر شد و مطالعه در این زمینه برای ما تبدیل به یک طرح کلان شد.

سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مطالعه در زمینه چالش‌های محیط زیست را از دیگر زمینه‌های اولویت‌دار تحقیقاتی این دانشگاه نام برد که موجب عدم پیگیری طرح‌های کلان ملی شده است و یادآور شد: از این رو در این مدت هم اولویت‌های تحقیقاتی برای ما تغییر کرد و هم یکسری محدودیت‌ها در بودجه‌های این طرح‌ها ایجاد شد.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای طرح‌های کلان ملی، همه دانشگاه‌ها مشارکت داشتند، گفت: در تعاریفی که شد، تقریبا دانشگاه تهران در اکثر طرح‌های کلان ملی مشارکت دارد که در برخی از طرح‌ها مجری و در برخی از طرح‌ها همکار بوده است.

فکور با تاکید بر اینکه این طرح‌های کلان در طول زمان دستخوش تغییراتی شده است، گفت: به تدریج حتی طرح‌هایی که دارای کارفرما بود، از سوی شورای عتف پیگیری نشده است.

معاون پژوهش‌وفناوری دانشگاه تهران به وضعیت اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌ها در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: موضوع اعتبارات و بودجه‌های پژوهش و فناوری نوعی سرمایه‌گذاری در کشور است و نتیجه آن را خواهیم دید، ولی بودجه‌های پژوهشی از جمله اعتباراتی است که به سرعت کم و یا حذف می‌شود.

وی نمونه آن را در همسان سازی حقوق اساتید و تامین بخش زیادی از آن از سوی دانشگاه‌ها عنوان کرد و یادآور شد: شاید پرداخت حقوق در اولویت باشد و امیدواریم چالش‌های بودجه‌ای بخش پژوهش و فناوری برطرف شود و اعتبارات این بخش از سایر حوزه‌ها منفک شود.

فکور تاکید کرد : اگر این امر در بودجه سال ۱۴۰۱ ایجاد شود، امیدواریم مطالبات دانشگاهیان و دانشجویان را در این حوزه به سرعت تخصیص دهیم.

سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به تفکیک معاونت‌های پژوهشی و فناوری در وزارت علوم با بیان اینکه باید منتظر باشیم که تحولات این دو حوزه چگونه خواهد شد، اظهار کرد: رویکرد معاونت فناوری وزارت علوم بر تعامل بیشتر با پارک‌های علم و فناوری است، ولی در کشور از ۴۵ پارک علم و فناوری تنها ۱۰ تا ۱۱ پارک دانشگاهی هستند و مابقی پارک‌های استانی هستند و این سوال پیش می‌آید که این تعاملات میان وزارت علوم و پارک‌های غیر دانشگاهی چگونه خواهد شد و پارک‌های غیر دانشگاهی چه جایگاهی دارند. اقدام وزارت علوم در این زمینه حرکت ارزشمندی است، ولی باید ساختارها و روابط تنظیم شود.

فکور به روند اختصاص اعتبارات پژوهشی به دانشگاه تهران اشاره کرد و با بیان اینکه در این زمینه دو موضوع “تصویب اعتبارات” و “تخصیص اعتبارات” مطرح می‌شود، گفت: حتی اگر در تصویب بودجه‌های پژوهشی، روند افزایشی مشاهده شود، ولی در تخصیص آن اقدام ویژه‌ای مشاهده نمی‌شود.

به گفته وی، اعتبارات پژوهشی دانشگاه تهران برای سال ۹۹ به طور کامل تخصیص نیافته است، ولی برای سال ۱۴۰۰ همچنان این اعتبارات تکمیل نشده و ابراز امیدواری کرد که در ۳ ماه آخر سال تخصیص مناسبی را دریافت کنند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

صعود بارسا در کوپا دل‌ری با بازگشت شاگردان ژاوی

پ دی ۱۶ , ۱۴۰۰
بارسلونا با نتیجه دو بر یک مقابل لینارس به برتری رسید و به یک‌هشتم نهایی کوپا دل‌ری صعود کرد. به گزارش عامل، بارسلونا بامداد پنجشنبه در چارچوب مرحله یک‌شانزدهم نهایی کوپا دل‌ری به مصاف لینارس دپورتیو، از دسته سوم اسپانیا رفت که این دیدار با پیروزی دو بر یک شاگردان ژاوی و صعود آن‌ها همراه شد. در این دیدار ابتدا لینارس در دقیقه ۱۹ با استفاده از ارسال از جناحین و ضربه سر به گل رسید. با این حال فشار بارسلونا در نیمه دوم جواب داد و دو حرکت انفرادی از دمبله و جوتگلا در دقایق ۶۳ و ۶۹ دو […]
d8b5d8b9d988d8af d8a8d8a7d8b1d8b3d8a7 d8afd8b1 daa9d988d9bed8a7 d8afd984e2808cd8b1db8c d8a8d8a7 d8a8d8a7d8b2daaf 61d61a33e2129

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.