ساخت ۴ دستگاه کاربردی برای تشخیص و درمان سرطان در کشور

d8b3d8a7d8aed8aa dbb4 d8afd8b3d8aadaafd8a7d987 daa9d8a7d8b1d8a8d8b1d8afdb8c d8a8d8b1d8a7db8c d8aad8b4d8aedb8cd8b5 d988 d8afd8b1d985d8a7 61d2e29c74f50

چهار دستگاه ایرانی برای تشخیص و درمان سرطان توسط پژوهشگران دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران ساخته شد.

به گزارش عامل، دکتر محمد عبدالاحد، دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی وابسته دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این دستگاه‌ها گفت: مد لنف نود دستگاه (CDP) که قبلاً برای مد تشخیص مارجین‌های سرطانی ساخته شده و مجوزهای بالینی را دریافت کرده بود، به تازگی ساخته شده است. این دستگاه برای شناسایی مارجین‌های آلوده به سرطان و غدد لنفاوی درگیر سرطان به‌منظور تشخیص سرطان در نواحی پاک‌سازی شده و بعد از خارج‌سازی تومور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: این دستگاه که مجوز وزارت بهداشت را هم دریافت کرده است، برای پاک‌سازی بهتر نواحی داخلی بدن بعد از خارج شدن تومور کاربرد دارد. این دستگاه اکسسوری تشخیص نود لنفاوی درگیر را هم همراه خود دارد که بر اساس متابولیسم سلول‌های سرطانی کار می‌کند.

دکتر عبدالاحد، درباره مشخصات و کاربردهای دستگاه دوم گفت: دستگاه (ITDP) به روش الکتریکی به عنوان ابزاری کمکی برای رادیولوژیست جهت افتراق توده‌های BI-RADS۳ و BI-RADS۴ که از نظر تشخیصی از اهمیت زیادی برخوردار است، طراحی و تولید شده است.

وی افزود: این دستگاه پروب تشخیص تومور است و به رادیولوژیست کمک می‌کند تا دریابد توده‌ای که در پستان بیمار است، در چه وضعیتی بوده و میزان ریسک آن برای بیمار چه میزان است. یعنی به رادیولوژیست در تشخیص اینکه توده نیاز به بیوپسی دارد یا نه، کمک می‌کند.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران درباره چگونگی کار این دستگاه، اظهار کرد: در این روش یک سوزن اکتیو الکتریکی در کنار دستگاه سونوگرافی قرار داده می‌شود و این سوزن در تماس با سطح پوست، سیگنال‌های لازم را جمع‌آوری کرده و رادیولوژیست با استفاده از این داده‌ها می‌تواند درباره میزان خطر تومور توده تصمیم‌گیری بهتری انجام بدهد. این اطلاعات به متخصص رادیولوژی کمک می‌کند زمانی که برای انجام بیوپسی تردید دارد، بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

دکتر عبدالاحد افزود: با این فناوری می‌توان خیلی سریع متوجه شروع فرآیند بدخیمی در تومور شد و در واقع این دستگاه به رادیولوژیست کمک می‌کند تا هر توده‌ای که نیاز به جراحی دارد را تشخیص دهد و مراتب را به جراح اعلام کند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران درباره دستگاه BROSS که به روش الکتروشیمی جهت پیش‌آگهی در مورد وجود نوتروفیل‌های LDN در افراد دارای توده واضح پستان تنها به کمک یک سی سی خون کاربرد دارد، نیز این‌گونه توضیح داد: عملکرد این دستگاه به این صورت است که درباره فردی که توده‌ای در ناحیه پستان دارد و برای معاینه و رادیولوژی مراجعه می‌کند، یک هشدار درباره بدخیمی توده به تیم تشخیصی و درمانی او می‌دهیم. در این روش میزان گونه‌های اکسیژن فعال در خون بررسی می‌شود که برای هشدار درباره سرطان سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عضو هیأت علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، در معرفی دستگاه چهارم (PECT)و کاربردهای آن، اظهار کرد: این دستگاه، یک دستگاه درمان مکمل الکترواستاتیک توده‌های بدخیم است.

وی با تشریح رشد و تقسیم سلول‌های سرطانی گفت: این دستگاه دارای یک پچ بوده که روی بدن بیمار قرار می‌گیرد و به دلیل بار الکترواستاتیک بسیار زیادی که دارد در رشد و تقسیم سلول‌های سرطانی اختلال ایجاد می‌کند؛ در نتیجه توده، آنزیم کمتری ترشح می‌کند، رشد آن کاهش پیدا می‌کند، در نهایت در مرحله اول با تسلیم به بیمار کمک می‌کند و در مراحل بعدی می‌تواند در درمان، کمک کار تیم درمان باشد.

دانشیار دانشکدگان فنی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: از دیگر کاربردهای این دستگاه آن است که داروهایی که بار الکترواستاتیک بالایی دارند، با کمک این دستگاه می‌توانند به سمت تومور سرطانی حرکت کرده و به شکلی هدفمند به سلول‌های سرطانی برسند. بنابراین با کمک این فناوری و با استفاده از این دستگاه، آنکولوژیست می‌تواند حجم زیادی از دارو را وارد سلول سرطانی کند.

تکنولوژی ساخت این دستگاه‌ها کاملاً بومی بوده و توسط دکتر محمد عبدالاحد، برنده جایزه مصطفی (ص) و همکارانش در پژوهشکده الکترونیک سرطان مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران با حمایت یکی از شرکت‌ها ابداع شده‌اند. مقالات علمی و پتنت‌های مرتبط با این دستگاه‌ها در مجلات بین‌المللی معتبر از جمله Cancer Medicine،Biosensors&Bioelectronics، International journal of surgery و Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis و Biosensors&Bioelectronics به چاپ رسیده و دارای گواهی ثبت اختراع آمریکا به شماره US۲۰۲۱۰۰۰۱۱۱۸A۱ هستند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

انصارالله یمن توقیف کشتی اماراتی در الحدیده را تایید کرد

د دی ۱۳ , ۱۴۰۰
سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از توقیف یک کشتی اماراتی در مقابل بندر الحدیده خبر داد. به گزارش عامل، به نقل از شبکه خبری المسیره، یحیی سریع، سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تأکید کرد: کشتی اماراتی که در بندر الحدیده توقیف شد حامل تجهیزات نظامی بود و بدون مجوز […]
d8a7d986d8b5d8a7d8b1d8a7d984d984d987 db8cd985d986 d8aad988d982db8cd981 daa9d8b4d8aadb8c d8a7d985d8a7d8b1d8a7d8aadb8c d8afd8b1 d8a7d984 61d2e2bce5e03

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.