توضیح شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص سهمیه فرزندان اعضای هیئت‌علمی

d8aad988d8b6db8cd8ad d8b4d988d8b1d8a7db8c d8b9d8a7d984db8c d8a7d986d982d984d8a7d8a8 d981d8b1d987d986daafdb8c d8afd8b1 d8aed8b5d988d8b5 61c979b931ba3

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص سهمیه فرزندان اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که در آزمون‌های سراسری ورودی پذیرفته می‌شوند، بیانیه صادر کرد.

 به گزارش عامل، در بیانیه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: “شورای عالی انقلاب فرهنگی در نقش‌­آفرینی خود طی ۳۷ سال گذشته چرخه­‌های اقتضائی و تحولی را  پشت سر گذاشته و در این مسیر پس از گذر از ورود به جزئیات نظام مسائل فرهنگی و علمی دانشگاه‌­ها و نهادهای فرهنگی، وارد مرحله­‌ی نهادسازی در بدنه­‌ی این مراکز شد و پس از بلوغ سازمانی و مدیریتی آنان، رویکرد تفویضی در واگذاری تصمیمات خرد و اجرایی را در پیش گرفت.

بر همین مبنا، در جلسه ۷۳۵ مورخ ۲۵ تیر ۹۲  شورای­‌ عالی انقلاب فرهنگی به پیشنهاد دستگاه‌­های متولی و ­با آرای موافق اعضای تصویب شد:”کلیات اختیارات مربوط به تصمیم‌گیری در خصوص نقل‌ و انتقال فرزندان اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که در آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی پذیرفته می شوند، به وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تفویض گردد”.

بدیهی است این تفویض اختیار به دستگاه‌های مذکور به منظور حمایت از اساتید دانشگاه‌ها به عنوان نخبگان کشوری است و مانع امتیازات برای سایرین نبوده و جای فرد دیگری را اشغال نمی‌کند. در عین حال نقل و انتقال سایر دانشجویان در نظام آموزش عالی کشور بر اساس ضوابط و مقررات مشخص، رویه‌ای معمول و ظرفیتی برای دانشجویان و نهاد دانشگاه است.

در روزهای اخیر برخی افراد با حسن نیت و از روی دغدغه‌مندی، از مکاتبه صورت گرفته دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با رئیس دیوان عدالت اداری (که سال گذشته صورت گرفته و اتفاق جدیدی نیست) برای رد ابطال مصوبه دیوان، استنباط کرده‌اند که دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بدنبال احیا مجدد مصوبه ۷۳۵ است، در صورتی که دبیر شورای عالی بر ماده واحده «خروج تصمیمات صادره از هیات‌ها و کمیته‌های تخصصی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مراکز آموزشی و پژوهشی در امور و شئون علمی، آموزشی و پژوهشی از شمول صلاحیت دیوان عدالت اداری و سایر مراجع قضایی» تاکید داشته است.

در واقع هیچ نهادی جز خود شورای عالی انقلاب فرهنگی و رهبر معظم انقلاب نمی‌تواند مصوبات این شورا را لغو کند. انتظار می‌رود صاحبان قلم و رسانه و فرهیختگان کشور با دقت و ژرف‌اندیشی و براساس قوانین موجود کشور نسبت به این موضوع و موضوعات مشابه اعلام نظر کرده و اخلاق را رعایت نمایند.

از این فرصت استفاده کرده و اعلام می‌دارد مصوبه ماده واحده «سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش وپذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی» از سال ۱۴۰۲ قطعاً اجرا خواهد شد و وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش کشور با جدیت در حال تأمین زیرساخت‌های لازم برای اجرای این مصوبه هستند؛ لذا اظهارنظر افراد غیرمتخصص و غیرمسئول در این حوزه نباید باعث سردرگمی دانش‌آموزان شود. هم افزایی  و یاری یکدیگر، مسیر موثرتری برای استقرار جامعه اسلامی خواهد بود”.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

بررسی طرح‌های حوزه شهری مشهد توسط مراکز دانشگاهی

د دی ۶ , ۱۴۰۰
عامل/خراسان رضوی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به لزوم اتباط موثر مدیریت شهری و دانشگاه گفت: در بودجه ۱۴۰۱ شهرداری آمده است که طرح‌ها در حوزه شهری باید ابتدا توسط مراکز دانشگاهی بررسی شود و سپس نتایج آن به مدیریت شهری و […]
d8a8d8b1d8b1d8b3db8c d8b7d8b1d8ade2808cd987d8a7db8c d8add988d8b2d987 d8b4d987d8b1db8c d985d8b4d987d8af d8aad988d8b3d8b7 d985d8b1d8a7 61c979c0dc4bd

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.