طرفین مذاکرات وین می‌خواهند پرونده هسته‌ای به مدار خودش بازگردد

d8b7d8b1d981db8cd986 d985d8b0d8a7daa9d8b1d8a7d8aa d988db8cd986 d985db8ce2808cd8aed988d8a7d987d986d8af d9bed8b1d988d986d8afd987 d987d8b3 61c6d66036ada

یک کارشناس حقوق بین الملل خاطرنشان کرد: به نظر می رسد طرفین در شرایط کنونی به یک نقطه نظر مشترک رسیده‌اند که پرونده هسته‌ای به مدار خودش برگردد اما از آنجایی که یکبار از مدار خارج شده بازگرداندن دوباره آن زمان بر و هزینه‌بر بوده و چه بسا نیاز به انعطاف طرفین دارد.

یوسف مولایی در گفت و گو با عامل در ارزیابی خود از روند مذاکرات وین اظهار داشت: پرونده هسته‌ای ایران به لحاظ ویژگی هایی که دارد، بسیار پیچیده است و در مذاکرات بین المللی طولانی‌ترین مذاکرات را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: از یک طرف کل جامعه جهانی و شورای امنیت درگیر این مساله است از طرف دیگر مورد توجه همسایگان و رقبای ایران در منطقه قرار دارد، بنابراین با چالش هایی مواجه است و هر کدام از طرفین منافع خود را دنبال می کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین بیان کرد: ایران در این زمینه سرمایه گذاری زیادی انجام داده و می خواهد که دستاوردی داشته باشد، ضمن این که تغییر دولت ها در ایران و ایالات متحده نیز بر این مساله اثر گذار است و به این پرونده وضعیت خاصی می دهد که به راحتی گره ها گشوده نمی شود.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: به نظر می رسد طرفین در شرایط کنونی به یک نقطه نظر مشترک رسیده اند که پرونده هسته ای به مدار خودش برگردد اما از آنجایی که یکبار از مدار خارج شده بازگرداندن دوباره آن زمان‌بر و هزینه‌بر بوده و چه بسا نیاز به انعطاف طرفین دارد.

مولایی افزود: در حال حاضر نمی توان نظر قطعی داد که آیا موفقیت آمیز بوده یا خیر اما با توجه به این که بعد از یک وقفه شروع شده می توان آن را مثبت تلقی کرد. اما این که چگونه این مساله را اندازه گیری کنیم شاخص خاصی نداریم زیرا باید نتیجه مشخص باشد و تا زمانی که نتیجه حاصل نشود نمی توان قطعی نظر داد.

این کارشناس حقوق بین الملل ابراز عقیده کرد: تاکنون مذاکرات خیلی سخت پیش رفته است اما بتدریج نظرات طرفین به یکدیگر نزدیک می شود؛ از یک طرف ایران مواضعش تلطیف شده از سوی دیگر آمریکا خواسته های ایران را قبول کرده که پایه مذاکرات قرار گیرد.

وی تاکید کرد: فکر می کنم به طرف نتیجه نهایی حرکت می کنیم اما هنوز فاصله داریم اما جهت درست است.
این استاد دانشگاه درباره این که ایران اعلام کرده با توجه به دو سند تحریم ها و برنامه هسته ای عمل می کند، گفت: ایران از ابتدا هم براساس این دو سند جلو رفته، برای این که این سندها پذیرفته شود و محور بحث و مذاکره قرار گیرد، بنابراین به تناسب نتیجه، ایران نیز به انجام تعهدات برجامی بر می گردد.

مولایی درباره این که طرف مقابل به تعهداتش پایبند نبوده چطور این مساله می تواند با انجام تعهد، اعتماد ایران را به دست آورد؟ گفت: در چارچوب ساختار و سیستم بین المللی هیچ کشوری به کشور دیگر وقتی تعارض منافع دارند اعتماد ندارد و به دنبال حداکثر منفعت خودش است، در واقع هیچ تعهد بین المللی نیست که از سوی طرفین قابل نقض نباشد هر کشوری می تواند از تعهدات خارج شود.
این کارشناس حقوق بین الملل ادامه داد: در حوزه دیپلماسی و سیاست دولت ها می توانند از مکانیسم شرمنده سازی برای دولتی که تعهدش را انجام نداده استفاده کنند و طبیعتا آن کشور اعتبار جهانی اش را از دست می دهد و در تصمیم سازی جهانی نقشش کمتر می شود.

وی اظهار داشت: البته براساس موازنه قدرت می توان چنین تنظیمی را ایجاد کرد گرچه در اقتصاد جهانی آمریکا پشتوانه قدرت را در اختیار دارد و ما نداریم در هر حال برای حفظ ثبات و امنیت بین المللی باید تلاش کرد.
انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ابراز نگرانی روسیه از تمرینات نظامی مشترک ژاپن-آمریکا در مناطق شمالی

ش دی ۴ , ۱۴۰۰
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت که دولت روسیه درخصوص “تمرینات مشترک” نیروهای ارتش ژاپن و آمریکا که اخیرا در هوکایدو انجام شده، ابراز نگرانی کرده است. به گزارش عامل، به نوشته روزنامه ژاپن تایمز، در این بیانیه آمده است که روسیه چاره‌ای جز این ندارد که این تمرینات […]
d8a7d8a8d8b1d8a7d8b2 d986daafd8b1d8a7d986db8c d8b1d988d8b3db8cd987 d8a7d8b2 d8aad985d8b1db8cd986d8a7d8aa d986d8b8d8a7d985db8c d985d8b4 61c6d6676bbd0

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.