برگزاری اولین جلسه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به ریاست رئیسی در هفته جاری

d8a8d8b1daafd8b2d8a7d8b1db8c d8a7d988d984db8cd986 d8acd984d8b3d987 d8b4d988d8b1d8a7db8c d8b9d8a7d984db8c d8a7db8cd8b1d8a7d986db8cd8a7 61c978f73f64d

وزیر امور خارجه کشورمان از برگزاری اولین جلسه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به ریاست ابراهیم رئیسی رییس جمهور در هفته جاری در تهران خبر داد .

به گزارش عامل ، حسین امیر عبدااللهیان صبح روز دوشنبه در پنجمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران با اعلام این خبر افزود: این نشست بعد ازهشت و سال نیم برگزار می شود .

وی همچنین با اشاره به تلاش برخی از رسانه های خارجی برای ایجاد ایران هراسی در بین ایرانیان خارج از کشور و تلاش آن ها برای دور کردن ایرانیان از سرزمین مادری شان گفت: در چند سال اخیر اتفاقاتی بعضا افتاده است از جمله اینکه برخی از ایرانیان دو تابعیتی بعضا مورد سوءاستفاده دستگاه ها و سرویس های خارجی قرار گرفته اند و در حال انجام مأموریت برای آن ها در داخل کشور بازداشت و دستگیر شده اند که تعداد آن ها به انگشتان دو دست نیز نمی رسد.

 وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: ما ان‌شاءالله از روز چهارشنبه همزمان با برگزاری شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در ذیل سامانه میخک محیطی را تعریف می کنیم که ایرانیانی که می خواهند به کشور سفر کنند با دادن کمترین مشخصات از جمله کد ملی برای سفر به کشور از وزارت خارجه استعلام کنند و ما با قوه قضاییه و دستگاه های قضایی ذیربط نیز هماهنگ می کنیم که پاسخ وزارت خارجه را در این زمینه تضمین کند.

وی همچنین تصریح کرد: مشکل دیگری که ما با آن روبرو هستیم فقدان قانون جامع برای حمایت از جامعه ایرانیان خارج از کشور است. قوانین پراکنده ای در این زمینه وجود دارد. در مورد برخی از مسائل کنسولی خلأهای قانونی وجود دارد. بحث تصویب قانون حمایت از ایرانیان خارج از کشور در دستور کار دولت و مجلس است و در نشست شورای عالی ایرانیان خارج از کشور که این هفته برگزار خواهد شد بر پیگیری این موضوع از سوی مجلس، دولت و وزارت خارجه تأکید می شود.

امیرعبداللهیان همچنین در بخش دیگری از صحبت های به موضوع پدیده ایرانیان دو تابعیتی اشاره کرد و گفت: ما باید این موضوع را تعیین تکلیف کنیم. یک بار برای همیشه دولت و مجلس باید این موضوع را تعیین تکلیف و آن را حل کنند.

وی در همین ارتباط افزود: ما برای این ایرانیان وضعیت جدیدی را براساس قانون اساسی متصور نیستیم به همین دلیل است وقتی فرد ایرانی دو تابعیتی جرمی را مرتکب می شود در ایران باید طبق قوانین ما محاکمه شود. ما باید بیاییم برای این ها تعیین تکلیف کنیم. باید شورای عالی ایرانیان خارج از کشور با همکاری مجلس و دولت برای همیشه این مشکل را رفع کند.

متن کامل سخنرانی  وزیر خارجه در این نشست بدین شرح است:

پرداختن به مباحث مهم با پیشینه تاریخی و عمیقا اثر گذار بر سرنوشت ما و نسل های آینده، ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تصحیح سیاست گذاری؛ تحول رویکردی و سر انجام تغییر عملکردی است. از این رو، باید فرصت گفتگو درباره موضوع مهمی چون سرنوشت جامعه ایرانیان فرامرزی را مغتنم شمرد.

اگر صفحات تاریخ مرور شوند؛ آگاهی خواهیم یافت چه عواملی سبب گردید در عهد صفوی جمع کثیری از فرهیختگان، أدبا و اندیشمندان عزم سفر هند کنند. بزرگانی از نیاکان ما که در دربار پادشاهان مغولی هند مروج فرهنگ ایرانی، هویت شیعی و زبان فارسی شدند.

جامعه ایرانیان مقیم هند در پی این کوچ تاریخی شکل تازه ای گرفت و تاثیری عمیق را بر سرنوشت ایران معاصر برجای نهاد. برای چند قرن پیاپی تا استیلای استعمار بریتانیا بر شبه قاره هند، عموم پیوندهای فرهنگی، تبادلات تجاری و تماس های سیاسی ما به همت همان جامعه مهاجر به هند بود. این امر سبب شد دو قدرت ایران و هند، در ساخت تمدن مشترکا گام بردارند. بی جهت نبود که رهبران آن روزگار هند، اصفهان پایتخت ایران را پناهگاه خود می دانستند. همان زمانی که مهاجرت به شرق آغاز گشت، شعباتی از روحانیون ایرانی نیز عازم یمن شدند. آنان در پیوستگی و ارتباط با شیعیان زیدی زمینه تبادلات تاریخی اعصار کهن ایران و یمن را استمرار بخشیدند که امروز مصداق آن را در ذات عنصر مقاومت شیعیان و زیدیان می توان مشاهده کرد.

شعبه دوم دامنه ایرانیان اثر گذار در آن سوی مرزهای ایران، آنانی بودند که در آسیای مرکزی (ماورالنهر) به ساخت شهر ها و اماکنی مبادرت ورزیدند تا جلوه ای از هنر ایران آن روزگار را به نمایش گذارند. حضور این گروه از ایرانیان سبب گشت حلقه ارتباط و ریشه الفتی میان مردمان ایران زمین با دیگر ساکنان اقلیم خراسان تاریخی مستحکم شود. نقش ایرانیان ماورالنهر برای سر تاسر قرن ۱۸ و تا اواسط قرن ۱۹ میلادی در بسط تجارت و گسترش دامنه رشد و تعالی فرهنگی دو سوی رود تجن بی مانند است. به موازات چنین تحولاتی در سرزمینهای شرقی ایران آن روزگار، مناطق غربی و شمال غربی با مرکزیت عتبات مقدسه شیعی در عراق عرب از مسیر مهاجرت های تاریخی ایرانیان بی نصیب نماند، حتی وقتی قفقاز در پی هجوم قوای مسلح روسیه تزاری از پیکره ایران جدا افتاد، این امر سبب شد دامنه حضور اقوام ایرانی در آن جغرافیا از اوستیا تا مرز ارس تغییری پیدا کند. ایرانیان قفقاز در دوران سخت تغییر بافت سیاسی – اجتماعی آن مناطق طی عهد تزاری که همراه با دگرگونی هویتی و آئینی عصر شوراها شد، ضامن بقای فرهنگ و هویت اسلامی، ایرانی و شیعی در آن جغرافیا بودند.

همین مردمان در طول تاریخ یاوری پاکدل برای تشیع و قوه ای موثر برای ایران شدند. از نیمه دوم قرن ۱۸ تا پایان قرن ۱۹ میلادی، جمعیت های ایرانی پراکنده اما پر تعداد در سراسر نواحی غرب ایران از ترابوزان و نجف و کربلا تا مصر و سودان و سرزمین های اروپای مرکزی پراکنده شدند. گزارشهای موجود آمار قابل ملاحظه ای از مبادلات متنوعی را نشان می دهد که استمرار و پراکندگی آن اجازه داد ایران در آن سالهای سخت،
–   در محاصره و فشار دو قدرت بزرگ استعماری شمالی و جنوبی،
–   بحران های طبیعی چون خشکسالی و زلزله،
–  معضلات اقتصادی مانند قحطی،
–  همه گیری های پیاپی چون طاعون و وبا و سایر موارد
جان سالم به در ببرد. جنگ جهانی تغییرات بزرگی را در ترتیبات امنیتی و سیاسی دنیای آن عهد نهاد و مسیر مهاجرت ها را تغییر داد، مقاصد دور نزدیک شد و بدینگونه جوامع ایرانی در اقصی زمین پراکنده شوند. حاصل آن شرایط برقراری خط کشتیرانی از بندر هامبورگ تا انزلی در شمال و ارتباط ایران به سرتاسر شرق و غرب عالم از سواحل و بنادر خلیج فارس بود. حاصل این شرایط بر شعاع دایره حضور دیپلماتیک ایران در آستانه تحولات جهانی افزود، حضور اتباع هم به روابط تنوع بخشید و هم بر دامنه آن افزود.
 اگر چه مسیر مهاجرت از ایران در تمام یکصد سال اخیر برقرار مانده اما مهاجرت های این زمان به معنای گسستن از هویت و ارزش های فرهنگی – تمدنی ایران نیست. ایرانیان مهاجر با حمایت های دولت ها و یا بدون هرگونه امکان حمایتی نه تنها زبان و فرهنگ و باورهای خود را پاس داشته اند، بلکه خود سبکها و الگوهای فرهنگی متنوعی را به تاریخ ایران و زبان فارسی و هویت شیعی تقدیم کردند.

با انقلاب اسلامی مردم ایران در بهمن ۱۳۵۷، فصلی نوین از تماس ها و تبادلات با جامعه ایرانیان خارج از کشور آغاز شد که اگر چه در ابتدا به دلیل شدت تبلیغات رسانه های غربی ساز و کاری به سامان نداشت اما به دلیل حس مشترک وطن پرستی که به دنبال حمله صدام به خاک ایران صورت پذیرفت، شکل و شمایلی دیگر پیدا کرد. آن زمان یک نهضت پویا در میان نخبگان ایرانی خارج از کشور شکل گرفت که علاوه بر پذیرش و مداوای مجروحان حملات شیمیایی ارتش بعث ابتکارهای سازنده ای را رقم زد تا چشمان فرو بسته رسانه های غربی در برابر واقعیات ایران گشوده شود. پس از آن سال های تلخ اما غرور آفرین برای حفظ تمامیت ارضی ایران زمین، به رغم همه موانع اقتصادی، تنگناهای سیاسی، اعمال و گسترش تحریم های ظالمانه و غیره، سرمایه و اندیشه همین شبکه نخبگان ایران بود که توانست مکمل اقتصاد ملی و مستقل جمهوری اسلامی ایران گردد و با کوشش آنان بار دیگر دامنه تجارت و تبادل میان ایران و منطقه احیاء برقرار شود.

امروز؛ سیزدهمین دولت جمهوری اسلامی ایران بر دو اصل در سیاست خارجی خود تکیه و توجه عمیق دارد:
همکاری با حوزه همسایگان ایران و پیشبرد دیپلماسی اقتصادی». دقت در این دو معنا متضمن این نکته است که ایران پس از یک سده جدایی از مناطق پیرامونی خود، این نوبت مصمم است باب همکاری های درون منطقه ای را بگشاید. در این مسیر شبکه جامعه ایرانیان فرامرزی نقش مهمی را می توانند ایفا کنند، نقشی که کاملا منطبق با کار کرد جوامع مهاجر با به کوچ رانده شده از ایران است.
وزارت امور خارجه؛ بدون تبعیض و تعصب و با دستانی گشوده آماده ارائه تسهیلات به منظور ایجاد زیرساخت های تجاری، صنعتی، مالی و بنگاه های اقتصادی و سرمایه ای در جغرافیای همسایگان و در قلب جهان هم پیوند منطقه هست. اولویت بخشیدن به افزایش سطح تماس های فرهنگی و تبادلات اجتماعی در برنامه دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه طی ماه های آینده با ابتکاراتی تازه و خلاقانه نیز یکی دیگر از سیاست هایی خواهد بود که مقرر است در اسرع وقت و با نگاهی همه شمول در همراهی با جامعه ایرانیان خارج از کشور در دستور کار همکاران اینجانب فرار گیرد. در کنار این نگاه فراگیر، آنچه بی نهایت مهم و اثرگذار است:
– ارائه خدمات و تسهیلات کنسولی
– تضمین آمد و شدهای پیوسته و بدون دغدغه؛
– تحول در قوانین تابعیت برای فرزندان متولد از مادر ایرانی در رایزنی با مجلس شورای اسلامی؛
– تسهیل ارائه خدمات مالی
– بانکی به جامعه ایرانیان دور از وطن
– حل و فصل مشکلات و دعاوی حقوقی از طریق سامانه های امن ارتباطی در شرایط همه گیری کرونا برای کاستن از نگرانی های حاصل از مسائل وقایع اربعه (تولد، مرگ، ازدواج و طلاق) برای آن گروه از جامعه ایرانیان فرامرزی است که امکان آمد و شد آنان با فراهم نیست و یا به دلیل امکان ابتلا به بیماریهای شایع در این همه گیری سفر برای آنان پرخطر است.
سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با شعار به شرقی و نه غربی که مصداق بارز استکبار ستیزی است و نیز با دو رویکرد حق طلبی و مردم سالاری در دولت سیزدهم امیدوارانه بر آن است در همکاری و همدلی با همه آحاد ملت ایران اعم از هموطنان ساکن در این جغرافیا و یا جامعه ایرانیان خارج از کشور وارد عمل شود. همچنین این آمادگی وجود دارد با هم پیوندهایی که در حوزه پیرامونی ایران زندگی می کنند و قرنها با آنها در بستر فرهنگ و تمدنی مشترک زیسته ایم، گام های بلند و پرشتابی را به سوی همکاری های منطقه ای برداریم.
از این رو ضروری است ساختار تحقیقاتی وزارت امور خارجه با تدوین سرفصل های تازه بکوشد پروژه های مطالعاتی کاربردی را در موضوع مسائل و مشکلات مبتلابه جوامع ایرانیان فرامرزی در دستور قرار دهد. آنگاه نتایج آن را در همراهی با مؤسسات تخصصی دیگر در دولت و مجلس برای تدوین طرحها و لوایح به اشتراک گذارد. اینجانب به عنوان وزیر امور خارجه از همه توان و امکانات خود در مسیر نیل به این آرمان و در همکاری با همکاران خود بهره خواهم گرفت و امیر واثق دارم در این مسیر از دعای خیر هموطنان و راهنمایی اساتید و محققان ارجمند برخوردار باشیم.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

شهیدی که برای نجات یک پیرمرد به دل آتش زد

د دی ۶ , ۱۴۰۰
عامل/لرستان غلام احمدی‌تبار از شهدای کارگر لرستان است که در دوران انقلاب وقتی مردم به ژاندارمری خرم‌آباد حمله کردند و زندان را آتش زدند تا زندانیان را نجات دهند در این هنگام در میان آتش، پیرمردی بود که غلام با کمال شجاعت و ایمان قوی خود، برای نجات پیرمرد، میان […]
d8b4d987db8cd8afdb8c daa9d987 d8a8d8b1d8a7db8c d986d8acd8a7d8aa db8cdaa9 d9bedb8cd8b1d985d8b1d8af d8a8d987 d8afd984 d8a2d8aad8b4 d8b2 61c9793e96c8f

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.