ایمنی «پاستوکووک» برای کودکان زیر ۱۲ سال / توانایی مقابله همزمان با چندین واریانت کرونا

d8a7db8cd985d986db8c d9bed8a7d8b3d8aad988daa9d988d988daa9 d8a8d8b1d8a7db8c daa9d988d8afdaa9d8a7d986 d8b2db8cd8b1 dbb1dbb2 d8b3 61d174a7f1eb8

رییس انستیتوپاستور ایران با اشاره به اثرگذاری و ایمنی واکسن پاستوکووک برای کودکان و اطفال، گفت: مطمئنا «پاستوکووک» یکی از واکسن‌هایی است که در اولین فرصت تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را اخذ می‌کند.

به گزارش عامل، دکتر علیرضا بیگلری در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران، درباره واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال با واکسن پاستوکووک، گفت: تعداد محدودی واکسن در دنیا توانستند مجوز مصرف از سازمان بهداشت جهانی بگیرند که کار را زودتر شروع کرده بودند. واکسن‌های دیگری که در دنیا تولید می‌شوند و در بزرگسالان آزمایش می‌شوند می‌توانند به راحتی با چاپ مقالات خود تاییدیه بگیرند. اغلب واکسن‌هایی که در دنیا برای کودکان مصرف شده است واکسن‌های چینی و آمریکایی هستند که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را گرفتند زیرا زودتر از واکسن‌های دیگر تولید شدند.

او ادامه داد: واکسن انستیتو پاستور ایران مشترک با کشور کوبا ساخته شده است. با توجه به نتایج کارآزمایی بالینی که در ایران بر بزرگسالان انجام شده است و در کوبا بر کودکان نیز صورت گرفت، مشخص شد که این واکسن بسیار موثر و ایمن و بی‌خطر است. نوع ترکیب این واکسن به گونه‌ای است که از پلتفرم واکسن‌هایی است که به کودکان و شیرخواران تزریق می‌شود و از نوع نوترکیب کنژوگه و ترکیبی است یعنی همان مدلی که در واکسن پنوموکوک، ذات الریه یا مننژیت داریم و واکسنی است که پلتفرم آن سالیان سال در کودکان کار شده است و اصلا به این خاطر به طرف این پلتفرم رفتیم که در عین کارا بودن، ایمن باشد.

او تاکید کرد: با توجه به چاپ مقالات واکسن پاستوکووک و کارآزمایی بالینی اطفال، مسلما با توجه به نتایج و نوع کارآزمایی که به صورت رعایت دقیق الزامات قانونی سازمان‌های جهانی بود، مطمئنا یکی از واکسن‌هایی است که در اولین فرصت تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را می‌گیرد. پاستوکووک در چندین کشور از جمله کوبا برای کودکان مورد استفاده قرار گرفته است و تمام کودکان بالای دو سال آنجا با این واکسن واکسینه شدند.

بیگلری درباره ایمنی زایی پاستوکووک بر سویه امیکرون، تاکید کرد: هیچ کدام از واکسن‌های موجود برای امیکرون طراحی نشده است و برای اینکه تشخیص دهیم آیا واکسن بر امیکرون موثر است، نیاز به زمان داریم و این درباره تمام واکسن‌ها صادق است و باید بررسی شوند. در مورد سویه دلتا هم چنین بود و بعدا مشخص شد کارایی واکسن‌ها در برابر دلتا کاهش یافته است. در مورد امیکرون هم باید کاملا بررسی کنیم ولی کار را برای اینکه واکسن را به سمتی ببریم که بر امیکرون موثر باشد آغاز کردیم.

او ادامه داد: واکسن ما می‌تواند با چندین واریانت همزمان مقابله کند و این یک موقعیت ویژه برای پاستوکووک است که سایر واکسن‌ها نمی‌توانند به صورت همزمان با چند واکسن مقابله کنند. الان در کشور ما سویه غالب هنوز دلتا است و مسلما واکسیناسیون فعلی بر آن اثرگذار است اما اگر لازم باشد به سمتی می‌رویم که واکسن برای امیکرون هم موثر باشد.

وی افزود: قرارداد بسته شده است که ۸ میلیون دز اولیه را کاملا تحویل دادیم. ۷ میلیون دز دیگر تولید شده و قرارداد آن طی روهای آتی منعقد می‌شود که در مجموع ۱۵ میلیون دز تحویل می‌دهیم.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

شصت‌وسومین سالگرد انقلاب کوبا؛ ۶ دهه مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا

ی دی ۱۲ , ۱۴۰۰
به گزارش روز یکشنبه عامل،  انقلاب کوبا در یکم ژانویه ۱۹۵۹ میلادی و با سقوط رژیم باتیستا و به قدرت رسیدن فیدل کاسترو،  رهبر انقلابی کوبا و اسطوره مبارزه با امپریالیسم آمریکا حاصل شد. از زمان پیروزی انقلاب کوبا، آمریکا همواره تلاش کرده است تا این دولت  را سرنگون کند […]
d8b4d8b5d8aae2808cd988d8b3d988d985db8cd986 d8b3d8a7d984daafd8b1d8af d8a7d986d982d984d8a7d8a8 daa9d988d8a8d8a7d89b dbb6 d8afd987d987 61d174aac38a0

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.