جوانان نیازمند الگوهایی همچون حضرت فاطمه (س) هستند

d8acd988d8a7d986d8a7d986 d986db8cd8a7d8b2d985d986d8af d8a7d984daafd988d987d8a7db8cdb8c d987d985da86d988d986 d8add8b6d8b1d8aa d981d8a7 61d584c95f547

عامل/زنجان نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری گفت: اندیشه فاطمی بدین معنا است که با کنکاش در دیدگاه‌ها و نظریات این بانوی بزرگوار، نوع نگاه را به عالم و ماموریت انسان در عالم کنکاش کنیم تا شرایط برای حرکت به قله رفیع تمدن اسلامی فراهم شود.

آیت‌الله محمد حاجی‌ابوالقاسم دولابی پیش از ظهر امروز (۱۵ دی‌ماه) در همایش اندیشه فاطمی که به‌ مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) و به همت آموزش‌وپرورش ناحیه یک زنجان برگزار شد، اظهار کرد: حضرت فاطمه (س) الگوی بزرگی است که باید زوایای مختلف شخصیتی ایشان مورد بررسی قرار گیرد که قطعاً بعد از شناخت دقیق، شاهد حرکت در این مسیر خواهیم بود.

وی تصریح کرد: وقتی قدر این میراث را ندانیم، خداوند آن را از ما خواهد گرفت، میراثی که امام عصر (عج) که قرار است جهان را تغییر دهد، این بانو را الگوی خود قرار داده است. وقتی این ناب‌ترین عدالت‌خواه، این بانوی والامقام را الگو قرار می‌دهد، تکلیف ما مشخص است.

نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امروز جوانان ما نیازمند چنین الگوهایی هستند، افزود: مدل‌های تربیتی امروز گاهی بستر عقب‌مانده و مرتجعانه‌ای است که شخص را به صدها سال قبل برمی‌گرداند که این برای جوان امروز جذابیت ندارد. جوان امروز در قرن حاضر زندگی می‌کند و این جوان نمی‌تواند معادل زندگی هزار سال قبل را برای خود برنامه‌ریزی کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر الگوهایی مطرح می‌شود که ما را از سنت‌ها منفک کرده و فقط به‌ دنبال تغییر است که این امر بدون توجه به داشته‌های‌مان است که این روش نیز مناسب نیست. ما می‌خواهیم در عین اتصال به سنت، جوان را برای آینده بسازیم و این مطلب می‌طلبد نگاه دقیقی به سیره حضرت فاطمه (س) داشته باشیم که این امر به ویژه برای قشر بانوان بسیار حایز اهمیت است.

حاجی‌ابوالقاسم دولابی در ادامه با اشاره به اینکه امروز آسیب‌های زیادی حول جوانان کشور وجود دارد، افزود: الگوهایی که برای جوانان هر روز رونمایی می‌شود و رفتارهای عجیب و غریب، در شأن فرهنگ ما نیست. این وضعیتی است که برای جوانان آسیب جدی ایجاد کرده، حال سؤال این است چه باید کرد تا جوانان حفظ شود. بهترین الگو، الگوهای دینی و حضرت فاطمه زهرا (س) است و اگر بخواهیم جوانان را در مسیر درست قرار دهیم باید آن‌ها را آرمان‌خواه بار بیاوریم.

وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم جوانان به مسائل مادی نپردازند، باید آرمان‌خواهی را ترویج دهیم. بزرگ‌ترین آرمان عدالت‌خواهی است. باید مردان و زنان ما جهانی فکر کنند و به این بیندیشند که برای برپایی جامعه عدل جهانی چه وظیفه‌ای به دوش داریم. اگر بتوانیم این جایگاه را ترسیم کنیم، ناخودآگاه بسیاری از این انحراف‌ها جمع خواهد شد.

نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اسلام به ما یاد داده آینده‌نگر باشیم، در حالی‌ که لحظه‌نگری نگاه دنیای غرب است، یادآور شد: غرب به‌ دنبال القای این تفکر است که باید در لحظه زندگی کرد و به فکر آینده نبود، برای تغییر این دیدگاه باید به جوان آینده نشان دهیم و بانوان نقش بسیار مهمی دارند. زنان می‌توانند با تشکیل خانواده و تربیت فرزندانی غیور اثرگذار باشند.

وی با تحلیل شرایط فعلی جامعه و با ابراز تاسف از اینکه قداست مادری در حال از بین رفتن است، گفت: این مسئله بسیار دردآور است. امروزه وانمود می‌کنند مادر بودن یعنی درجا زدن و خود را فدای دیگران کردن؛ در حالی که مادر بودن یعنی ایمان قوی که امروز خود را فدا کن برای آینده بهتری که توسط فرزندت ساخته خواهد شد؛ چرا که فرزندان ذخیره قیامت هستند.

حاجی‌ابوالقاسم دولابی با تاکید بر اینکه جوانان به‌ویژه دختران باید برای آینده خود هدف‌گذاری داشته باشند، اظهار کرد: حضرت فاطمه (س) نمونه بارز جوانی با هدف والا در زندگی هستند. ایشان مادر بودند، پشتیبان امامت بودند و از خود گذشتند تا تفکر درستی در جامعه نهادینه شود. در اندیشه فاطمی، زن در کنار وظایف اجتماعی نقش مادری، همسری، ایثارگری و دفاع از ولایت را پررنگ و با جدیت دنبال می‌کند؛ باید به‌ دنبال چنین الگوهایی باشیم. اگر از جوانان حمایت نکنیم، آن‌ها دنبال الگوهای کاذب خواهند رفت.

وی به جایگاه معلمان خانم در مدارس نیز برای تربیت زنانی آگاه برای جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: معلمان باید الگوی دانش‌آموزان باشند. همسر، مادر، مربی و جهادگر خوبی باشند تا دانش‌آموزان، آن‌ها را ببینند و یاد بگیرند که در مسیر درست گام بردارند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

تهیه‌کننده «عاشورا» برای «موقعیت مهدی» مجوز می‌گیرد؟

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
تهیه‌کننده سریال «عاشورا» که نسخه سینمایی آن با تهیه‌کنندگی شخصی دیگر به جشنواره فجر ارائه شده می‌گوید:‌ دلیل این اتفاق نداشتن سابقه سینمایی است ولی در عین حال پیگیری‌هایی در حال انجام است تا فیلم به نام خودش در جشنواره فجر حضور داشته باشد. به گزارش عامل، هادی حجازی‌فر از […]
d8aad987db8cd987e2808cdaa9d986d986d8afd987 d8b9d8a7d8b4d988d8b1d8a7 d8a8d8b1d8a7db8c d985d988d982d8b9db8cd8aa d985d987d8af 61d584d1ddd60

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.