دیدگاه توسعه‌ای هاشمی از زبان محسن هاشمی

d8afdb8cd8afdaafd8a7d987 d8aad988d8b3d8b9d987e2808cd8a7db8c d987d8a7d8b4d985db8c d8a7d8b2 d8b2d8a8d8a7d986 d985d8add8b3d986 d987d8a7 61d575e185f55

«در طول نیم قرن گذشته چپ‌گرایی مهم‌ترین آفت و مانع توسعه در ایران بوده است، از چپ مارکسیستی دهه ۵۰ تا چپ اسلامی دهه ۶۰ و راست چپ‌کرده دهه‌های اخیر، توسعه و اقتصاد قوی و برون‌گرای مبتنی بر تولید ثروت را یک تابو می‌دانستند.»

به گزارش عامل، محسن هاشمی‌ رفسنجانی در ادامه یادداشت خود در روزنامه «شرق» نوشت: این مخالفت با توسعه اقتصادی تحت عناوین و شعارهای جذابی چون عدالت‌طلبی شکل گرفت اما عدالت بیشترین آسیب را از این چپ‌گرایی دید و کسانی که می‌خواستند ثروت را توزیع کنند، با نابودکردن نهاد سرمایه و متوقف‌کردن رشد اقتصادی، جامعه را به دامن فقری انداختند که نمونه مارکسیستی آن را در بلوک شرق قرن بیستم و نمونه‌های ایدئولوژیک آن را در کره شمالی، کوبا و ونزوئلای فعلی مشاهده می‌کنیم.

این گرایش‌ها از ابتدای انقلاب و حتی سال‌های پیش از انقلاب در محافل روشنفکری و دانشگاهی و مبارزاتی ایران غلبه جدی داشت. انقلاب اسلامی در شرایطی به پیروزی رسید که دو گرایش فکری بر جامعه ایران و افکار عمومی تسلط داشتند، نخست گرایش فکری چپ متأثر از سوسیالیسم و مارکسیسم که ثروت را منفی می‌دانستند و سرمایه و اقتصاد باز را استثمار انسان معرفی می‌کردند و دوم خوانش انقلابی از اسلام که بر ساده‌زیستی و زهد به‌عنوان ارزش‌های اصلی تکیه می‌کردند و گرسنگی و فقر را افتخار و کمال جامعه را در عدم استفاده از وسایل رفاهی و کاهش مصرف مردم معرفی می‌کردند.

هاشمی که قبل از انقلاب با بازدید از کشورهای توسعه‌یافته اروپایی، ژاپن و آمریکا، نتایج توسعه اقتصادی را در رفاه، فرهنگ، سلامت و آموزش این جوامع دیده بود، برداشتی متفاوت از اسلام داشت، بر لامعاد له، لامعاش له، تأکید می‌کرد و جامعه فقرزده و گرسنه را یک جامعه اسلامی مطلوب نمی‌دانست بلکه جامعه‌ای را مطلوب می‌دانست که ثروت، تولید و توزیع شود نه اینکه به اسم عدالت، فقر توزیع شود.

در دهه ۶۰، با پیگیری ویژه هاشمی و استدلال‌هایش در نمازجمعه پروژه‌هایی مانند دانشگاه آزاد اسلامی، مترو و فاضلاب تهران، در اوج مشکلات جنگ در راستای توسعه آغاز شد و در دوره سازندگی همه کشور تبدیل به اردوگاهی برای سازندگی و عبور جامعه آسیب‌دیده و فقرزده ایران به‌سوی جامعه‌ای توسعه‌یافته شد.

برای نخستین بار و آخرین بار اقتصاد ایران در دوره سازندگی رشد دورقمی و تورم تک‌رقمی را در سال ۱۳۶۹ تجربه کرد؛ اگرچه کارشکنی‌هایی که توسط مجلس سوم چپ و مجلس چهارم راست در برنامه توسعه اول و دوم صورت گرفت و کارشکنی خارجی که با کاهش شدید قیمت نفت رخ داد، سرعت توسعه ایران را مقداری کند کرد اما روند ۱۶ ‌ساله سازندگی که در دولت اصلاحات نیز تداوم یافت، موفق‌ترین تجربه بلندمدت تاریخ ایران در مسیر توسعه با رشد اقتصادی متوسط شش درصد در ۱۶ سال است.

مخالفت افراطیون چپ و راست با تعدیل اقتصادی منجر به جراحی‌های شتاب‌زده بعدی مانند آبان ۹۸ شد، در حالی‌که اگر به دولت‌های سازندگی و اصلاحات اجازه تعدیل قیمت‌های انرژی به میزان هر سال ۲۰ درصد داده می‌شد، اکنون وضعیت اقتصاد کشور متفاوت بود.

هاشمی ارزش‌های انقلابی و اسلامی را مغایر توسعه و رفاه مردم نمی‌دانست و معتقد بود ما باید به اندازه‌ای شعار دهیم و برای ارزش‌های انقلاب هزینه کنیم که رفاه و زندگی مردم دچار اختلال نشود و آینده توسعه کشور به خطر نیفتد.

هاشمی امروز در میان ما نیست اما نام او در ردیف کسانی چون ماهاتیر محمد که همراه نگاه هاشمی مالزی جدید را بنا کرد، ثبت شده است و البته ماهاتیر محمد مانند هاشمی مخالفان قدرتمندی نداشت که روند توسعه در کشورش را متوقف و معکوس کنند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نمایشگاه فناوری "CES ۲۰۲۲" آغاز شد

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
تاثیرگذارترین رویداد فناوری‌ جهان آغاز شد. به گزارش عامل، نمایشگاه فناوری CES ۲۰۲۲ که از روز دوشنبه بازدید از آن به طور اختصاصی برای خبرنگاران آغاز شده بود، امروز(چهارشنبه) برای بازدید عموم افتتاح شد. در این نمایشگاه بزرگ‌ترین برندهای جهان به فعالیت می‌پردازند و با شرکای جدید دیدار می‌کنند و  […]
d986d985d8a7db8cd8b4daafd8a7d987 d981d986d8a7d988d8b1db8c ces dbb2dbb0dbb2dbb2 d8a2d8bad8a7d8b2 d8b4d8af 61d575f9e5d25

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.