ارزانی:هدف ما تقویت، حفظ و گسترش خرده فرهنگ‌ها در مناطق روستایی و عشایری است

d8a7d8b1d8b2d8a7d986db8cd987d8afd981 d985d8a7 d8aad982d988db8cd8aad88c d8add981d8b8 d988 daafd8b3d8aad8b1d8b4 d8aed8b1d8afd987 d981d8b1 61c9855db96e4

حجت‌الاسلام ارزانی، تقویت، حفظ و گسترش خرده فرهنگ‌ها در مناطق روستایی و عشایری را هدف شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد.

به گزارش عامل به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» دبیر شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری  جشنواره فیلم کوتاه روستا و عشایر را از دو جهت حائز اهمیت و زمینه ساز رونق عرصه فرهنگ و هنر دانست و گفت: توسعه فرهنگ و هنر با کشف، رشد و شکوفایی استعدادها، معرفی افراد جدید  به این عرصه از دستاوردهای این رویداد می توان برشمرد که همه این ها به تقویت ظرفیت مردمی فرهنگ و هنر کمک می کند.

بر پایه گزارش ستاد خبری دومین جشنواره ملی فیلم کوتاه روستا و عشایر، وی با بیان اینکه وقتی صحبت از این عرصه در مناطق روستایی و عشایری می شود، کشف و شکوفایی استعداد به صورت ویژه تر اتفاق می افتد، تصریح کرد: با توجه به کمبودها در این مناطق برگزاری چنین جشنواره هایی موجب گسترش و رونق روستاها به خصوص در حوزه فرهنگی و هنری می شود.

رئیس ستاد فهمای کشور با اشاره به شکل گیری دبیرخانه روستا و عشایر و در نظر گرفتن برنامه ریزی ها برای اجرای برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و هنری در استان ها، تصریح کرد: برگزاری جشنواره فیلم روستا و عشایر به میزبانی خراسان شمالی به عنوان یکی از برنامه های است که خوشبختانه با پیگیری های انجام گرفته اعتبارات آن تأمین و تفاهماتی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم صورت گرفته است.

 حجت الاسلام «ارزانی» ضمن ابراز خرسندی از برگزاری موفق دوره نخست این جشنواره و استقبال بسیار خوب علاقمندان، اظهارکرد: ارزیابی ما نیز در این دوره موفق بودن جشنواره است و خوشبختانه آمارها نیز این مسئله را تأیید می کند.

وی ادامه داد: ارسال ۱۷۱ اثر به دبیرخانه و راه یابی۴۱ اثر پس از ارزیابی اولیه به مرحله نهایی، خود موید موفقیت و استقبال از این جشنواره است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در پاسخ به این پرسش که برگزاری این رویداد چگونه می تواند به احیای کارکردهای روستا و حفظ فرهنگ و خرده فرهنگ های موجود کمک کند از این که نگاه ما در شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه آن، حفظ و گسترش فرهنگ روستا و خرده فرهنگ های آن است، سخن گفت و  اظهار داشت: در این راستا با برنامه ریزی هایی که در چند سال گذشته صورت گرفته، سعی شده در قالب های مختلف به این موضوع پرداخته شود.

این مقام مسوول در ادامه مطلب فوق برگزاری جشنواره های متعدد از جمله جشنواره فیلم کوتاه روستا و عشایر و نیز برگزاری نمایشگاه توانمندی ها در مناطق روستایی و عشایری و معرفی این مناطق، را به نوعی کمک کننده به این جریان و رشد فرهنگ و هنر روستاها نام برد.

حجت الاسلام «ارزانی» خاطرنشان کرد: البته خراسان شمالی دارای ظرفیت های فوق العاده ای است که با برگزاری چنین برنامه هایی می توان به معرفی این ظرفیت ها پرداخت و سعی در حفظ فرهنگ بومی در آن مناطق داشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش به شناسایی و ساخت فیلم مستند روستای شاخص فرهنگی و هنری استان، حمایت از برگزاری جشنواره فیلم کوتاه روستا و عشایر، برگزاری دوره های آموزشی خبرنگاری ویژه فعالان فرهنگی روستایی و عشایری، حمایت از طرح های شاخص و موفق استان در حوزه فرهنگ و هنر، حمایت از نویسندگان موفق در حوزه روستا و عشایر استان و همچنین معرفی مشاهیر و مفاخر روستا و عشایر استان و تلاش در راستای تقویت ظرفیت های مردمی حوزه فرهنگ و هنر به ویژه در مناطق روستایی و عشایری به عنوان برنامه های پیش بینی شده  برای این خطه در سال جاری هم اشاره کرد.

حجت الاسلام ارزانی ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته دست اندرکاران در این راستا بر برگزاری این رویداد هنری که باعث تقویت فرهنگ روستا و عشایر می شود، تاکید کرد.

گفتنی است ۱۷۱ اثر از ۲۸ استان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که پس از داوری آثار ۴۱ اثر از ۱۵ استان در بخش های مستند، داستانی و پویانمایی به مرحله نهایی راه یافت و داوران این دوره متشکل از«فرشاد فدائیان»،  «مهرداد اسکوئی» و «تورج اصلانی» آثار را از هفتم تا نهم دی ماه جاری به داوری می نشینند.

دومین جشنواره فیلم کوتاه روستا و عشایر به میزبانی استان خراسان شمالی در حال برگزاری است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نقشه راه و بومی‌سازی فیلترهای پرکاربرد در صنعت پالایش گاز تدوین می‌شود

د دی ۶ , ۱۴۰۰
اجرای پروژه “بررسی، مطالعه و رصد فیلترهای مورد استفاده در صنعت پالایش گاز” به تقاضای انستیتو فرآورش گاز در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت. به گزارش عامل، رصد فناوری‌های جدید در خصوص فیلترهای مورد استفاده در صنعت پالایش گاز دنیا، گردآوری اطلاعات شرکت‌های داخلی معتبر سازنده فیلترها و مستندسازی […]
d986d982d8b4d987 d8b1d8a7d987 d988 d8a8d988d985db8ce2808cd8b3d8a7d8b2db8c d981db8cd984d8aad8b1d987d8a7db8c d9bed8b1daa9d8a7d8b1d8a8d8b1 61c9856845c3a

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.