حجم آب سد شهید عباسپور در مرز بحران قرار دارد

d8add8acd985 d8a2d8a8 d8b3d8af d8b4d987db8cd8af d8b9d8a8d8a7d8b3d9bed988d8b1 d8afd8b1 d985d8b1d8b2 d8a8d8add8b1d8a7d986 d982d8b1d8a7d8b1 61d568da76cb9

عامل/خوزستان مدیر عامل سد شهید عباسپور گفت: به دلیل کاهش بیش از ۵۰ درصدی نزولات آسمانی، میزان آب ذخیره شده در پشت سد کاهش یافته است و با کاهش بیش از ۳۲ متری حجم ارتفاعی آب ذخیره شده در سد شهید عباسپور مواجه هستیم.

فرزاد جونعلی وند با حضور در تحریریه خبرگزاری عامل در خصوص وضعیت ذخیره آب سد شهید عباسپور اظهار کرد: سد شهید عباسپور یکی از برندهای وزارت نیرو و از قدیمی‌ترین سدهای کشور است و از سدهای استراتژیک کشور محسوب می‌شود؛ این سد در حوضه رودخانه کارون، توان تولید برق و نگهداری آب برای پایین دست را دارد.

وی افزود: حجم اسمی ذخیره مخزن آب سد شهید عباسپور، ۳ میلیارد متر مکعب است و سدهای مسجدسلیمان و گتوند که در پایین دست این سد قرار دارند، عمدتا وابسته به این سد هستند.

مدیر عامل سد شهید عباسپور گفت: به دلیل کاهش نزولات آسمانی به میزان بیش از ۵۰ درصد و وابستگی این سد به سرچشمه‌های زرد کوه بختیاری، میزان آب ذخیره شده در  پشت سد کاهش یافته است و با بیش از ۳۲ متر کاهش حجم ارتفاعی آب ذخیره شده در سد مواجه هستیم.

جونعلی وند با اشاره به اینکه سدهای بالادستی ذخیره‌های خوبی برای سدهای پایین دست محسوب می‌شوند، بیان کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر و افزایش ورودی سدهای بالادست مانند کارون ۳ و کارون ۴، ارتفاع‌ آب ذخیره شده در سد شهید عباسپور حدود یک متر افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه حجم آب ذخیره شده در پشت سد شهید عباسپور به میزان ۳۲ متر در طول ۶۵ کیلومتر کسری دارد و این سد با دو نیروگاه مختلف کار می‌کند، حجم آب پایین‌تر از دهانه ورودی نیروگاه دوم سد قرار گرفته است و تولید برق در این واحد نیروگاهی متوقف شده و فقط در نیروگاه شماره یک تولید برق را داریم.

مدیر عامل سد شهید عباسپور با اشاره به اینکه از نظر آب ذخیره شده پشت سد وضعیت خوبی نداریم، گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت از پیش بینی‌های هواشناسی آتی، حدود ۵ متر از ارتفاع آب ذخیره شده پشت سد افزایش می‌یابد. اگر این موضوع نیز محقق شود، این افزایش حجم تاثیر چندانی ندارد و باید آب پشت سد، با احتیاط مصرف شود.

حجم آب سد شهید عباسپور در مرز بحران قرار دارد

آب ذخیره پشت سدها در سال گذشته نابود شد

جونعلی وند با اشاره به اینکه در فصل زمستان سال گذشته تا ۱۷هزار مگاوات تولید برق داشتیم، خاطرنشان کرد: در سال گذشته و در فصل زمستان که زمان اورهال تجهیزات و ذخیره آب در پشت سدها است، به دلیل کسری برق و فعالیت مزارع بیت کوین نیروگاه آبی سد در مدار تولید قرار گرفت و به این دلیل ذخیره آب پشت سدها نابود شد. در فصل زمستان تا ۱۷هزار مگاوات تولید برق داشتیم و تا فروردین و اردیبهشت سال جاری نیز ادامه داشت.

وی ادامه داد: وضعیت کنونی نیروگاه سد شهید عباسپور برای تولید برق به گونه‌ای است که فقط روزانه توان تولید و فعالیت به میزان ۴ساعت را دارد و حداکثر تولید برق، هزار مگاوات ساعت در طول شبانه‌روز است.

مدیرعامل سد شهید عباسپور گفت: بارندگی‌ها در فصل زمستان نوید خوبی هستند تا وضعیت بهتر شود و حجم ذخیره شده آب در پشت سد حدود چند متر افزایش یابد.

حجم آب سد شهید عباسپور در مرز بحران قرار دارد

حجم آب سد در مرز بحران قرار دارد

جونعلی وند افزود: حجم ذخیره شده آب در پشت سد شهید عباسپور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۳۰ درصد کاهش داشته و وضعیت ذخیره آب در این سد نزدیک به بحران است.

وی ادامه داد: توصیه ما به مسئولان این است که آب ذخیره شده پشت سد شهید عباسپور را برای مصارف شرب نگه دارند زیرا تامین آب شهرستان‌های اندیکا و مسجدسلیمان از این سد انجام می‌شود.

مدیر عامل سد شهید عباسپور با توصیه به مردم گفت: با توجه به  وضعیت آب ذخیره شده در سدها و وضعیت تولید برق، به مردم توصیه می‌کنیم تا در ساعات پیک مصرف برق، از لوازم برقی پرمصرف مانند اتو و جاروبرقی استفاده نکنند و استفاده از آن‌ها را به ساعات غیر از پیک مصرف موکول کنند.

وی ادامه داد: اگر چه این توصیه‌ها ساده هستند اما اجرای آن توسط عموم مردم تاثیر بسیاری در مصرف برق خواهد داشت.

جونعلی وند با اشاره به کشت‌های پرمصرف و تاثیر آن‌ها در بحث مصرف آب افزود: کشت محصولات آب‌بر و پر مصرف مانند هندوانه و برنج نیازمند مدیریت هستند زیرا از نظر آبی، در وضعیت خوبی قرار نداریم.

حجم آب سد شهید عباسپور در مرز بحران قرار دارد

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نجف میزبان سومین دیدار هیات شیعیان عراق با صدر/شرط بارزانی برای دست کشیدن از سمت ریاست جمهوری

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
منابع سیاسی عراقی اعلام کردند که هیئتی از گروه‌های هماهنگی شیعیان امروز(چهارشنبه) با مقتدی صدر در نجف برای قانع کردن وی جهت بازگشت به ائتلاف شیعیان و اتحاد گروه‌های شیعی قبل از برگزاری جلسه اول پارلمان در نهم ژانویه دیدار می‌کنند. به گزارش عامل، به نقل از پایگاه شفق نیوز، یک […]
d986d8acd981 d985db8cd8b2d8a8d8a7d986 d8b3d988d985db8cd986 d8afdb8cd8afd8a7d8b1 d987db8cd8a7d8aa d8b4db8cd8b9db8cd8a7d986 d8b9d8b1d8a7 61d568e46b1a6

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.