فعالیت‌های علمی آستان قدس باید در جامعه ظهور و بروز داشته باشد

d981d8b9d8a7d984db8cd8aae2808cd987d8a7db8c d8b9d984d985db8c d8a2d8b3d8aad8a7d986 d982d8afd8b3 d8a8d8a7db8cd8af d8afd8b1 d8acd8a7d985 61c049f845dac

عامل/خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی بر لزوم انجام پژوهش‌های کاربردی برای رفع نیازهای جامعه تأکید و ابراز کرد: فعالیت‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی مراکز علمی آستان قدس باید در جامعه ظهور و بروز داشته باشند.

حجت‌الاسلام احمد مروی در گردهمایی هفته پژوهش و فناوری و بزرگداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور مسئولان و دست‌اندرکاران بخش‌های علمی، فرهنگی و انتشاراتی آستان قدس رضوی در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، با بیان اینکه جامعه شیعی باید نماد علم، دانش، معرفت و ادب باشد، از خدمات تولیت فقید این آستان مقدس قدردانی و اظهار کرد: قدرشناسی از زحمات گذشتگان وظیفه مبتنی بر اخلاق، انسانیت و ادب اسلامی است، لذا لازم می‌دانم از خدمات آیت‌الله واعظ طبسی تولیت فقید آستان قدس رضوی در حوزه‌های علمی و فرهنگی تقدیر کنم.

وی اضافه کرد: این عالم جلیل‌القدر در مدت مسئولیت از یک‌سو با توسعه صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر به بیش از یک میلیون مترمربع و از سوی دیگر با تأسیس مراکز دانشگاهی، علمی، فرهنگی و ایجاد کتابخانه‌های اقماری و گسترش و نوسازی کتابخانه مرکزی آستان قدس خدمات فراوانی به آستان حضرت امام علی ابن موسی‌الرضا(ع) ارائه کرد.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه بر لزوم عمل‌گرایی مدیران و تحقق شعارها در میدان عمل تأکید و ابراز کرد: ضروری است ادبیات «باید» و «نباید» از دایره لغات مدیران آستان قدس حذف شود، هنگامی‌که مسئولیتی بر دوش مدیری است آنگاه دیگر «باید» و «نباید» در سخنان او معنایی ندارد، هنگامی‌که خودمان صاحبان کار هستیم به‌جای عبارت «باید این کار بشود»، گزارش عملکرد ارائه دهیم و بگوییم چه ‌کارهایی انجام داده‌ایم.

مروی با تقدیر از فعالیت‌ها و تلاش‌های مجدانه پژوهشگران مراکز علمی آستان قدس برای خلق آثار ارزشمند و مفید، اظهار کرد: در مجموعه آستان قدس بخش‌های مختلف علمی و فرهنگی با برخورداری از نشریات گوناگون وجود دارند، اما نشریات این مراکز باید از طریق یک اتاق فکر و هیئت اندیشه‌ورز فعال هدایت و رهبری شوند، جایگاهی که مسائل را رصد، تقسیم‌کار و هرکدام از نشریات را به عرصه‌ای هدایت کنند.

وی تصریح کرد: تعدد نشریات و مجلات موجب افتخار نیست، یک مجله با ارائه مطالبی مفید که بتواند خلائی را پر کند اهمیت بیشتری دارد؛ صرف نگاه کمیت گرا در حوزه‌های معرفتی، فرهنگی و علمی یک آسیب است؛ در این حوزه‌ها کیفیت نسبت به کمیت ارجحیت دارد و نباید کیفیت را فدای کمیت کرد.

تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: مجلات و نشریات باید بتوانند هم‌افزایی و هم‌پوشانی داشته باشند، خروجی و محصول علمی و فرهنگی آستان قدس باید متناسب با مقام و عظمت حضرت رضا (ع) باشد و اگر غیرازاین بود، برای احترام به جایگاه عالم آل محمد (ص) باید تعطیل شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت تحقق مرجعیت علمی آستان قدس رضوی و ایجاد ارتباط دوسویه میان سازمان‌ها، انجمن‌ها و شخصیت‌های علمی و فرهنگی جامعه با این آستان مقدس تأکید و اظهار کرد: تحقق مرجعیت علمی به‌ صرف نصب بنر و بسنده کردن به شعار و لفظ محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اقدامات علمی است.

مروی بر لزوم انجام پژوهش‌های کاربردی برای رفع نیازهای جامعه تأکید و ابراز کرد: فعالیت‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی مراکز علمی آستان قدس باید در جامعه ظهور و بروز داشته باشند.

وی اولویت‌بندی در برنامه‌های پژوهشی و توجه به نیازهای فکری و علمی بخش‌های مختلف آستان قدس را ضروری دانست و گفت: هدف پژوهش‌های مراکز تحقیقاتی آستان قدس در ابتدا نیازهای مجموعه، سپس نیازهای جامعه و در مرتبه سوم نیازهای جهان اسلام و جامعه انسانی باید باشد.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به روایت « فَإِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونا، مردم اگر زیبایی‌های سخن ما را بدانند، بی‌گمان از ما پیروی می‌کنند»، رسالت بزرگ آستان قدس رضوی را تحقق این مهم دانست و گفت: تبیین، تفسیر و تحقق این سخن امام معصوم باید موضوع پایان‌نامه دانشجویان و فعالیت علمی پژوهشگران مراکز علمی آستان قدس باشد.

وی به اهمیت مساله شناسی اجتماعی در فعالیت‌های پژوهشی اشاره و ابراز کرد: کارآمدی و کاربردی بودن پژوهش‌ها در گروی مسئله شناسی صحیح است. علمای بزرگ ما از مسائل مردم فارغ نبودند و در فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود به این مهم توجه داشتند که مصداق روشن و کامل آن در دوران معاصر، مرحوم علامه شهید مطهری است.

مروی اخلاص و موضع شناسی را عامل ماندگاری شهید مطهری دانست و عنوان کرد: شهید مطهری هیچ‌گاه در حجاب عناوین قرار نگرفت. زمانی که کتاب «داستان راستان» را نوشت، عده‌ای معترض شدند که شما یک فقیه و فیلسوف هستید، این کتاب در شأن شما نیست، به نام فرد دیگری منتشرش کنید؛ اما ایشان نپذیرفت.

وی با بیان اینکه شهید مطهری یک فرد نبود بلکه یک بنیاد و مؤسسه بود، تصریح کرد: شهید مطهری همواره تهدیدهای پیش روی اسلام را رصد می‌کرد و هرگاه احساس می‌کرد از نقطه‎ای به اسلام ضربه وارد می‌شود، بدون مصلحت‌اندیشی وارد میدان دفاع از اسلام می‌شد.

بر اساس گزارش روابط‌ عمومی آستان قدس رضوی، تولیت آستان قدس رضوی به حضور اقشار مختلف با نگاه‌های متفاوت در حرم امام رضا(ع) اشاره و عنوان کرد: حرم مطهر رضوی ظرفیت بسیار عظیمی است که قابل وصف و بیان نیست، اعتماد و اطمینان خاطری که مردم به مرقد شریف و نورانی رضوی دارند باید نسبت به حوزه‌های علمی و انتشاراتی این آستان مقدس نیز ایجاد شود.

مروی گفت: باید اعتمادی که به این مضجع شریف وجود دارد در حوزه‌های انتشاراتی و علمی نیز استمرار یابد که اگر این‌چنین شود، می‌توانیم مکتب امام رضا(ع) را در جامعه استمرار و تداوم بخشیم؛ انتشارات و فعالیت‌های علمی راهکار حفظ ارتباط زائران پس از زیارت و بازگشت به شهر و دیار خود با مضجع منور رضوی است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مردم درخواست‌های خود را با دادستان کل کشور مطرح کردند

د آذر ۲۹ , ۱۴۰۰
به گزارش خبرنگار قضایی عامل، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری روز دوشنبه در بازدید از  مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه با مراجعان و کارشناسان این مرکز گفت و گو کرد. مردمی که از استان‌های مختلف کشور صبح اول وقت در این مرکز برای حل مشکل قضایی خود آمده بودند […]
d985d8b1d8afd985 d8afd8b1d8aed988d8a7d8b3d8aae2808cd987d8a7db8c d8aed988d8af d8b1d8a7 d8a8d8a7 d8afd8a7d8afd8b3d8aad8a7d986 daa9d984 61c049f85e2d0

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.