تولید انبوه دو مکمل آبیاری توسط عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند

d8aad988d984db8cd8af d8a7d986d8a8d988d987 d8afd988 d985daa9d985d984 d8a2d8a8db8cd8a7d8b1db8c d8aad988d8b3d8b7 d8b9d8b6d988 d987db8cd8a3 61d5856ec384f

عامل/خراسان جنوبی عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند بیان کرد: پس از ثبت اختراع دو مکمل آبیار و آبسار توسط عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند در حال حاضر این دو محصول به تولید انبوه رسیده است.

محمدرضا سعیدافخم الشعرا، امروز چهارشنبه ۱۵ دی با اشاره به تحقیقات انجام شده برای ثبت این دو مکمل آبیاری برروی ۱۵۶ نمونه گیاهی گفت: محلول مکمل آبیار برای گیاهان غیر مثمر همانند فضای سبز و مراتع کاربرد دارد، استفاده از این محصول در زمان آبیاری، بین ۱۵ تا  ۴۰ درصد آب مورد نیاز گیاه را کم کرده و افزایش عملکرد بین ۱۰ تا ۳۰ درصد خواهد داشت. 

به گزارش عامل، به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه بیرجند، وی گفت: در حال حاضر دو کارگاه در مشهد و بیرجند مشغول تولید این محصول است که توان تولید ۹۰۰ هزار تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر را داراست. این محصول بصورت نیمه صنعتی و انبوه تولید می‌شود و در تمام کشور قابلیت استفاده را دارد.

وی گفت: یکی از دغدغه‌های ما در استان خراسان جنوبی کمبود آب و خشکسالی  است و با توجه به این موضوع به سمت تولید این محصولات رفتیم تا اثرات سو کم آبی و خشکسالی را کاهش دهیم.

وی به اختراع  صورت گرفته و تولید محصول تجاری با دو عنوان آبیار و آبسار اشاره کرد و ادامه داد: این محصول راهبردی برای اولین در داخل کشور تولید شده است. بررسی‌های انجام شده برروی این محصول نشان می‌دهد استفاده از مکمل آبسار در محصول یونجه می‌تواند تا ۳۰ درصد از مصرف آب را کاهش دهد و تا ۲۵ درصد افزایش عملکرد را در محصول به ارمغان آورد. مدیریت بهینه مصرف آب در مزارع یونجه خراسان جنوبی با کمک این محصول می‌تواند تا ۴ میلیون مترمکعب در مصرف این نعمت خدادادی صرفه جویی کند و بالغ بر ۲۵ درصد  به افزایش این محصول کمک کند.

افخم‌الشعراء ادامه داد: تحقیقات اولیه برای این محصولات از سال ۸۹ تا ۹۶ انجام شد و از سال ۸۹ تست‌های مزارع را در خراسان جنوبی انجام دادیم و پنج پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه بیرجند با این عنوان کار شد و چهار پایان نامه در شهرهای دیگر انجام شد. همچنین از دو رساله دکتری در کاشان و البرز نیز برای این محصول دفاع شده است. 

وی گفت: در سومین جشنواره علم و عمل این طرح به عنوان طرح برگزیده انتخاب شد و تأییدیه‌های مختلف را دریافت کرده است؛ در شهرستان فردوس نیز برای نهال‌کاری درختان انار نیز از این محصول کاملا دانش بنیان استفاده شده است و در پروژه بین المللی ترسیب کربن در حسین آباد غیناب و نیز در پروژه بین المللی منارید در استان یزد از این محصول استفاده گردید و در محصولات زراعی و باغی و محصولات استان تأییدیه‌های لازم را دریافت کرده است.

عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند بیان کرد: افزایش عملکرد و کاهش مصرف آب ازعملکردهای این محصول است. محصول آبیار برای محصولات غیر زراعی و غیرمثمر مانند فضای سبز و نهال کاری در مراتع و … استفاده می‌شود و تأکید بر کم آبیاری و رشد دارد. دیگر محصول تولیدی مکمل آبسال برای محصولات زراعی، باغی و گلخانه ها استفاده می‌شود. ایشان تأکید کرد: علیرغم استفاده از مکمل آبسار در تمامی محصولات مثمر زراعی و باغی، اولین محصول اختصاصی برای زعفران را با فرمول‌های اختصاصی تولید کرده‌ایم و در آینده نیز برای هر محصول یک آبسار خاص را تولید خواهیم کرد که در محصولاتی همچون زرشک، عناب، پسته و انار کاربرد خواهد داشت. وی گفت خط تولید این محصولات پس از طراحی بصورت اختصاصی برای تولید این محصول ساخته شد. قیمت این محصول با توجه به افزایش عملکرد ایجاد شده بسیار مقرون صرفه خواهد بود.

وی بیان کرد: با کمک و همت دکتر خامسان، رئیس محترم دانشگاه، دکتر نجفی، معاون محترم پژوهش، فناوری و نوآوری و نیز مساعدت‌های دکتر اسلامی، معاون محترم اداری و مالی، دستگاهی برای ایجاد کارگاه تولید این مکمل‌ها خریداری شده، که البته نیاز به خرید و تجهیز برخی دیگر از وسایل خط تولید می باشد، امید است با تامین اعتبار برای خرید باقی تجهیزات و اختصاص مکانی مناسب، نصب و راه اندازی کارگاه در مجموعه پردیس شوکت آباد به زودی انجام شود.

انتهای پیام 

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

هند با تهدید موادمخدر افغانستان و میانمار روبروست

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
بحران‌های اقتصادی و سیاسی در افغانستان و میانمار، شرایط را برای قاچاقچیان موادمخدر فراهم کرده و هند، در حال آماده شدن برای مقابله با افزایش قاچاق مواد مخدر از این دو کشور است. به گزارش عامل، ‌به نقل از پایگاه خبری نیکئی، ساتیا نارایا پرادهان، رئیس اداره مبارزه با مواد […]
d987d986d8af d8a8d8a7 d8aad987d8afdb8cd8af d985d988d8a7d8afd985d8aed8afd8b1 d8a7d981d8bad8a7d986d8b3d8aad8a7d986 d988 d985db8cd8a7d986 61d58577f0ebd

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.