بازی کردن را حتی در ایام امتحانات از یاد نبرید

d8a8d8a7d8b2db8c daa9d8b1d8afd986 d8b1d8a7 d8add8aadb8c d8afd8b1 d8a7db8cd8a7d985 d8a7d985d8aad8add8a7d986d8a7d8aa d8a7d8b2 db8cd8a7d8af 61d4256f7e33f

عامل/خراسان جنوبی یک روانشناس و مشاور بیان کرد: نوع تعامل والدین با کودک برای بازی کردن حتی در ایام امتحانات بسیار مهم است و می‌تواند سطح بزرگی از اضطراب‌ها را کاهش دهد.

زاهد زرگر در گفت‌وگو با عامل اظهار کرد: مهم ترین اتفاقی که در بحث کودکی وجود دارد، مباحثی است که پدر و مادر باید در آن اتفاق حتما شریک بوده و نقش تعیین کننده‌ای داشته باشند و نقش خود را داشته باشند.

وی با بیان اینکه در اتفاقات زندگی کودک، نقش مادر بسیار مهم است و پررنگ تر است، افزود: در این نظام تربیتی پدر نیز نقش بسزایی دارد و می‌تواند در بازی‌ها در کودکی دوران اول نقش پررنگی داشته باشد و اتفاقات خوبی را رقم بزند و بار بسیار زیادی را از روی دوش مادر به لحاظ تربیتی بردارد و حتی در نظام تربیتی می‌گوییم بسیاری از تشویق‌ها و تنبیه‌ها باید در فضای خانه توسط پدر انجام شود.

این روانشناس و مشاور بیان کرد: این نقش والدین در بحث کودکی دوم نقش حیاتی‌تری دارد و نقش والدین در این زمان بواسطه حمایت و همراهی کردن کودکان خود را بسیار نشان می‌دهد و نقش مهم والدین در کودکی دوم به این شکل است که زمانی که پدر و مادردارند نقش والدگری خود را ایفا می‌کنند این تربیت بصورت مستقیم به کودک می‌رسد.

زرگر ادامه داد: اعمال محدودیت بسیار زیاد و سرعت‌گیرهایی که در رفتار، احساس و کردار و بازی کردن‌های کودک در خانه است باید کمتر شود و کودک باید بیشتر بازی کند و هیجان به خرج دهد.

وی بیان کرد: اگر کودک شما مدل بازی‌اش بدنی است؛ باید کمکش کنید تخلیه هیجانی به واسطه یک ورزش یا بازی خاص انجام شود و اگر مهارت‌های ذهنی و فکری‌اش قوی است به سمت بازی‌های فکری و بازی‌های تخیلی حرکت کنید که آن حس خوب را داشته باشد؛ نقش سوم تعاملی است که در کودکی سوم پدر و مادر باید داشته باشند که کودک به آموزش می‌رسد.

زرگر ادامه داد: این سن همان دنیای آموزش کودکان است که زمان آن سرعت گیرها و باید و نبایدها و قانون و مقررات‌ها این زمان است و کودک باید یک سری مدیریت‌های فردی را به عهده بگیرد تا کودک بتواند وظایفش را به خوبی انجام دهد.

وی افزود: اکنون نیز به این دلیل که به امتحانات نزدیک می‌شویم و اضطراب‌های عجیبی در دنیای فضای مجازی و اتفاقاتی از این دست برای کودکان در حال اتفاق افتادن است و این نکته را می‌رساند که پدر و مادر باید اضطراب‌ها را کاهش دهند؛ ابتدا والدین باید فضای خانه را فضای آرامی کنند تا فرزندان بتوانند اضطراب امتحان را هم نداشته باشند.

وی بیان کرد: امروزه شاهد هستیم که سواد رسانه و فضای مجازی در خانواده‌ها مقداری کمرنگ است؛ این سواد نیازمند این است که مبانی و مولفه‌های آن را یاد بگیریم؛ یعنی والدین به صرف اینکه گوشی بد است و نباید استفاده کنی و نباید در فضای مجازی باشی؛ این طور نیست حتی بسیاری از پژوهش‌ها ثابت کرده که بازی‌های رایانه‌ای به رشد هوش ریاضی و تحلیلی کودکان که می‌تواند در درسشان هم موفق تر کند.

این مشاور بیان کرد: نباید از یاد برد که بازی باید استاندارد بوده و مناسب سن و جنسیت فرزند باشد که این امر همراهی والدین را می‌طلبد؛ اینکه فرزند خود را برای کارتون نگاه کردن، بازی کردن و یا برای استفاده از گوشی یا رسانه‌های دیگر رها کنم درست نیست.

زرگر ادامه داد: چه خوب است که ما به عنوان والدین در کنار کودکان بنشینیم و همراهشان بازی و تجزیه و تحلیل کنیم و اگر نکته  منفی وجود دارد در بحث فضای مجازی همان لحظه به او گوشزد کنیم و از او بخواهیم که اگر اتفاقی یا سوالی دارد از ما بپرسد و به بیرون از فضای خانه و یا مکان‌هایی که امن نیست نبرد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ملا برادر: برنامه کشتن اشرف‌غنی را نداشتیم

س دی ۱۴ , ۱۴۰۰
ملا عبدالغنی برادر، معاون اول نخست وزیر طالبان در واکنش به اظهارات اخیر اشرف‌غنی، رییس جمهوری پیشین که دلیل فرارش را حفظ جان خود خوانده، می‌گوید که طالبان برنامه کشتن او را نداشت. به گزارش عامل، به نقل از خبرگزاری افق، غنی اخیرا در مصاحبه‌ای گفت که فرار او از […]
d985d984d8a7 d8a8d8b1d8a7d8afd8b1 d8a8d8b1d986d8a7d985d987 daa9d8b4d8aad986 d8a7d8b4d8b1d981e2808cd8bad986db8c d8b1d8a7 d986d8afd8a7 61d4257790b12

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.